Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Odhalené tajemství Putinovy dcery: žije s miliardářem a řídí prestižní projekt

Vladimír Putin

  14:37
LONDÝN/MOSKVA - Po letech dohadů a nepotvrzených spekulací je konečně jasno. Jekatěrina Tichonovová, vysokoškolská výzkumnice a snacha spoluvlastníka jedné z nejmocnějších ruských bank, je dcerou ruského prezidenta. Potvrdily to tři na sobě nezávislé zdroje. Jedním z nich byl i významný bankéř Andrej Akimov, který se svěřil, že Jekatěrinu znal už jako malou holčičku.

Vladimir Putin při rozhovoru zaměřeném na ruské akce v Sýrii. foto: ČTK

Je to Putinova dcera, nebo není? Zatímco novináři v minulých letech vytrvale tvrdili, že ano, šéf Kremlu i jeho blízcí jakýkoli příbuzenský vztah mezi prezidentem a Jekatěrinou Tichonovou vytrvale odmítali.

Nejdřív přiznal, pak odvolal

Krátce poté, co Reuters zprávu zveřejnil, mluvčí Gazprombank kategoricky popřel, že by Andrej Akimov jakékoli informace o Putinově dceři poskytl. Agentura však to však odmítla – Akimovovo vyjádření si prý reportéři nahráli.

Nyní ale někteří z nich otočili. „S Jekatěrinou jsem se scházel, už když byla malá, ale viděli jsme se i nedávno. Je to Putinova dcera,“ potvrdil v úterý zpravodajům Reuters Andrej Akimov, místopředseda představenstva společnosti Gazprombank. Kromě něj informaci potvrdily ještě dva další zdroje, které však agentura nejmenovala.

Příbuzná bankéře

Reportérům Reuters se podařilo vypátrat také to, že devětadvacetiletá Tichonovová je manželkou Kirilla Šamalova, což je syn jednoho z hlavních akcionářů banky Rossiya, do níž si podle zahraničních médií své vysoké úspory ukládají přední exponenti Kremlu.

Putinova dcera opustila luxusní byt v Haagu. Místní ji tam nechtěli

Ani Tichonovová s Šamalovovem neživoří. Celý jejich majetek má totiž hodnotu přibližně 50 miliard korun. Prominentní pár vlastní mimo jiné luxusní přímořskou vilu ve francouzském Biarritz.

Jekatěrina si však pouze neužívá úspor, o kterých se stále rychleji chudnoucím obyvatelům největšího státu světa ani nesní, ale dál chodí do práce. Podle agentury Reuters vede prestižní a nákladné výzkumy na Moskevské státní univerzitě. Jménem školy v minulosti podepsala dokonce i několik milionových kontraktů. Aktuálně navíc spolurozhoduje o obří rekonstrukci tamního kampusu, která vyjde přinejmenším na 40 miliard korun.

Podivní poradci

Neexistují sice důkazy o tom, že by si Tichonovová univerzitní peníze odkláněla do své kapsy, podivné je však to, jakými lidmi se obklopila. V týmu jejích poradců je totiž pět blízkých přátel Vladimira Putina. Mezi nimi jsou i dva bývalí agenti KGB, kteří spolu s ruským prezidentem v osmdesátých letech sloužili v někdejší NDR.

Miliardářka i tanečnice

Tichonovová je zároveň nadějnou akrobatickou tanečnicí. V minulosti se účastnila několika ruských, evropských i světových šampionátů.

Jekatěrina Tichonovová i její muž se ke zjištěním agentury Reuters odmítli vyjádřit. „Nemáme žádné informace o osobním životě ani pracovních a akademických aktivitách rodiny Tichonovových,“ vzkázal mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Už delší dobu se ví o tom, že vládce Kremlu má kromě Jekatěriny ještě druhou dceru. Maria Putinová až do loňského roku pobývala se svým holandským partnerem v Haagu. Ten však musela opustit poté, co se vloni v červenci na proruskými povstalci kontrolovaném východě Ukrajiny zřítilo letadlo malajsijských aerolinií. (Na jeho palubě byly desítky Nizozemců.)