Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Zemětřesení v Českých drahách. Krtek už není šéf, končí i další dva manažeři

Ekonomika

  16:50aktualizováno  18:18
PRAHA - Dozorčí rada Českých drah ukončila po téměř čtyřech letech působení Pavla Krtka v čele státního dopravce. Zůstane však v představenstvu jako jeho místopředseda. Novým šéfem firmy se stane Miroslav Kupec, který je od konce roku 2016 také členem nejvyššího vedení firmy.

Odvolaný šéf ČD Pavel Krtek. foto: Yan Renelt, MAFRA

Odvolání Krtka bylo očekávané - ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) jej opakovaně kritizoval. Vedení firmy vytýkal zejména podle něj pomalou přípravu na blížící se otevírání železničního trhu soukromým dopravcům. Poté, co nová vláda v červenci získala důvěru, inicioval Ťok převolení dozorčí rady s tím, že má za úkol vybrat nové vedení ČD.

České dráhy křísí slavný expres Vindobona. Udrží i lukrativní trasy do Berlína a Vídně

O dva měsíce později došlo k výraznému personálnímu průvanu. Pavel Krtek skončil jako šéf firmy a na jeho místo se posunul Miroslav Kupec. V minulosti působil jako šéf pražských dep ČD a v představenstvu měl od prosince roku 2016 na starosti oblast majetku, techniky a servisu.

„Pan Kupec má zkušenosti z velkých firem a osvědčil se jako výborný manažer. Uvidíme, jak si povede,“ řekl LN předseda dozorčí rady Petr Moos. Podrobnosti týkající se toho, jak k výběru tohoto manažera došlo, ale prozradit nechtěl. Kupec v minulosti vedl například firmy ČKD Slaný, Škoda Machine Tool nebo Škoda Vagonka.

Krtek ve vedení zůstane

Odvolaný generální ředitel Krtek v představenstvu zůstane jako jeho místopředseda a bude mít pravděpodobně na starosti oblast financí.

„Práce pana Krtka si velmi vážíme, proto jsme chtěli, aby zůstal v představenstvu firmy,“ řekl Moos.

Miroslav Kupec měl ve vedení Českých drah na starosti úsek techniky, servisu a majetku.

Na základě úterního hlasování dozorčí rady končí dva členové celkem pětičlenného vedení, o nichž se mluvilo jako o nominantech ČSSD: Martin Bělčík, který měl na starosti finance a informatiku a Ludvík Urban s působností v oblasti regionální dopravy.

„Souhlasím s názorem dozorčí rady ČD, že představenstvo je třeba doplnit o osoby s novými znalostmi a kompetencemi. Rozhodnutí ponechat ve vedení ČD Ing. Krtka chápu jako potřebu zachovat kontinuitu a stabilitu vedení,“ uvedl ministr dopravy Ťok.

Podle informací LN hlasovali proti všichni tři zástupci odborových organizací. S Ťokovým plánem na změny ve vedení dlouhodobě nesouhlasí a tvrdí, že můžou ohrozit stabilitu státního dopravce.

Personální odbor generálního ředitelství ČD byl v úterý pověřen vypsáním výběrového řízení na místa dvou odvolaných členů.

„Budeme hledat osobnosti především podle jejich kompetencí. Potřebujeme odborníky na evropské úrovni, například kvůli zavádění moderních technologií,“ vysvětlil předseda dozorčí rady Moos.

Očekávalo se však - na základě dřívějších prohlášení ministra dopravy Ťoka i nového předsedy dozorčí rady Petra Moose - že i nový šéf představenstva bude vybraný v rámci tendru. To se však nestalo a změnu provedl kontrolní orgán na svém teprve druhém zasedání.

