Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Babiš nazval redaktory ČT zkorumpovanou pakáží, televize chce důkazy, nebo omluvu

Média

  15:50
PRAHA - Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš podává stížnost na Českou televizi (ČT). Důvodem jsou pořady 168 hodin a Reportéři ČT, v nichž se ho novináři ptali na nesrovnalosti v příjmech a nákup dluhopisů Agrofertu. Ministr to dnes řekl na tiskové konferenci.

Ministr financí Andrej Babiš. foto:  David Neff, MAFRA

Podle Babiše jsou pořady účelové a jejich autoři zkorumpovaní. Podle dramaturga Reportérů ČT Marka Wollnera má Babiš na stížnost právo, pro Český rozhlas ale odmítl výroky o „zkorumpované pakáži“. Vedení ČT bude chtít, aby vicepremiér svá tvrzení doložil, nebo se omluvil.

KAMBERSKÝ: Blafuj jako Trump aneb ‚zkorumpovaná pakáž‘ podle Babiše

„Podávám stížnost na Radu ČT a Radu pro rozhlasové a televizní vysílání pro účelovost pořadu 168 hodin a Reportérů ČT. Co se týká Reportérů, tak to je velice zajímavý pořad, který vlastně permanentně manipuluje reportáže,“ řekl ministr financí.

Wollner: ČT by měla Babiše žalovat

Podle Wollnera je podávání stížnosti celkem běžné, ohradil se ale proti Babišovu výroku v pondělním pořadu, že novináři jsou „zkorumpovaná pakáž, která točí na objednávku“. „Jako novináři musíme přesně zvažovat fakta a nesmíme se splést vůbec v ničem, i když ukazujeme na nesrovnalosti v řádech milionů. Ale o nikom si bez soudního verdiktu nemůžeme dovolit říct, že je zkorumpovaný. A byl bych rád, kdyby tahle pravidla začala platit i pro politiky,“ řekl Wollner Českému rozhlasu.

Novináři z Reportérů ČT jsou podle Andreje Babiše "zkorumpovaná pakáž". Nejspíš proto, že nepracují pro média co patří...

Zveřejnil(a) Bohuslav Sobotka dne 31. leden 2017

Pro server Echo24.cz ještě dodal: „Byl bych rád, kdyby tyto výroky žalovala Česká televize. Je to už druhý podobný výrok a moje předchozí jednání s právním oddělením zůstalo nedotažené, u nás nemají novináři ve zvyku se proti podobným urážkám bránit, měla by se ta praxe změnit, i když vím, že cesta k satisfakci u našich soudů není zaručena.“

Reportéři ČT natáčeli o nejasnostech ohledně Babišových příjmů. Ministr totiž doposud jasně nevysvětlil, kde vzal dost osobních legálních příjmů, aby si mohl pořídit od daní osvobozené dluhopisy Agrofertu za 1,482 miliardy korun. Ty jsou podle serveru Echo24.cz hlavním zdrojem jeho osobních příjmů.

Trestní oznámení kvůli nákupu dluhopisů Agrofertu

„V této chvíli jsme nuceni požádat ministra financí, aby jednoznačně upřesnil svůj výrok a doložil tvrzení, která zazněla ve včerejším (pondělním) vydání pořadu Reportéři ČT. Očekáváme, že pokud obvinění neprokáže, České televizi a především zaměstnancům redakce aktuální publicistiky se omluví,“ řekla mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Babiš už dříve uvedl, že dluhopisy koupil za své vydělané a zdaněné peníze. Podle medií mu ale na nákup dluhopisů v roce 2013 chybělo 142 milionů korun. Babiš na webových stránkách hnutí ANO později uvedl, že někteří redaktoři zapomínají, že jsou i příjmy, které se nedaní jako například podíly ve firmách nebo akcie. „A tak začali psát, že jsem neměl dost peněz na život,“ uvedl.

Server Echo24.cz na začátku ledna napsal, že ministr čelí trestnímu oznámení právě kvůli nákupu dluhopisů Agrofertu před více než čtyřmi lety. Autor oznámení v jeho postupu spatřuje krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Nákup dluhopisů prošetří policie.

Nulová daň

Babiš využil mezeru v zákoně, protože dluhopisy v hodnotě jedné koruny vydané v roce 2012 nepodléhaly dani. Základ daně se zaokrouhloval na celé koruny dolů, vlivem zaokrouhlení tak byla u fyzických osob efektivní daň nulová.

S žádostí o vysvětlení se na Babiše již v půlce ledna při sněmovních interpelacích obrátil poslanec vládní ČSSD Václav Klučka. Protože ministr financí nebyl přítomen, měl by poslanec obdržet jeho odpověď písemně do 30 dnů.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!