Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Drahé a nedostatkové, platí to i pro Škodu, naděje ale přichází z Asie. Jak ušetřit na novém autu?


Octavia se vzhledem k 22% poklesu meziročně propadla z 16. na 25. místo, na čemž se z velké části podepsaly výrobní výpadky. Kromě ČR ale dominovala loňským žebříčkům v Rakousku, ve Slovinsku, v Chorvatsku a v Bosně a Hercegovině. | foto: Škoda Auto

Premium Analýza
Český trh s novými auty se po loňském špatném výkonu vzpamatovává. Jenže optimismus není namístě. Auta stále zůstávají relativně nedostatkovým zbožím a jsou drahá. I přes občasné akční nabídky se zlevňování konat nebude.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Letošní prodeje nových aut na českém trhu vypadají poměrně optimisticky. Za první čtyři měsíce roku vzrostly meziročně prodeje podle dat Svazu dovozců automobilů (SDA) o více než 20 %, v dubnu byl růst dokonce víc než 25 %. Jenže o stavu trhu a jeho zdraví to vlastně moc nevypovídá. Nárůst je totiž spíše než zvýšením poptávky zákazníků způsoben tím, že automobilky dodávají již dříve objednané vozy, které nestíhaly vyrobit.

Nadále platí, že čekací lhůty u některých modelů jsou i delší než jeden rok, takže trh vykazuje určitý „dojezd“. Oficiálně to sice automobilky většinou nepotvrzují, v zákulisí se už ovšem mluví o ochlazení poptávky – nových objednávek není tolik jako v minulosti. Letošní rok tak sice z hlediska dodávek vozů bude výrazně lepší, než byl loňský, nicméně růst asi nebude dlouhodobě stabilní.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!