Za Babišovy vlády se již měnilo vedení České pošty či Lesů ČR

Výběr změn v orgánech státních a polostátních firem od nástupu první vlády premiéra Andreje Babiše:

  • 22. prosince 2017 - Vláda vyměnila většinu řídicího výboru Českých drah a jednoho ze sedmi členů správní rady Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Stát prostřednictvím výboru vykonává v Českých drahách práva akcionáře, správní rada SŽDC jako kontrolní orgán rozhoduje mimo jiné o personálním obsazení vedení organizace včetně generálního ředitele.
  • 9. ledna 2018 - Ministr Tomáš Hüner (za ANO) odvolal z funkce generálního ředitele agentury CzechInvest Karla Kučeru. Jeho nástupkyní se 29. března stala Silvana Jirotková, která vzešla z výběrového řízení, které resort vyhlásil.
  • 18. ledna 2018 - Ministr průmyslu Hüner odvolal z představenstva provozovatele energetické přenosové soustavy ČEPS Vítězslava Kulicha, který dříve mimo jiné působil jako vedoucí public relations a marketingu ČSSD. Od června je novým členem představenstva Jakub Skavroň.
  • 22. února 2018 - Ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) odvolal ke konci února generálního ředitele České pošty Martina Elkána. Vítězem výběrového řízení na nového ředitele se koncem dubna stal dosavadní šéf firmy SAP Česká republika a SAP Slovensko Roman Knap, do funkce nastoupil 18. června. Krátce předtím byl novým předsedou dozorčí rady zvolen bývalý generální ředitel pošty Karel Kratina. Nahradil Jana Mareše, jehož Metnar v dubnu odvolal spolu s dalším členem rady Janem Kasalem.
  • 28. února 2018 - Rezignoval generální ředitel státní Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Surý, odůvodnil to osobními důvody. Od března je oblastním ředitelem podniku v Plzni. Správní rada SŽDC jmenovala 22. března generálním ředitelem dosavadního náměstka pro provozuschopnost dráhy Jiřího Svobodu.
  • 26. března 2018 - Dozorčí rada státní České exportní banky odvolala generálního ředitele a předsedu představenstva Karla Bureše. V obou funkcích ho nahradil dosavadní místopředseda představenstva a náměstek ředitele Jaroslav Výborný.
  • 11. května 2018 - Ministr zemědělství Jiří Milek odvolal generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Šéf státního podniku podle ministra postupoval nekoncepčně a zanedbal situaci kolem přemnoženého kůrovce. Vedením podniku byl pověřen ředitel lesního a vodního hospodářství Lesů ČR Tomáš Pospíšil. V srpnu ministr zemědělství Miroslav Toman oznámil, že vítězem výběrového řízení na nového šéfa lesů se stal šéf Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Josef Vojáček.
  • 23. června 2018 - V dozorčí radě energetické společnosti ČEZ skončili její předseda a někdejší šéf Akademie věd Václav Pačes, Robert Šťastný, který býval označován za nominanta KDU-ČSL, a Petr Polák, který podle médií platil za muže bývalého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Novými členy rady byli zvoleni bývalý člen bankovní rady České národní banky Lubomír Lízal, šéf odboru státního rozpočtu na ministerstvu financí Karel Tyll a bývalý viceprezident Komory auditorů ČR Otakar Hora.
  • 13. července 2018 - Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) odvolal z devítičlenné dozorčí rady Českých drah jejího předsedu Milana Ferance (ANO) a další čtyři členy. Novým předsedou se stal bývalý ministr dopravy Petr Moos, kterého Ťok do rady jmenoval.
  • 11. září 2018 - Dozorčí rada Českých drah obměnila vedení státního dopravce. Pavel Krtek skončil v čele představenstva, nahradil ho Miroslav Kupec. Krtek byl následně zvolen místopředsedou představenstva. Z pětičlenného představenstva podniku dozorčí rada odvolala Martina Bělčíka a Ludvíka Urbana. Na dvě neobsazená místa v představenstvu bude vypsáno výběrové řízení.

Zdroj: ČTK

Autor: