Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Barbie přestává dívky zajímat. I proto Mattel prohloubil ztrátu

Ekonomika

  9:43
EL SEGUNDO (USA) - Ztráta amerického výrobce hraček Mattel v prvních třech měsících roku vyskočila na 58,2 milionu dolarů (1,5 miliardy korun) z 11,2 milionu dolarů před rokem. Firma se nadále potýká se slabou poptávkou po panenkách Barbie.

Panenka Barbie na poštovní známce. foto: Shutterstock

Celkové tržby společnosti klesly o 2,5 procenta, poprvé za posledních šest čtvrtletí však překonaly očekávání analytiků.

Tržby z prodeje samotných panenek Barbie se ve čtvrtletí propadly o čtrnáct procent. Dívky totiž stále více vyhledávají elektronické hračky, počítačové tablety nebo hračky na motivy populárních filmů, jako byl třeba animovaný snímek Ledové království od studia Disney.

Lego těží z úspěchu filmu. Jeho hrdinové jdou na dračku a zvýšili zisk

Panenky Barbie se na celkových tržbách Mattelu podílejí zhruba čtvrtinou. Společnost se nyní snaží podpořit své tržby novými produkty. 

Loni v dubnu například převzala kanadskou firmu Mega Brand za zhruba 460 milionů dolarů (téměř 12 miliard korun). Vstoupila tak na rychle rostoucí trh se stavebnicemi z kostek, kterému dominuje dánská firma Lego.

O zlepšení hospodářských výsledků Mattelu nyní usiluje nový generální ředitel Christopher Sinclair, který začátkem tohoto měsíce v čele podniku nahradil Bryana Stocktona.

„Příliš pomalu jsme reagovali na rychle se měnící technologické a konkurenční prostředí,“ uvedl Sinclair po zveřejnění čtvrtletních výsledků. 

Vnadná a dlouhonohá dáma. Před 55 lety vzbudila poprask panenka Barbie

„Začínáme však u klíčových značek dosahovat pokroku a já věřím, že provádíme změny potřebné k zajištění lepších výsledků v budoucnosti,“ dodal. Upozornil nicméně, že letos bude mít na tržby i zisky Mattelu negativní dopad silný kurz amerického dolaru.

Akcie podniku v uplynulý rok ztratily více než třetinu své hodnoty. Po zveřejnění překvapivě vysokých čtvrtletních tržeb však jejich cena stoupla o téměř sedm procent.

Autoři: ,