Lidovky.cz

'Nebojíme se zabít, zabít, zabít!' Čínská armáda vábí mladé úderným rapem

USA

  6:00
PEKING - Čínská armáda se v touze občerstvit své řady pustila do hudební produkce. A ne jen tak ledajaké: mladé Číňany láká výbušnou rapovou písní „Vyhlášení bitvy“. Záběry na pomezí akčního filmu a bondovky, v nichž defilují svalnatá těla v uniformách a impozantní zbraně, dokreslují úderný text o vášni v srdci, mužném boji a nezlomné odvaze ku prospěchu vlasti.

Propagace čínské armády ve 21. století: úderný rap, dunivý beat a scény jak z akčního filmu. foto: ČLOAReprofoto

„Válka může vypuknout kdykoli. Jsi připravený?“ Na obrazovce se synchronizovaně otevírají poklopy tanků, v nichž mizí hbití vojáci, těžké vojenské boty buší do podlahy, pistole se v šiku pozvedají v neochvějných rukách a pěsti tančí ve sjednoceném rytmu. Rychlý střih chrlí záběry ostřelovačů, likvidace nepřátel, helem nořících se zpod vodní hladiny a laserových zaměřovacích paprsků. Oblohu protínají moderní stíhačky a svištící rakety, šavle hrdě míří za východem slunce, nechybí ani záchrana krásné dámy v nesnázích.

Bílá kniha o největší armádě světa hájí čínské zájmy proti barevným revolucím

A nad tím vším vlaje rudá vlajka s pěti hvězdami, zatímco z reproduktoru duní dramatický beat a kulometná palba čínských slabik. Aby nebylo pochyb, o čem je tu řeč, defilé vojáků vespod doprovázejí znaky s textem. „Neustále mysli na misi, nepřítele (měj) pořád na očích. Bojíš se? Ne! Bojíš se? Ne! Potřebuješ jen příkaz zabít, zabít, zabít!“ hřímá rapper. „Pojďme do války, pojďme bojovat za vítězství, i když mi hrudník provrtá kulka.“

„Vyhlášení bitvy“ mělo premiéru minulý týden na oficiálním webu Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA) a státní média ho s velkou pompou uvítala jako vůbec „první hip-hopové video vyrobené ČLOA“. Kromě působivé manifestace armádních lidských zdrojů a „mužného textu“ velebí rovněž přehlídku moderní vojenské techniky, jíž se dnešní Čína může pochlubit.

Ve videu se objevují ty nejlepší zbraně ČLOA, včetně letadlové lodi Liao-ning, stíhačky J-11, tanku 99A či balistických střel DF-11, vypočítává například The China Daily. Nezapomíná upozornit ani na satelity a kosmické lodi, které podle něj dokazují „bezprecedentní důležitost“ čínského vesmírného programu, a cituje také jistého Ťiaa, armádního PR experta: „ČLOA už není ta uboze vybavená, kterou znají z televizních seriálů, ale mocná síla modernizovaná stejně jako armáda Spojených států.“

Podřiď se!

Cíl armády je jasný: prostřednictvím populárního hudebního žánru a akčního videa se působivě „prodat“ a nalákat do svých řad mladé rekruty. Jak prohlásil mluvčí ministerstva obrany Wu Čchien, s mužským mládím se nepojí jen pohodový život, ale také zodpovědnost za národ a jeho bezpečí. Aneb, jak praví text písně, „podřídit sebe sama direktivě Komunistické strany“ v zájmu „obrany důstojnosti naší země“.

Podzemní hlas: Přehlídka v Pekingu? Fašistická estetika síly, jako za Hitlera

Jak ovšem poznamenává BBC, na čínských sociálních sítích se „Vyhlášení bitvy“ dočkalo rozporuplných reakcí. Někteří uživatelé ho skutečně mají za působivé a pějí na jeho profesionální záběry chválu, jiní ho skepticky kritizují nebo se mu rovnou otevřeně vysmívají. „Nemá to žádné téma, a rap tomu nepomůže,“ zhodnotil armádní podívanou jeden nevzrušený divák, zatímco jiný podotkl, že v jeho rodném městě vstupovali do armády jen tací, kteří propadli ve škole, a ke kariérnímu postupu ještě potřebovali úplatky.

Případně, jak konstatoval další: „Ulevilo se mi, že vymývat Číňanům mozky už není tak jednoduché jak kdysi.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.