Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bouře v dozorčí radě Českých drah. Končí pět členů, přichází exministr Moos

Ekonomika

  12:33aktualizováno  16:55
PRAHA - Dozorčí rada Českých drah zažila v pátek dopoledne po letech velký zásah. Podle potvrzených informací LN skončil její předseda Milan Feranec a čtyři další členové. Jednou z nových tváří je bývalý ministr dopravy a vysokoškolský učitel z ČVUT Petr Moos, který by se měl ujmout jejího vedení.

Petr Moos. foto: Reprofoto

Očekávané změny ve vedení Českých drah začaly. Takzvaný řídící výbor - který jako valná hromada odvolává a jmenuje členy dozorčí rady státního dopravce - v pátek dopoledne odvolal pět členů dosavadní sestavy a jmenoval nové. Jde převážně o lidi z akademické sféry.

Tento krok je předpokladem pro změny v představenstvu ČD, které o den dříve avizoval ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Dozorčí rada totiž může odvolat vedení a vybrat nové, což Ťok ohlásil v rozhovoru pro server iDnes.cz.

Podle zjištění LN bude nejvýraznější postavou nové sestavy Petr Moos, známý dopravní expert a ministr úřednické vlády Josefa Tošovského. Informaci následně potvrdil i ministr Ťok.

Právě Moos nahradí ve funkci předsedy dozorčí rady politika ANO Milana Ferance. Kromě něj valná hromada odvolala Jana Harta, Antonína Tesaříka, Tomáše Révezse a Milana Kucharčíka.

Do dozorčí rady naopak zvolila Josefa Koláře z ČVUT, podnikatele a politika Jana Štrofa, experta na dopravní stavby Karla Pospíšila a Lukáše Týfu, který se na ČVUT věnuje logistice a managementu dopravy.

„Potřebujeme profesionální manažery, kteří se dobře připraví na liberalizaci železniční dopravy, ke kterému jsme vázáni evropským železničním balíčkem. Změnou dozorčí rady zároveň postupně plníme vládní programové prohlášení, že mají být České dráhy řízeny efektivně a že musí fungovat jako apolitický subjekt,“ uvedl ministr.

Dění v ČD kritizoval a za čistku označil předseda komunistů Vojtěch Filip. Jeho strana v nové dozorčí radě nemá žádné zastoupení, ačkoliv podporuje novou vládu. Filip zopakoval, že bude tlačit na odchod ministra Ťoka z funkce. Zda bude účinný, nechtěl komentovat.

„Nemyslím si, že věci, které mají být řešeny od roku 2033 a mají být spuštěny v roce 2023, by měla Česká republika v rámci liberalizace řešit už v roce 2018. Považuji to za naprosto předčasné a nemístný tlak na krajské samosprávy,“ řekl novinářům během zasedání výkonného výboru KSČM. Změny podle něj povedou k tomu, že si budou muset kraje zařizovat dopravu za železnici samy.

Odvolaný Feranec, poslanec za vládní hnutí ANO, řekl, že plně respektuje rozhodnutí řídícího výboru. Je to plné právo vlastníka společnosti, kterou je v případě Českých drah stát, uvedl. Důvody změn ve vedení dopravce zatím Feranec nechtěl příliš komentovat, podle něj však management vždy postupoval tak, aby chránil zájmy podniku. Moos zatím výsledky dnešního jednání výboru nekomentoval, chce počkat až na další oficiální kroky ministerstva dopravy. O bližších plánech ministra zatím více neví, řekl.

Změny uvnitř státního dopravce pečlivě sledují i odbory. Předseda Odborového svazu železničářů (OSŽ) Martin Malý je však zatím blíže hodnotit nechtěl, dokud se s plány ministerstva a novými členy v dozorčí radě plně neseznámí. „Samozřejmě se obáváme, aby velké změny nevedly k destabilizaci podniku, ale na hodnocení, zda jde o pozitivní, nebo negativní krok, je ještě brzy,“ řekl Malý.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat