Počty pojistných podvodů u velkých českých pojišťoven loni ve většině případů vzrostly. Stejně tak částky, které se jejich pachatelé pokusili získat. Negativní nárůst potvrdila Česká pojišťovna, Allianz, Kooperativa, Slavia i Generali.
K dopovězení výše uvedeného příběhu: mladík se ve snaze vymoci peníze z pojišťovny zbavil dvou článků malíčku. Peníze potřeboval na alkohol a drogy. Pod tíhou důkazů přiznal, že si historku o ozbrojeném přepadení a vynuceném ukousnutí prstu vymyslel.
PODVODY 2015Hodnota odhalených podvodů
463,9 milionu (+2,2 milionu)
232,5 (+74,4 milionu)
210 milionů (+1 milion)
50 milionů (nezměněno)
|
Na první poslech humorný příběh je ale spíše kuriózní variantou sebepoškozování jakožto svébytné kategorie pokusu o pojistný podvod.
„U pojistných podvodů z našeho pojištění zdraví se nejčastěji setkáváme s falšováním lékařských zpráv nebo úmyslným způsobováním drobných úrazů, tedy sebepoškozováním. Tomu předchází účelově sjednaná smlouva,“ popisuje Jan Vlček, obchodní ředitel Slavia pojišťovny.
I tato společnost zaznamenala loni zvýšený počet pokusů o podvod, byť kompletní statistiky za loňský rok ještě nemá k dispozici. Největší skok v objemu odhalených výtečníků zaznamenali detektivové pojišťovny Allianz. Podvodníci se od ní pokusili nelegálně získat 232 milionů korun, což bylo meziročně o 74 více než v roce 2014.
Největší skok zaregistrovala Allianz v Ústeckém kraji, více než trojnásobný – ze 6,5 milionu na 18,3 milionu. Druhy podvodů u jejích klientů kopíroval trendy dalších pojišťovacích domů: nejčastěji šlo o pojištění aut, odpovědnosti, majetku nebo už zmiňované úrazové pojištění.
Pojišťovny se ‚poperou‘ o chronické pacienty. Stát jim přisype |
Za nejzajímavější loňský případ označili lidé z této společnosti tragický výbuch luxusní vily v Šenově u Nového Jičína.
„Kvůli statickému ohrožení nebylo možné příčinu řádně vyšetřit. Nakonec se řešení našlo a šetření pod dohledem hasičů potvrdilo, že o nahodilost nešlo. V sutinách byly nalezeny dvě osoby balkánského původu a mechanismus, který přispěl k výbuchu. Byli to zřejmě najatí bílí koně, vymklo se jim to z rukou a nešťastnou náhodou tam zůstali,“ líčí Ludvík Bohman, šéf právního oddělení společnosti Allianz.
Zároveň připojuje nepříjemný odhad: až patnáct procent všech nahlášených pojistných událostí je pokusem o podvod. U aut jde podle Bohmana o více než 30 procent případů.
Právě auta bývají u všech pojišťoven nejpočetnější položkou ve statistikách podvodů: jde třeba o umělě navyšované účty za neprovedené opravy.
Stejně tak platí, že „nejhříšnějším“ městem je Praha. Třeba v případě společnosti Generali se na jejím území odehrálo více než polovinu případů (29 z celkových 50 milionů potenciální škody). Zástupci pojišťoven se shodují, že u Prahy k nekalému jednání přispívá anonymita hlavního města.
Deset let vězení
Většina případů nebývá od začátku promyšleným činem. Ke škodě skutečně dojde, ale člověk vycítí příležitost si na nepříjemnosti trochu přivydělat.
„Podlehne tíze okamžiku. K pojistné události skutečně dojde, ale klient se poté snaží pojišťovnu přesvědčit o tom, že mu vznikla daleko větší škoda, než tomu ve skutečnosti bylo,“ popisuje situaci ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny Michael Maierl.
Ač může snaha některých klientů působit komicky, o velkou legraci nejde. Pojistný podvod je trestným činem, po jehož spáchání může jít člověk až na dva roky do vězení. V případě velké škody dokonce až na deset let.
ŠEDÁ ZÓNAČasté podvody: Antidatování pojistných smluv, nadhodnocení faktury za opravu, vymyšlený průběh nehody, sebepoškozovování, vícenásobné vymáhání životní pojistky Další případy:
|