Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

V krajině se tyčí kaple, která pláče. Realizace zabrala víc než století

Kaple má za sebou sto let historie a to ji teprve otevřeli. foto: ČTK

Už v roce 1920 začali farníci spořit na stavbu nesvačilské kaple. Nakonec se vše vleklo déle, než čekali. Peníze se rozkradly během války, komunistický režim stavbě také nepřál a až novodobý pokus kapli postavit vyšel. I tak ale stavba trvala deset let.
  9:00

„Kaple má teprve začít sloužit svému účelu, společnému setkávání lidí s Bohem, a přesto už v tuto chvíli má za sebou velmi bohatou historii,“ shrnul peripetie brněnský biskup Pavel Konzbul při vysvěcení 8. května.

Kaple je zasvěcena Panně Marii Bolestné a to architekt Jan Říčný zdůraznil i v její podobě. Hlavní konstrukci tvoří sedm jedlových trámů opracovaných pouze sekerami. Odkazovat mají k sedmi utrpením Panny Marie.

Osmý trám, osazený napříč, dotváří obraz kříže. Desítky malých oken symbolizují slzy. Vše je navíc v prosté jednoduchosti, podlahu tvoří udusaná hlína, z té je i oltář, který doplňuje mlýnský kámen.

„Marie trpí a pláče za nás, propojuje nás s Bohem a zároveň nabízí svou náruč. Stavba ční se svou bílou věžičkou v krajině mezi poli jako maják naděje,“ uvedl architekt.

Stavba je svébytná i provedením. „Jedná se o experimentální dílo. Chtěli jsme skloubit středověké postupy a moderní technologické možnosti,“ popisuje stavbyvedoucí David Šebesta.

Zdánlivě strohý, ale s péčí o detail. Kalábrijský kostelík stavěli pět let

Prvky, jako je podlaha z udusané hlíny nebo lamelové obložení, sice působí jednoduše, technicky jde ale o poměrně složité postupy. Nechybí fotovoltaika na střeše a podlahové vytápění, z hlíny je i oltář, který ale vypadá jako z kamene.

Stavbu za 24 milionů korun zaplatili z velké části věřící. Podpořil ji Jihomoravský kraj i obec. Peníze vybírala farnost i prostřednictvím platforem Hithit a Donio. Dřevěné lamely v interiéru jsou poseté jmény dárců, kteří si jednotlivé části mohli adoptovat.

Autor: