Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tajemství života nejstarší Putinovy dcery: vědkyně, která se přátelí s homosexuály

Vladimír Putin

  6:00
MOSKVA/PRAHA - Bohatství, které shromáždila rodina ruského prezidenta Vladimira Putina, neodpovídá ani platu vládce supervelmoci. V době, kdy se reálné příjmy ruských daňových poplatníků řítí do propasti a kdy se blíží parlamentní volby, reálie ze života Ludmily, Mariji a Jekatěriny tak trochu kazí hlavě státu kádrový profil.

S dcerou Marijou. Ruský prezident Vladimir Putin nerad vidí, když novináři zveřejňují informace o životě jeho blízkých. foto: Reuters

List Novoje vremja provedl rozsáhlé šetření o životě Putinových dcer, které k nelibosti Kremlu zveřejnil. Mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov hned vzkázal novinářům: „Tradičně nekomentujeme žádná témata, ve kterých se tvrdí, že se týkají prezidentova soukromí.“

Nikdo tedy zatím nepopřel, že mladší prezidentova dcera Jekatěrina Tichonovová vede společnost Inopraktika, která se významně účastní projektu financovaného státem – má za 110 miliard (!) rublů modernizovat Moskevskou státní univerzitu. Její manžel je ve třiatřiceti letech majitelem 2,85 miliardy dolarů.

Největším oříškem dlouho zůstávala starší Putinova dcera Marija. Ruští novináři s odvoláním na „ústavní právo občanů být informováni o těch, kdo jim vládnou“, nyní podrobnosti z jejího života zveřejnili.

S příjmením je to u všech osudových Putinových žen svízelné. Exmanželka se opět provdala a nyní se jmenuje Očeretná. Mladší dcera nosí příjmení Tichonovová a starší už v pořadí čtvrté – Voroncovová-Faassenová.

K TÉMATU:

Bývalá studentka moskevské MGU (školy, kterou nyní modernizuje její mladší sestra) ráda cestuje po světě a projíždí se na nejdražších jachtách, jejichž týdenní pronájem činí kolem 45 tisíc eur. Na tom není nic špatného. Ale proč vše urputně tajit? Přitom by bylo se i čím pochlubit – Marija zakončila univerzitu v roce 2011 s červeným diplomem. Téma její diplomové práce byly růstové a metabolické efekty růstových hormonů při léčení dětí malého vzrůstu.

Hned jak Marija práci úspěšně obhájila, byl její diplomový vedoucí akademik Dědov jmenován prezidentem Ruské akademie lékařských věd (v minulých letech opakovaně neuspěl), jeho syn se stal soudcem za Rusko při Evropském soudu pro lidská práva a Dětský endokrinologický institut, kde Marija působí, byl mimo jakékoliv plány přestavěn za 6,6 miliardy rublů. Rekonstrukce se účastnila firma, kterou vedou hokejisté – Putinovi známí, se kterými na ledě oslavil své poslední narozeniny. A vstřelil sedm gólů.

Marija si vzala nizozemského podnikatele Jorrita Faassena, který pracoval v Gazpromu jako ředitel pro rozvoj obchodu. Jak tvrdí ruští novináři, bez ní by funkci nezískal. Stejně jako by bez Jekatěriny své miliardy nevydělal druhý Putinův zeť Kirill Šamalov.

S dcerou Marijou. Ruský prezident Vladimir Putin nerad vidí, když novináři...
Vladimir Putin a Kirill Šamalov.

Dcera se přátelí s gayem

‚Homosexuální děti jsou ošklivý vřed na hezké tváři matky Rusi‘

Nedávno se Marija Faassenová stala kandidátem věd a porodila dceru. Na sociálních sítích se přátelí – navzdory ochladnutí vztahů, za které nese zodpovědnost i její otec – s řadou Ukrajinců, Američanů, Evropanů, ale is lesbickou umělkyní a homosexuálním trenérem fitness. Tedy s lidmi, kterým její otec zakázal v Rusku veřejně hovořit o své orientaci.

I proto je možná verze, že samy dcery nestojí o to, ukazovat se s tatínkem po boku, pravdivá. „Těžko bude chtít Marija žít v kleci, byť zlaté, ve které mravy budou brzy připomínat Severní Koreu,“ napsal Novoje vremja.

I když sám prezident rád vystavuje na odiv, jak tráví volný čas, a nechává se fotografovat obnažený do půl těla, k tomu, zda jeho dcery pracují v Rusku, nebo v zahraničí a jak získaly obrovský majetek, se odmítá vyjadřovat. Jak uvedl novinář a muzikant Arťom Troickij: „V civilizované zemi, dokonce i v necivilizované, která se ale chce civilizovanou stát, by lidé měli o hlavě svého státu, na které závisí celý jejich život, vědět více méně vše.“