Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Automobilka Škoda Auto plánuje vlastní očkovací centra. O očkování má zájem více než polovina zaměstnanců

Škoda Auto obnovila výrobu. Zavřená byla kvůli pandemii od 18. března. foto:  Petr Topič, MAFRA

Mladá Boleslav - Automobilka Škoda Auto připravuje vlastní očkovací centra. Firma čeká, až bude možné nakoupit vakcíny pro zaměstnance. Podle interního průzkumu má o očkování zájem více než polovina zaměstnanců. Automobilka má na proočkování svých zaměstnanců eminentní zájem, počítá i s očkováním agenturních zaměstnanců a zaměstnanců integrovaných firem, řekl vedoucí komunikace podniku Tomáš Kotera. Aktuální odhadované náklady na očkování a související projekty se pohybují v nižších desítkách milionů korun.
  14:34

Ve svých třech výrobních závodech v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí připravuje 15 stacionárních očkovacích center a k tomu tři mobilní, která bude možné přemístit a ihned využít podle aktuální potřeby. „Denně jsme schopni naočkovat až 1200 zaměstnanců. Již máme zajištěno patřičné množství jehel a tuberkulinových stříkaček, které jsou pro očkování nezbytné. Očkování bude personálně zajištěno interním zdravotním personálem,“ řekl Kotera.

„V tuto chvíli je pro nás tedy zásadní otázkou, kdy bude možné od státu získat vakcíny, respektive zda nám bude umožněno je od dodavatele napřímo nakoupit,“ uvedl Kotera. Firma nyní vypracovává detailní plán a schéma očkování.

Škoda má registrované vlastní očkovací centrum. „Věříme, že budeme ze strany státu co nejdříve osloveni. V tuto chvíli není podle vakcinační strategie možné vakcínu nakoupit a prodávat jinak než přes Ministerstvo zdravotnictví ČR,“ uvedl Kotera. Škoda Auto poslala k vakcinační strategii připomínku, v případě nedostatečného zájmu prioritních skupin chce mít možnost očkování bez odkladu nabídnout zájemcům z řad zaměstnanců.

Škoda Auto otevřela nové centrum technického vývoje v Mladé Boleslavi

Očkování bude pro zaměstnance zdarma. „Vyvíjíme také vlastní elektronický vakcinační průkaz, aby se zaměstnanec mohl kdekoliv a kdykoliv prokázat, že je naočkovaný,“ uvedl Kotera. Škoda umožňuje zaměstnancům nechávat se na koronavirus testovat, toto testování je pro ně taktéž zdarma.

Podle mluvčí kladenského závodu Lego Markéty Vaňkové se o případném očkování zaměstnanců bude ještě jednat. „V tuto chvíli nemohu nic potvrdit,“ řekla mluvčí. Možnost očkování pracovníků přímo v distribučním centru v Dobrovízi řeší také Amazon, ale podle PR manažerky Miroslavy Jozové k tomu zatím nemůže společnost poskytnout více informací.

Ředitel společnosti GZ Media Michal Štěrba řekl, že firma žádné vlastní očkování zatím nechystá. „Snažili jsme se zjistit více informací, ale nepodařilo se nám zjistit, jakým způsobem obstarat vakcíny,“ řekl Štěrba.

Autor: