Lidovky.cz

MACHÁČEK: Bankovní sektor eurozóny je pod tlakem

Názory

  13:30
PRAHA - Zprávám o spekulativních útocích na evropské bankovní akcie minulý týden vévodily informace o Deutsche Bank i o jejím záměru nakupovat na trhu vlastní akcie a svůj vlastní suverénní dluh. Zajímavě o tom píše Dominic Elliott na serveru Reuters.

Centrála Deutsche Bank ve Frankfurtu foto: Reuters

Zpráva Dominica Elliotta k přečtení zde. Deutsche Bank musí vytvářet rezervy na soudní litigace, může stále například počítat s pokutou za to, že pomáhala ruským klientům vyhnout se sankcím. DeutscheBank se bude muset restrukturalizovat a prodávat například čínská aktiva.

Dobrá zpráva je, že Deutsche Bank je dobře kapitálově vybavená (podíl kapitálu je 11 procent).

Šéf banky John Cryan ale potřebuje více informační otevřenosti, například se na trhu spekuluje, jaká je skutečná expozice banky vůči ropnému sektoru. Pětinu bilance tvoří hypotéky, což se zdá bezpečné, ale celou třetinu bilance tvoří deriváty a neznámé expozice.

Deutsche má velké množství dluhopisů, které jsou konvertibilní do akcií. Kdyby odstartoval proces očesávání investorů podle předpisů bankovní unie, přišli by tito akcionáři na řadu jako první.

Banka má 215 miliard eur likvidních aktiv, což se zdá bezpečné, přesto je třeba odkrýt informační mlhu.

...

MACHÁČEK: Rusko rozdmýchává uprchlickou krizi

S poklesem bankovních akcií souvisí i to, že nastává éra negativních úrokových měr, o kterých se mluví už dávno, fenomén se ale podle všeho v eurozóně rozšíří a prodlouží. Clive Crook se ve svém textu pro Bloomberg zabývá otázkou, proč se banky a trhy tolik bojí, když jim stačí přenést náklady na vkladatele a dlužníky. Stačí zachovat marži. Rozdíl mezi negativním úrokem vkladatele a negativním úrokem pro úvěrovaný subjekt rovná se zisk banky.

Potíž je v tom, že banky docela logicky váhají s tím, zda nasadit záporné úroky na vklady. Bojí se, že se vkladatelé urazí a utečou, že banka ztratí reputaci, která se napravuje dlouho, pokud to vůbec jde; bojí se, že si lidé vyberou hotovost a dají ji doma do polštáře.

...

Financial Times se vyjadřuje k tématu robotů a umělé inteligence. Moshe Vardi, profesor počítačové vědy na Univerzitě v Texasu, v textu říká: „Dostáváme se k okamžiku, kdy stroje předčí člověka prakticky ve všech činnostech. Společnost se prostě musí začít zabývat otázkou, co budou dělat lidé, když budou všechno dělat stroje.“ Odpovědí asi není, že se lidé budou věnovat volnočasovým aktivitám nebo odpočinku. To asi nepůjde, protože člověk jako druh k životu práci mentálně potřebuje, krom toho, že se musí něčím živit.

MACHÁČEK: Další džinové z lahve brexitu

Umělá inteligence se začne rychle posouvat z akademické sféry do reálného světa. Přístroje už dnes slyší a vidí jako lidé – nebo mnohem lépe. Facebook už dnes rozezná tváře lépe než člověk a do 25 let budou na světě pouze auta, která se řídí sama, což prý sníží nehodovost o 90 procent.

Tak nevím. Proč se vlastně nikdy predikce, že stroje vytlačí lidi z pracovního trhu, nevyplnily? Proč by to mělo být tentokrát jinak?

Nic proti tomu, aby se na to vlády a firmy připravovaly, podle mého soudu bude člověk pracovat a vydělávat peníze v oblastech a činnostech, které nikdy umělá inteligence vytvořit nedokáže: jde o kreativitu, fantazii, je třeba nesouhlas s autoritou, resp. neposlušnost, tvrdohlavost, často je to podmínka kreativity a fantazie. Daňový nebo právní poradce může být do určité míry robot, ale jen pro velmi jednoduché úkony. Napíše snad novinový komentář robot nebo umělá inteligence? Napíše zpravodajství? A kdo ho přečte? Také robot?

Možná si ale zkusme vytipovat profese, kde nás robot a umělá inteligence nahradí (řidič je asi jasný) a kde nás nenahradí nikdy (novinář, politik, vědec). Jak si to představujete vy? Co má podle vás být úloha vlády v přípravě na tento trend? Zde ještě zajímavý článek k tématu.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.