Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

V Americe postavili dům pro Tibeťana v japonském stylu. Rekonstrukce z něj udělala moderní bydlení

Rekonstrukce domu v americkém Coloradu. Japonský lidový styl prošel proměnou foto: Heather Knierim

Za domem v americkém Coloradu stojí velký příběh. Ten začal v roce 1959 čínskou okupací Tibetu, mihli se v něm i Allen Ginsberg či současný Dalajlama. Nyní dům prošel rekonstrukcí a výrazné změny se udály i na zahradě.
  9:00

Vtělený lama Chögyam Trungpa nemohl po vpádu čínské armády do Tibetu v zemí setrvat. Utekl nejprve do Indie. Tato devítiměsíční cesta se nejspíše dočká zfilmování, dokonce i experti ověřovali, zda šlo takovou cestu srovnatelnou s arktickými výpravami vůbec podniknout. 

Pak se Trungpa, o jehož reinkarnaci se vědělo od jeho jednoho roku, dostal do Velké Británie, a nakonec se přesunul do USA. Tam začal zakládat buddhistická centra a v coloradském Boulderu, kde leží i dům na fotografiích, založil v roce 1974 první buddhistickou univerzitu v USA.

Tím se dostáváme i k literatuře. Trungpa jako vyučující najal beatnického básníka Allena Ginsberga i třeba Williama Burroughse a při univerzitě vznikla Škola odtělesněné poetiky Jacka Kerouaca.

Právě v této době byl v japonském lidovém stylu postaven dům pro Trungpu. Je ještě možné, že zde v roce 1981 byl na návštěvě dalajlama (není jasné, zda i v tomto domě), pak se ale Trungpa odstěhoval a dům začal chátrat a zahrada zarůstat.

Hra stínů na americké univerzitě. Díky jednoduchému triku architektů máte pocit, jako byste byli v lese

Noví majitelé zamýšleli domu vrátit původní atmosféru. Úkolu se zhostil místní architekt Nicholas Fiore. Klienti chtěli ještě důstojnější vchod do domu, modernější obývák a kuchyni a více ložnic (což v Americe znamená včetně vlastních koupelen, ne komunitní styl domu).

„Okna a stěny exteriéru zůstaly včetně izolace a obložení. Jsou v dobrém stavu, snížily se tím náklady i množství odpadu. Jen jsme je zbrousili,“ popisuje pro lidovky.cz Fiore.

Vstupní dveře byly původně skryty a příchod k nim nebyl od branky důstojný. To se změnilo a vede k nim nově výjimečná cesta. Kuchyňka byla ukryta v suterénu, nově je v hlavním podlaží a ložnice i zázemí snesou moderní nároky. Takový dům a takovou zahradu jen tak někdo nemá, tedy alespoň mimo Japonsko.

Autor: