Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Akční Putin loví tygry a navádí vzácné ptáky, podívejte se

Kazachstán

  7:00
MOSKVA/PRAHA - Ruský prezident Vladimir Putin se rád a poměrně často ukazuje jako drsný chlap. V Rusku už mu kvůli tomu přezdívají alfa-samec. Prezident se nechává fotit při jízdě na koni do půl těla nahý, loví tygry a naposledy se proletěl na motorovém kluzáku jako vůdce hejna ohrožených jeřábů bílých.

Putin s uspaným tygrem ussurijským. foto: Reuters

Putin se díky dopředu pečlivě promyšleným a připravovaným akcím stává čím dál častěji terčem různých vtípků. Ve středu jako pilot deltaplánu ukazoval jeřábům bezpečnou cestu ze Sibiře do teplejších končin. Prezident se předtím musel nastrojit tak, aby dospělého jeřába připomínal. Jako "vedoucí samec" pak ukázal uměle odchovaným mladým jeřábům bezpečnou trasu tahu do teplejších krajin: z Jamalu přes západní Sibiř a Kazachstán na jih Uzbekistánu, kde ptáci mají přezimovat.

Před čtyřmi lety svět oblétly fotky, kde Putin krotí ohroženého tygra amurského. Podle oficiální verze se tehdy náhle z divočiny vynořilo jedno z těchto zvířat a chtělo napadnout televizní tým doprovázející ruskou hlavu státu. Nicméně Putin duchapřítomně zareagoval a vystřelil na pětiletou tygřici uspávací střelu. Jak ale poté vyšlo najevo, pravda je trochu jinde. Nešlo o tygra z volné přírody, ale o zvíře ze zoo, které do divočiny pouze převezli, a scénku s neohroženým prezidentem zinscenovali. Krátce po setkání s Putinovými uspávacími střelami tygřice uhynula.

Vladimír Putin při pobytu na Sibiři (září 2009)

Putin se v jednom rozhovoru vyznal, že miluje lov a rybaření. Rusové a s nimi zbytek světa si tak mohli prezidenta prohlédnout bez trička jezdícího na koni drsnou sibiřskou krajinou. Putin se také rád nechává fotit při honech a rybolovu. "Řekl bych, že moje slabost pro pobyt v přírodě má kořeny v mém mládí a zejména v knihách, které jsem četl," prohlásil kdysi Putin. "Vždycky jsem miloval a dychtivě četl romány Jacka Londona, Julesa Verna a Ernesta Hemingwaye. Postavy v jejich knihách - stateční a vynalézaví lidé podstupující vzrušující dobrodružství - jistě utvářely mé vnitřní já a živily mou lásku k přírodě," uzavřel s dávkou poetiky. 

ČTĚTE TAKÉ:

Rusové mu ale jeho "akčnost" věří čím dál méně.Známá je scénka z nedávné doby, kdy si prezident hrál na archeologa, když měl v Černém moři nalézt dvě antické amfory. Jak později přiznal Putinův mluvčí, šlo o divadlo pro média. Amfory tam byly připraveny předem a Putin je pouze vyzvedl.

Putin má ale opravdu široký "záběr." S Dmitrijem Medveděvem ho vyfotili jako nadšené cyklisty i lyžaře a média přizvali i na zápas v badmintonu. Jako nositel černého pásu se Putin nabídl do týmu ruských judistů, pak se zas blýskl jako zpěvák, když na veřejnosti s ruskými špiony vyhoštěnými z USA zpíval vlastenecké hity.

Putin judista předvádí mládeži, jak správně zapásit

Jak si Rusové utahují z akčního Putina

Ruský internet po akci s jeřáby kypěl vtipy: "Kdypak Putin poletí na Mars?" Anebo se tvrdí, že "všichni zúčastnění jeřábi dostanou medaile a byty". Známý bloger Alexej Navalnyj zase předvídal, že jak se za Stalina říkalo, že "nocí svítí okno v jeho pracovně", tak se za Putina bude říkat, že "letí nad naším domem s hejnem jeřábů".

Vtipkovalo se i po scénce s amforami. Tehdy Rusové spekulovali, že by Putin na dně Černého moře mohl najít studentský referát nacionalisty Vladimira Žirinovského o multikulturalismu, sadomasochistické hračky čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, daňové přiznání vězněného ropného magnáta Michaila Chodorkovského či tajnou chodbu posledního sovětského prezidenta Michaila Gorbačova z Kremlu do bufetu v centrále americké tajné služby CIA v Langley.

Autoři:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...