Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Autobazary dál stáčí tachometry. Proč se nedozvíte, které to jsou?

Autobazar. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobazar. Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Třeba jistý Volkswagen Passat Variant ve skutečnosti najel o 127 tisíc kilometrů více, než ukazoval jeho tachometr. Jasný podvod odhalený Českou obchodní inspekcí. Jenže který autobazar takové auto prodával? Více informací se lidé od úřadů nedozví.

Odpovědi z ministerstva průmyslu a ČOI naznačují, že hříchy autobazarů zůstanou nadále v anonymitě.

Příklady z praxe přitom dokazují, že Češi můžou mít lepší přehled o tom, kdy a kde je mohl někdo ošidit nebo poškodit. Státní zemědělská a potravinářská inspekce vyvěšuje prohřešky konkrétních obchodů či restaurací (v podobě shnilých potravin či mrtvých myší v kuchyni) na svůj web Potraviny na pranýři.

Tyto informace tam zůstávají i ve chvíli, kdy už dotyčné provozovny svá pochybení napravily. Pravomocná rozhodnutí o nedostatcích v jakosti benzinu či nafty pak zase na svém webu zveřejňuje Česká obchodní inspekce – byť logicky se zpožděním kvůli nabytí právní moci.

V tomto případě to inspekci nařizuje zákon. U prohřešků autobazarů už ale nikoliv, a proto se lidé dozvědí pouze souhrnné informace, případně kuriozity typu výše zmíněného „superpřetočeného“ tachometru u passatu. Ale bez důležitých podrobností, které by je varovaly.

Ojetiny přitom tvoří významný trh, Češi stále ve velkém sází na auta z bazarů a podvod nemají jako laici šanci postřehnout. Ústřední automotoklub (ÚAMK) odhaduje, že nepoctiví prodejci ročně utrží v Česku kolem 19 miliard korun. Proč se tedy lidé nedozví, kterým provozovnám se raději vyhnout?

„Zveřejňování správních rozhodnutí o pokutách uložených za prodej nejakostních pohonných hmot nám stanovuje zákon č. 311/2006 Sb. o pohonných hmotách, zatímco v jiných případech takováto povinnost pro ČOI stanovena není. Proto výsledky kontrol zveřejňujeme v tiskových zprávách souhrnně za určitá období a kontrolovaný segment trhu,“ vysvětluje mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

tachometr - ilustrační foto

Z kontrol za autobazary jsou podle něj pravomocné pouze pokuty uložené na místě (do pěti tisíc korun). Tedy za menší delikty, nikoliv za vážné prohřešky, jakými jsou výše zmíněné přetočené tachometry.

„Jakmile nabudou pokuty právní moci, pak například na novinářský dotaz pravomocné rozhodnutí a s tím související pokuty na vyžádání poskytneme, za případné zveřejnění pak nese odpovědnost dotyčný novinář (nemůžeme však dle Úřadu na ochranu osobních údajů poskytnout tyto informace o podnikajících fyzických osobách, kterých je v rámci zmiňované akce na autobazary zhruba třetina všech kontrolovaných),“ vysvětluje mluvčí Fröhlich.

To se ale týká i benzionových pump, které si často pronajímají soukromníci, ne jen firmy. Stejné je to i prodejců potravin. Dále jsou lidem podle mluvčího plně k dispozici open data, kde je možné podle IČ najít veškeré pokuty, které nabyly právní moci (kvartální aktualizace). Toto hledání však pro běžného uživatele není zrovna pohodlné.

Co udělá rozhněvaný Mládek?

Je zároveň patrné, že neexistuje žádná iniciativa, která by měla za cíl současný stav změnit, ani v politické rovině. ČOI je podřízenou organizací ministerstva průmyslu. Šéf resortu Jan Mládek (ČSSD) se v polovině ledna v tiskové zprávě ČOI nad stočenými tachometry rozohnil.

„Z kontrol inspektorů ČOI opět vyplývá, že podvodníci stáčející tachometry jsou nepoučitelní a dělají to ve velkém měřítku. Budu trvat na tom, aby se stáčení tachometrů stalo trestným činem. Trestná by ale samozřejmě měla být i samotná nabídka takového jednání,“ zlobil se Jan Mládek.

KONTROLY V BAZARECH

  • ČOI zjistila loni nedostatky ve více než polovině kontrolovaných autobazarů.
  • Prodejcům ojetých aut uložila 83 pokut ve výši 1,7 milionu korun. Inspektoři ve 23 případech prokázali, že údaje týkající se nabízeného vozu neodpovídají skutečnosti.
  • Ze 115 kontrol zjistila inspekce porušení předpisů v 65 případech. Znalecké posudky byly vypracovány na 34 aut, u nichž vzniklo podezření, že informace uváděné o vozidle neodpovídají jeho skutečnému stavu.
  • K nejzávažnějším zjištěním patřilo uvedení nepravdivého údaje o počtu najetých kilometrů u vozidla.

Lidovky.cz proto oslovily jeho ministerstvo s otázkou, zda s tímto stavem plánuje úřad něco dělat. Tiskový odbor nejprve tvrdil, že jde o otázku na podřízenou ČOI, jako výkonný orgán. Na opakovanou žádost o odpověď přišlo z ministerstva vyjádření, z něhož vyplývá, že hříchy autobazarů zůstanou v anonymitě.

„Domníváme se, že za stávajících legislativních podmínek nelze doporučovat ČOI adresné zveřejňování pravomocných rozhodnutí o uložených pokutách autobazarům, protože by se z důvodu ochrany osobních údajů nemohlo týkat podnikajících fyzických osob. To by vytvořilo v dané rovině nerovné podmínky mezi těmito osobami a podnikajícími právnickými osobami,“ tvrdí mluvčí ministerstva František Kotrba.

Ministerstvo zároveň tvrdí, že případné opatření ošetřené změnou zákona je třeba dobře uvážit, zda by pro zákazníky bylo skutečně prospěšné a Českou obchodní inspekci nadměrně nezatěžovalo.

„Rovněž význam a přínosy kontrol jakosti pohonných hmot a stavu ojetých vozidel není zcela srovnatelný. V případě pohonných hmot jsou možnosti zákazníka čerpacích stanic posoudit jejich jakost nepatrné,“ uzavírá František Kotrba z ministerstva průmyslu a obchodu.

Anketa

Uvítali byste web s informacemi o prohřešcích autobazarů?

Ano 2499
Ne 51
Nevím 36

Opatrně pro zveřejňování prohřešků je i asociace prodejců ojetých aut APPAA. Ale jen za určitých podmínek.

„Uvítali bychom to za předpokladu, že se budou používat zdroje informací a způsoby prověřování stejné, jako má k dispozici každý prodejce. Takovým zdrojem určitě není soudní znalec, nebo servisní databáze automobilek,“ uvádí předseda asociace Petr Přikryl.

Celá řada prodejců podle něj investuje do prověřování vozidel nemalé finanční prostředky, protože zdarma dostupné informace téměř neexistují.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!