Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

10 českých měst, kterým chybí velká nákupní centra. Proč?

Ekonomika

  10:00
PRAHA - Máme nejvíce nákupních center na tisíc obyvatel ze sedmi zemí regionu střední a jihovýchodní Evropy. Přesto ale ještě na mapě Česka existují bílá místa, kam velké nákupní pasáže dosud nepronikly. Patří mezi ně například města v Moravskoslezkém kraji, ale třeba i Česká Lípa, Děčín, Znojmo a další obce nad 30 tisíc obyvatel.

Obchodní centrum Avion Ostrava

Města, která server Lidovky.cz oslovil, se o výstavbu tradičních nákupních center (nákupní pasáže s obchody pod jednou střechou, nad 5000 m² pronajímatelných ploch a s více než 20 nájemci - pozn. red.) sama nezasazují. Argumentují tím, že v jejich regionech mají obyvatelé nákupních příležitostí více než dost, do velkých obchodních center si mohou dojet do větších okolních měst, navíc je zde nízká kupní síla a výstavbě podle zástupců oslovených obcí brání také nedostatek vhodných ploch.

ČTĚTE TAKÉ:

'Za veřejné prostředky nákupní centra budovat nebudeme'

"Úkolem města není a nebude budovat nákupní centra, tato doba je naštěstí za námi. Je to čistě komerční záležitost, kterou v první řadě ovlivňuje trh a podle toho se investoři nejspíš rozhodují, zda budou podobná nákupní centra v daných lokalitách budovat či nikoliv," odpověděla na dotaz Lidovek.cz starostka České Lípy Hana Moudrá.  "Město může maximálně pro jejich výstavbu nabídnout vhodný pozemek, pokud takový má k dispozici. Výjimkou není ani Česká Lípa, která proto rozhodně nemá ve svých plánech budovat za veřejné prostředky nákupní centra," dodala.  

Investice by se nemusela vyplatit

Podobný názor na výstavbu 'tradičního nákupního centra' ve svém městě má i náměstek primátora Přerova Josef Kulíšek, který zároveň pochybuje, že by se investice vůbec vyplatila. "Město Přerov určitě nebude investorem dalšího nákupního centra. Územní plán takovéto aktivity v určitých  zónách nevylučuje, ale záleží na privátním sektoru, zda ve vymezených plochách dle územního plánu centrum postaví. Je samozřejmě otázkou, zda by se taková investice vyplatila," říká Kulíšek a vzpomíná dobu, kdy jakákoliv výstavba dalšího nákupního centra vyvolávala petice a negativní nálady obyvatel, prodejců v malých provozovnách a veřejné diskuse.

Do Děčína se prý investoři nehrnou hlavně proto, že město patří mezi oblasti s nejvyšší mírou nezaměstnanosti a kupní síla tam není velká. "Město se žádným zásadním způsobem nezasazuje o to, aby tu velké nákupní centrum vzniklo. Pořád platí, že by mělo centrum  vyrůst na místě bývalého pivovaru, ale nedokážeme říct zda to bude za rok nebo za dva," sdělila Markéta Lakomá ze sekretariátu primátora města Děčín.

10 největších měst, kde chybí tradiční nákupní centra*
město pořadí podle velikosti v ČRpočet obyvatel
Havířov11. 82 022
Frýdek-Místek17. 58 200
Děčín18.51 691
Přerov23.45 778
Česká Lípa27.37 878
Třebíč28. 37 836
Třinec29.37 200
Znojmo32.34 476
Příbram33. 34 068
Orlová34. 32 067

Pramen: Výzkum INCOMA Gfk

* Stav k 1. 7. 2012. Tradičním nákupním centrem je myšlena pasáž s obchody pod jednou střechou s více než 20 nájemci a 5000 m² pronajímatelných ploch.