Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Ambiciózní kuchař nechává své peníze vydělávat. Ve fondech

Ekonomika

  5:00 – ADVERTORIAL
Václav Kadlec je pilný, aktivní člověk. Pětadvacetiletý šikovný šéfkuchař začal pracovat již během svých středoškolských studií. Chodil na odpolední a noční směny. A peníze se začínaly hrnout. On je ale chtěl začít efektivně rozmnožovat - stejně jako se mu to dělo při hraní oblíbených počítačových her, při kterých mu zlaté virtuální mince na kontě jen naskakovaly. Jenže v reálném životě to nebylo tak snadné.

Václav Kadlec s poradcem společnosti Partners Janem Šimkem. foto: Pavel Pechoušek

Advertorial

„Všechno šlo pomalu. Vydělával jsem čím dál více, ale peníze na kontě se nemnožily. Pak jsem ale dostal od kolegy Michala v práci dobrou radu,“ vzpomíná na své investorské začátky Václav. Pomohl mu totiž zkušený finanční poradce společnosti Partners Jan Šimek.

„Václav chtěl investovat do fondů, které by mu vynášely více než zanedbatelnou částku. Zvolili jsme postup, kdy je investiční horizont nastavený na 20 let a na dynamickou strategii. Požadovanou rentu tak bude mít ve svých 41 letech. Na takto dlouhou dobu chceme výnos i za předpokladu vyššího rizika. Díky dlouhodobému horizontu se snižuje riziko ztráty. Samotný dynamický fond už si daný obnos rozkládá do různých měn, ekonomik, směrů atd. Doporučil jsem Vaškovi nejdříve fondy jedné investiční společnosti a po 5 měsících jsme portfolio diverzifikovali ještě do jiné,“ popisuje Jan Šimek.

“Po třech letech jsou výsledky fantastické oproti tomu, co mi předtím nabízela banka, která mi navhrla fond na 10 let v konzervativní strategii,“ rozplývá se Václav Kadlec.

Našetřil si ještě víc, než předpokládal poradce

Na investice si ze začátku odkládal 20 procent z příjmů. Když si v práci polepšil, tak po 5 měsících tuto částku společně s poradcem navýšili na 25 procent jeho příjmu. Dneska vůči plánovanému stavu a vývoji má Václav Kadlec našetřeno dokonce o 41 tisíc víc, než předpokládal jeho finanční poradce Jan Šimek.

Spořáky nevydělávají. Začněte investovat ještě dnes. Stačí málo.

„Díky němu jsem se rozhodl, že se zaměřím na investice. Začal jsem se v tomto směru více vzdělávat a začal přemýšlet, jak se stát i po aktivní stránce finančně nezávislým,“ popisuje Václav Kadlec vliv poradce.

„Řeší za mě velkou část mého života, která je pro mě moc důležitá. Pomáhá mi splnit můj sen, kterým je především o finanční nezávislost. Navíc se z nás stali přátelé. Po počáteční nedůvěře, pomáhá stejným způsobem i mojí mamce a sestře,“ říká Václav Kadlec.

Jan Šimek působí ve společnosti Partners pátým rokem. Začínal ještě při studiu vysoké školy. Dnes má svou kancelář jak v Praze, tak se stará o klienty i v dalších dvou regionech. Honza vystudoval původně chemii, ale pochopil, že tento obor ho neuživí tak, jak by si představoval a nechal se inspirovat kariérou svého bratra. Ten je nyní jeho nadřízeným. Rozhodnutí opustit chemii nelituje, dnes se stará o více než 2000 klientů.

Poprvé se potkali v roce 2016. Sedli si do kavárny, kde se vzájemně „oťukávali“. Vzájemnou důvěru si budovali delší čas. „Vaškovi to trvalo hodně dlouho. Smlouvy četl opravdu důkladně, ale obecně je dobře, že je takhle opatrný,“ říká s úsměvem poradce Honza a jeho klient přikyvuje. „Jsem už takový od přírody. S Honzou už se teď ale nemusím mít na pozoru,“ potvrzuje.

„Chtěl jsem být na důchod perfektně zajištěný“

Václav měl jedno přání, nechtěl dopadnout jako jeho další kolega z práce, kterému bylo tehdy pětašedesát let. „On vypadal, že je jednou nohou v hrobě, prostě hrozně. Chtěl jsem najít cestu jak s kuchařinou skončit dříve a přitom zároveň být na důchod perfektně zajíštěný,“ uvádí.

Chcete spokojené stáří? Porovnejte si nabídky, jak se zajistit.

Mladý kuchař má o spolupráci s poradcem jasno. „Bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsem mohl udělat. Banka mi nikdy nic moc nedala. Díky Honzovi vydělávám. Navíc mi poradí s veškerým pojištěním. Teď jsem byl rok jako šéfkuchař v Anglii, tak mi pomohl vytipovat vhodnou banku ve Velké Británii, “ jmenuje Vašek a Honza ho doplňuje v tom, že důležité je zadání a pak už se jen vymýšlí strategie, jak vše docílit.

„Líbilo se mi, že měl Vašek naprosto jasnou představu o tom co chce. Je to stejná situace, jako když člověk přijde k lékaři a ví, co ho bolí,“ uzavírá finanční poradce.

Jan Šimek

  • V oboru finančního poradenství se pohybuje od roku 2014. Dnes je vedoucí pro Prahu, Plzeň a Olomouc, zaměřuje se na rozvíjení správného povědomí o finančním plánování. Absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou, po dokončení bakalářského studia se rozhodl rozšířit si své vzdělání v ekonomické oblasti a složil akreditované zkoušky pro jednotlivé produktové oblasti EFPA, nejrespektovanější evropské organizace udělující certifikáty v oblasti finančního poradenství a plánování. S přítelkyní žije v Praze, ve volném čase se věnuje sportu a rybaření.
Finanční poradce společnosti Partners Jan Šimek.
Autor:

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...