Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Alcatel a další ikonické telefony. Které by se měly vrátit jako Nokia 3310?

Ekonomika

  14:45
PRAHA - Značka Nokia způsobila na barcelonském veletrhu Mobile World Congress velký poprask. Návrat legendárního modelu 3310 jde totiž proti všem aktuálním „chytrým“ trendům, ale je to promyšlený tah. Zkusili jsme se tedy zamyslet nad tím, které další legendární mobilní telefony by se mohly na trh vrátit.

Alcatel OT Gum DB foto: Luděk Vokáč, Lidovky.cz

Nová Nokia 3310 se zdá být skvělým obchodním tahem, který přitáhne ke značce Nokia jak pozornost, tak řadu zákazníků. Ale obnova dalších modelů nemusí nemusí být zdaleka tak snadná - v případném návratu by hrály roli hlavně emoce.

Nokia se na veletrhu MWC vrátila s novodobým provedením legendárního modelu 3310
„Reinkarnovaná“ Nokia 3310.

Přitom i v případném návratu legendárních mobilů by hrály roli hlavně emoce. Ostatně, 3310 je toho důkazem, Nokia oživuje přístroj, který všichni znají. Jenže těch opravdu výrazných telefonů minulosti, které si pamatuje doslova celá mobilní populace, zase tolik není. A každý uživatel s láskou vzpomíná třeba na ten svůj první mobil, který by z nostalgie klidně „bral znovu“.

Magazín Index LN se zamyslel nad tím, které modely by se mohly po vzoru Nokie vrátit. Jejich kompletní přehled najdete v aktuálním čísle magazínu, zde je ochutnávka tří přístrojů ze sedmi, které Index vybral:

Sony Ericsson K750i

Tohle byl první mobilní telefon, u kterého uživatele opravdu udivila kvalita fotoaparátu. Z dnešního pohledu je dvoumegapixelový modul s automatickým ostřením a dvojitým LED bleskem ničím zázračným, ale ve své době to byl zdaleka nejlepší fotomobil a první ukázka toho, kam se mohou mobilní telefony z hlediska fotografických funkcí vydat. A upřímně, kvalita jeho snímků neurazí ani dnes, kdy už jsou foťáky mnohem dále.

Sony Ericsson K750i

Sony Ericsson K750i by se tedy mohl vrátit jako kvalitní „obyčejný“ fotomobil. Špičkové foťáky totiž dnes dostávají jen kvalitní smartphony, v obyčejných telefonech jsou většinou fotoaparáty nepoužitelné. Přitom je určitě dost uživatelů, kteří smartphone nechtějí či nepotřebují, ale super foťák vždy po ruce by se jim hodil. Stejně tak, jako mezi obyčejnými mobilními telefony doposud chyběl jakýkoli výrazný model (tím teď bude 3310), chybí tu i kvalitní fotomobil. Novodobý K750i by mohl nabídnout přesně to. Otázkou je, pod jakou značkou. Dnes asi nejspíše Sony.

Motorola Razr V3

Tenoučká Motorola Razr s leptanou klávesnicí se stala legendou doslova ihned při svém uvedení. A zaznamenala také obrovský prodejní úspěch, ve kterém o rok později pokračoval mírně vylepšený model V3i. Byl to telefon z kategorie docela luxusních přístrojů, který přitom neoplýval zásadním množství funkcí. A to by mohlo být lákavé i dnes – opět platí, že ne každý touží po chytrém telefonu, ale je řada uživatelů, kteří by rádi získali něco jiného, než obyčejný plasťáček za pár korun.

Motorola Razr V3i

Tito lidé přitom často dnes stále používají právě historické luxusní modely – ať už je to Razr či jiné Motoroly (V70, Aura, V60i a další), nebo třeba některá z Nokií osmitisícové série (8xxx), nebo třeba staré kovové Ericssony (T28i, T39) a podobně. Tyhle telefony by dnes určitě dávaly smysl a výrobcům by mohli přinášet opravdu vysoké marže – výbava u nich totiž není důležitá, důležité by bylo kvalitní zpracování.

Alcatel OT Gum db

Ať už šlo o model Gum, nebo typy Club, View či Max, technicky tyto přístroje vycházely z jednoho základu a společný byl i design. Ten se často stával terčem posměchu, modelům Alcatelu se přezdívalo „vložka“.

Přesto to ale byly populární mobilní telefony a to především díky nízké ceně. Typ Gum byl určen především dětem a mladým uživatelům a jako jeden z mála takových telefonů zaznamenal solidní komerční úspěch.

Alcatel OT Gum DB

Potíž je totiž v tom, že děti vlastně nechtějí dětský telefon, podobně jako senioři netouží po telefonu seniorském. Ale ve vhodném podání by se typ Gum mohl vrátit, coby odolný mobilní telefon s mladistvým designem. Možná by to dnes musel být vzhledem k cílové skupině smartphone, nebo naopak úplně jednoduchý a malý přístroj pro nejmladší, se kterými chtějí mít rodiče možnost se snadno spojit.

Celý výběr kandidátů na návrat na trh najdete v magazínu Index LN.

Nové číslo magazínu Index LN vychází v pondělí 27. března.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!