Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Poslanci hlasují o daňovém balíčku, hrozí ledovka a Maďaři budou protestovat

Události

  6:00
PRAHA - Vládní daňový balíček a tzv. protipadělková léková novela jsou témata, kterými se v pátek bude zabývat poslanecká sněmovna. Maďaři budou odpoledne protestovat proti novému zákoníku práce. A do ulic se chystají i Katalánci, kteří požadují odtržení od Španělska.

Poslanecká sněmovna. foto:  Dan Materna, MAFRA

Vládní daňový balíček a tzv. protipadělková léková novela jsou témata, kterými se v pátek bude zabývat poslanecká sněmovna. Maďaři budou odpoledne protestovat proti novému zákoníku práce. A do ulic se chystají i Katalánci, kteří požadují odtržení od Španělska.

Poslanci o daních. Poslanci by měli v pátek schvalovat mj. vládní daňový balíček. Ten mění deset zákonů týkajících se daní. Zavádí mimo jiné zdanění zahřívaného tabáku, v zákoně o daních z příjmů zavádí opatření proti vyhýbání se daňovým povinnostem a snaží se zjednodušit správu daní z hazardních her. Poslanecká sněmovna bude také hlasovat o novele zákona o léčivech, která stanoví pravidla pro ověřování pravosti přípravků, za jejich porušení hrozí milionové pokuty.

Další kolo vyjednávání o mzdách zaměstnanců Severočeských dolů. Před týdnem kvůli zvýšení mezd demonstrací odboráři vyjádřili nesouhlas s vývojem kolektivního vyjednávání. Na zaměstnavateli chtějí navýšení platů v průměru o tři tisíce.

Maďarsko čeká další demonstrace. Svolaly ji všechny opoziční strany na protest proti novele zákoníku práce. Novela umožňuje, aby zaměstnanci ročně odpracovali až 400 přesčasových hodin místo dosavadního limitu 250 hodin. Přesčasy mohou být nově nahrazovány či propláceny v časovém období až tří let.

Konec uhelného Porúří. Definitivně se uzavře poslední důl na černé uhlí v Porúří, které bylo kdysi jedním z nejvýznamnějších uhelných revírů v Německu i v celé Evropě.

Pozor na ledovku. Sever a severovýchod České republiky může odpoledne přechodně zasáhnout silné sněžení, které bude přecházet v déšť, při němž se může tvořit ledovka. Na Moravě a ve Slezsku zesílí i vítr. Naopak na jihu Čech bude vydatně pršet a déšť spolu s táním sněhu v noci na sobotu rozvodní menší toky.

Vesmírný špion? Z Vandenbergovy letecké základny v Kalifornii má po předchozím odkladu odstartovat raketa Delta-4H s utajovaným nákladem označovaným jako NRO L-71. Předpokládá se, že jde o špionážní družici, která se bude pohybovat na polární oběžné dráze kolem Země.

Americké úřady bez peněz. V pátek vyprší termín, po kterém federální vláda USA nebude mít peníze na svůj provoz. Finance pro chod vlády musí schválit Kongres, kde se většinoví republikáni bez podpory demokratů neobejdou.

Katalánci proti Madridu. Radikální separatisté chystají protesty po celém Katalánsku, blokovat chtějí silnice, i přechod s Francií či barcelonský přístav a letiště.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...