Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Tři byty na pidipozemku. Japonský minimalismus ukazuje, co všechno se dá dokázat s 44 metry

Projekt minidomu v Tokiu foto: Sherpa, Bauhaus Neo a Ryuichi Sasaki Architecture

Vysoké ceny bytů v Česku jsou dané hlavně slabou výstavbou. Japonsko ukazuje, co všechno je možné postavit na 44 metrech čtverečních. V dnešním projektu jde o tři malé byty, garáž a parkovací místo.
  9:00

Obecně je Japonsko dáváno za příklad, co se městského plánování týče. V Praze by takový dům nešlo postavit, přinejmenším by potřeboval více parkovacích ploch.

Dnešní stavba stojí na uzoučkém pozemku (pouze 4,7 metru) nedaleko nádraží Nakano na západě Tokia. Může být inspirací pro všechny malé pozemky a úzké proluky. V Japonsku a konkrétně v této čtvrti je to dáno historickým vývojem, je zde dlouhá tradice úzkých samostatně stojících rodinných domů na úzkých pozemcích.

Zde původně zde stály dva domy, oba byly zbořeny a pozemek byl pak prodáván scelený. Vyrostl ale zatím jen jeden dům s minimalistickými byty a vedle něj parkoviště. Ta jsou v Japonsku natolik zisková, že v podstatě pomáhají vydělat na pozdější stavbu domu.

Projekt získal cenu Architecture Masterprize 2023 a stojí za ním architekt Rjúiči Sasaki, který se už v této rubrice před dvěma lety taktéž s oceněnou stavbou objevil.

Tentokrát zaujal například tím, že dům opticky stojí na jediném sloupu. Hned vedle je dům s prakticky stejnými proporcemi, ale ten má sloupy dva a zdaleka nevypadá tak zajímavě.

Hlavní je krásný výhled. Bojovat proti slunci jde i jinak než „zabedněním“ všech oken

Maximum se podařilo vytěžit i z dispozice jednotlivých bytů. Pomohlo tomu jediné přímé schodiště, které spojuje všechny čtyři úrovně a ze kterého si jednotlivá patra podle možností ukrajují trochu prostoru.

Garáž je naplánována tak, aby šla případně použít k přespání, například pro hosty, tedy aby v ní byla potřebná ventilace a osvětlení.

Autor: