Úterý 10. září 2024, svátek má Irma
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Léčka podvodníků. K okrádání využívají anonymní Blesk peněženku

E-shop (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Původní zpráva
PRAHA - Láká na bezpečí při placení a anonymitu, zároveň však poskytuje dokonalé krytí podvodníkům. Díky Blesk peněžence, anonymní platební kartě, mohou přijímat platby za nikdy nedodané zboží či služby, aniž by je přes ni mohl posléze kdokoliv vystopovat. Podvedení se obracejí i na policii.
  5:01

Na webu Bazos.cz na Marianu Ď. blikl inzerát nabízející iPhone 5s za 7 500 korun. Nezvykle nízká cena ji zaujala, rychle proto odepsala, že má zájem. Do hodiny už si s prodejkyní dopisovaly. „Jediný problém spočíval v tom, že paní bydlela na druhé straně republiky, což jsem si uchvácená cenou nejdříve nevšimla,“ popisuje Mariana Ď. serveru Lidovky.cz.

Donutili mě ukousnout si prst, tvrdil muž pojišťovně. Podvodů loni přibylo

Když nevyšlo i kvůli vzdálenosti osobní setkání, chtěla se domluvit na platbě dobírkou, ale i zde narazila. „Bylo mi řečeno, že už se několikrát spálila, příjemce si zásilku nevyzvedl a ona akorát platila poštovné,“ líčí žena začátek dokonalého podvodu.

Peníze nakonec poslala

Protože lákavou nabídku chtěla využít, nakonec kývla, že peníze pošle. „Nikdy jsem neposílala větší částku předem na účet. Nabídla, že pokud budu klidnější, pošle ofocený občanský průkaz. Nakonec jsme se domluvily na zaslání 3 tisíc, to už jsem nějak překousla,“ vysvětluje žena, co ji nakonec přimělo zaplatit tisícovou zálohu.

Ještě než peníze zaslala, občanský průkaz si prolustrovala, do vyhledávače zadala telefonní číslo prodejkyně, vše se zdálo v pořádku. „Poslala jsem proto peníze na její účet a ještě se mnou komunikovala, že balíček po obědě odešle. Chtěla jsem podací číslo a až za půl dne mi napsala, že mi ho večer pošle. To bylo to poslední, co jsem od dotyčné dostala,“ vzpomíná.

Když potom její přítel na oko zareagoval na stejný inzerát a obratem přišla odpověď, že iPhone za super cenu může mít, ženě došlo, že naletěla. Uvědomila si, že zapomněla prověřit účet. Když potom jeho číslo zadala do vyhledávače, vyjely jí informace o desítkách podobně okradených.

Důvěryhodný účet

Důvod, proč účet nezkontrolovala, je nasnadě: na první pohled totiž působí důvěryhodně, a to hlavně díky kódu banky 0800, jenž patří České spořitelně. Majitelem účtu 3198888319/0800 je však společnost Mopet CZ. Právě ta Blesk peněženku provozuje. Ve zkratce jde o platební kartu bez účtu. Lze ji koupit na benzince, či trafice, dobít a anonymně s ní platit. Majitel ji spáruje s mobilním číslem sloužícím zároveň jako variabilní symbol a může na ni navíc přijímat platby, aniž by bylo možné jej vystopovat. Peníze si poté vyzvedne z bankomatu.

Blesk peněženka: bezpečná, ale i pro zloděje

  • Blesk peněženka je předplacená dobíjecí platební karta, kterou lze koupit v trafice, v e-shopu nebo mobilním telefonem pomocí SMS.
  • Jejím prostřednictvím lze anonymně platit u všech obchodníků s platebním terminálem nebo v internetových obchodech v Česku i v zahraničí.
  • Funguje na stejném principu jako předplacená mobilní SIM karta.
  • Nenese žádné citlivé údaje svého držitele ani není spojena s žádným dalším bankovním účtem vedeným na jméno.
  • Není propojena s bankovním účtem svého držitele.

Právě na to Mariana Ď. doplatila a zdaleka není sama. Na Facebooku založila uzavřenou skupinu určenou podvedeným, kde lidé popisují podobné případy. Jejich scénář je vždy totožný: vymyšlené zboží či služby v řádech tisíců korun, podezřele výhodná cena, žádná osobní schůzka ani dobírka a po zaslání peněz na účet Blesk peněženky s příslušným variabilním symbolem konec komunikace. Karta navíc umožňuje zadluženým lidem ukrývat peníze před exekutory.

Problémy ostatně připouští i Česká spořitelna, stoprocentní akcionář společnosti Mopet CZ provozující kartu. „O této situaci víme, podvody takového typu čas od času registrujeme. Jejich počet se nám úspěšně daří snižovat, konkrétní čísla však z bezpečnostních důvodů nebudeme uvádět,“ připustila Klára Pačesová z tiskového centra banky. Podvody se již zabývá i policie. „Klientům doporučujeme, aby se obrátili přímo na ni,“ uvedla Pačesová. Policisty kontaktovala i Mariana Ď., její případ ovšem odložili.

Podvodů kartou si všimli i na stránkách Bazos.cz, kde podvodníci inzerují. Okrádání uživatelů přes Blesk peněženku tam představuje zhruba čtvrtinu všech podvodů. „Pokud u nás narazíme na inzerát, o kterém se domníváme, že by se mohlo jednat o podvod, ihned ho mažeme a uživatele blokujeme,“ uvedl za web David Rozhold.

Řešení: lustrovat weby a prodejce

Nakupující v současnosti mají jedinou možnost, jak se proti okradení bránit. Pečlivě si prověřit nejen prodejce, ale také místo, odkud zboží kupují. „Zajímat se i o historii e-shopu, pročíst před nákupem například hodnocení na nezávislých serverech a nekupovat jen podle nejnižší ceny a bez rozmyšlení u neověřených prodejců, či dokonce z e-shopů třetích zemí. Rozhodně nenakupovat u takového e-shopu, který nemá ani uvedené IČ provozovatele (je anonymní), případně zcela chybí jakékoli identifikace prodejce, obchodní podmínky a podobně,“ radí mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Podvedené ženě vadí postup policie, která její případ odložila. S ostatními podvedenými nyní plánuje sepsání hromadné žaloby na Blesk peněženku provozovanou společností Mopet CZ. Server Lidovky.cz kontaktoval s prosbou o reakci i společnost Czech News Center a.s., která se na projektu podílí, ta však odkázala na firmu Mopet CZ.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!