Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Konečně pořádná rekonstrukce. Českolipské divadlo dostalo důstojný kabát

Rekonstrukce Jiráskova divadla v České Lípě foto: BoysPlayNice

V České Lípě se rozhodli opravit divadlo. Nakonec na to šli mnohem odvážněji a výsledkem není jen opravená budova. Město dostalo kulturní centrum, u kterého je na první pohled vidět, že jde o významnou instituci.
  10:00

Architekt Adam Rujbr udělal všechny důležité zásahy. I když to při prvním pohledu na fotografie může působit, že se ke starému divadlu jen přistavěla moderna, hlavními změnami prošla spíše historická část.

Budova má historii sahající až do 14. století. Trpěla nevhodnými zásahy z minulosti a rekonstrukce jí vrátila původní krásu, a tím nejen jí, ale celé uličce u českolipského náměstí. Během výstavby bylo také objeveno staré schodiště do sklepa, které bylo obnoveno. Restaurovány byly také původní dřevěné stropní trámy.

Navzdory všem těmto změnám se podařilo dodržet rozpočet 200 milionů korun.

Moderní přístavba, která je z ulice i vstupním portálem, pak ve srovnání s prokouknutím staré budovy nevypadá jako tak velká změna. Plní důležitou architektonickou funkci. Stačí se podívat na původní vzhled.

Jiráskovo divadlo před rekonstrukcí
Jiráskovo divadlo před rekonstrukcí

Jiráskovo divadlo před rekonstrukcí

Vstupem do divadla byly před rekonstrukcí jen obyčejné úzké dveře s drobnou cedulí Jiráskovo divadlo. I běžný bytový dům má důstojnější vchod. Výstavba výrazného vstupu tak dodává význam celé budově. Důležitost místa podtrhuje i světelná instalace sklářského ateliéru Jitky Skuhravé.

Také vnitřní uspořádání se změnilo, přibyly šatny, sklad kostýmů i druhý menší sál, ten hlavní se zvýšil o patro, přibyl tak další balkon a kapacita vzrostla na 371 diváků.

Tři byty na pidipozemku. Japonský minimalismus ukazuje, co všechno se dá dokázat s 44 metry

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!