Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hvězdou mezi nejnovějšími mobily je reinkarnovaná Nokia 3310

Ekonomika

  18:38
BARCELONA (OD ZPRAVODAJE LN) - Barcelonský veletrh MWC zažívá netradiční situaci. Ještě ani nezačal, výrobci představili spoustu supermoderních novinek a už je jasné, že tou největší hvězdou nebude žádná z nich. Stala se jí totiž nová Nokia 3310, reinkarnace legendárního modelu z roku 2000.

„Reinkarnovaná“ Nokia 3310. foto: Reuters

Nokia oznámila v Barceloně svůj návrat na trh s mobilními telefony. Je to trochu komplikované, telefony vznikají v režii firmy HMD Global, která drží na použíti značky Nokia na telefonech licenci. Vyrábí je Foxconn. Ale obě firmy úzce spolupracují s finskou Nokií a ta bude pod svou značkou dodávat příslušenství, třeba chytré hodinky nebo chytrou váhu.

Nový mobil od LG je docela kompaktní, i přesto má velký displej

Zástupci značky na tiskové konferenci v Barceloně potvrdili, že se do světa mobilních telefonů vrací s operačním systémem Android. Definitivně tak končí období, kdy se značka snažila prorazit s mobilní verzí Windows. Tato éra, která skončila prodejem původní mobilní divize Microsoftu, by měla teď být zapomenuta.

Arto Nummela drží „reinkarnovanou“ Nokii 3310.

Nokia je zpátky a jako důkaz toho, že je to ta stará dobrá značka, si pro zákazníky připravila lahůdku. Firma se rozhodla reinkarnovat někdejší legendární model 3310, který proslul svou univerzalitou, nezničitelností a výdrží baterie. Novinka na těchto atributech staví a posouvá je do moderní doby.

Stále je to ale poměrně obyčejný mobil, který toho neumí zbytečně moc. Nokia 3310 pro rok 2017 tak dostala design odkazující na svou předchůdkyni, ale novinkami ve výbavě jsou barevný displej s úhlopříčkou 2,4 palce, slot na karty microSD nebo třeba dvoumegapixelový fotoaparát. Technicky je nový model postaven na platformě, kterou Nokia pro své obyčejné mobily využívá již dlouho.

Huawei má barevné novinky se špičkovým fotoaparátem

Nová Nokia 3310 má navrátit důvěru ve značku a zároveň může být skvělým obchodím tahem. Legendární jméno láká a telefon si z nostalgie nejspíš koupí opravdu velké množství zákazníků. Při ceně 49 eur za kus nebude tento výdaj mnoho z nich bolet a Nokii může tento telefon přinést zajímavé zisky – použitý hardware totiž u jiných obyčejných mobilů prodávala firma i výrazně levněji, takže marže na 3310 budou na poměry levných hloupých velmi nadstandardní. Novince nahrává i to, že na poli klasických mobilů není na trhu téměř žádný výrazný přístroj, který by byli schopni zákazníci jednoznačně identifikovat a cíleně si pro něj do obchodu jít. 3310 takovým modelem určitě je.

Značka dále na tiskové konferenci představila trojici chytrých telefonů. Model Nokia 6, který už se prodával v Číně, doplnily novinky Nokia 5 a Nokia 3. Jsou to cenově dostupné smartphony s Androidem, které vsadily na elegantní vzhled a slušnou výbavu. Ceny jsou stanoveny na 229, 189 a 139 eur, typ 6 bude mít ještě luxusnější verzi Arte Black s cenou 299 eur.