Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Krtek dal Českým drahám definitivní sbohem. Bude žádat tučné odstupné, říká zklamaný Ťok

Ekonomika

  13:50
PRAHA - Čtyřleté působení manažera Pavla Krtka v Českých drahách definitivně skončilo. Nejprve jej v úterý dozorčí rada sesadila z čela firmy, o tři dny později se rozhodl z firmy zcela odejít. Představenstvo státního dopravce má nyní jen dva členy a není usnášeníschopné.

Odvolaný šéf ČD Pavel Krtek. foto: ČD

Po úterním jednání dozorčí rady vše nasvědčovalo tomu, že se Krtek ujme řízení financí státního podniku a ve vedení zůstane – byť na nižší pozici. Nabídku pokračovat jako místopředseda představenstva ovšem na konci týdne podle ověřených informací LN odmítl. Ke svému rozhodnutí se Krtek vyjadřovat nechtěl. Na jeho definitivní konec v ČD upozornil jako první server Zdopravy.cz.

Zemětřesení v Českých drahách. Krtek už není šéf, končí i další dva manažeři

Pro České dráhy to alespoň načas může znamenat velkou nepříjemnost. V úterý totiž dozorčí rada kromě Krtka odvolala i dva další členy představenstva: Ludvíka Urbana a Martina Bělčíka. Po Krtkově odmítnutí pokračovat tak zbývají z pěti členů jen dva, což na rozhodování nestačí.

„V úterý zasedne dozorčí rada a situaci vyřeší,“ řekl LN ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Podle něj je připravené náhradní řešení, konkrétní jméno však nesdělil.

S Krtkem se na dalším působení ve vedení ČD nedohodl, jejich představy o dalším fungování vedení se velmi rozcházely. „Přístup pana Krtka je pro mě zklamáním,“ řekl Ťok ještě před Krtkovým pátečním rozhodnutím v představenstvu zcela skončit.

O něco později v pátek si do exšéfa drah rýpl na Twitteru. „Své případné odvolání z funkce předsedy představenstva spojoval s ohrožením finanční stability Českých drah. Bude zajímavé sledovat, zda tím náhodou nemyslel tučné odstupné, které bude nyní žádat,“ napsal ministr na sociální síť.

14.září 2018 v 14:14, příspěvek archivován: 14.září 2018 v 14:44

Odchod Pavla Krtka z vedení drah mě mrzí. Své případné odvolání z funkce předsedy představenstva spojoval s ohrožením finanční stability Českých drah. Bude zajímavé sledovat, zda tím náhodou nemyslel tučné odstupné, které bude nyní žádat. https://t.co/nCj5FkZfu2

Zemětřesení v srdci firmy

Řízený personální třesk v srdci státního dopravce začal už před několika měsíci.

Ministr dopravy vedení drah opakovaně kritizoval. Nelíbila se mu zejména údajně pomalá příprava na blížící se otevírání železničního trhu soukromým dopravcům. Poté, co nová vláda v červenci získala důvěru, inicioval Ťok převolení dozorčí rady s tím, že má za úkol vybrat nové vedení ČD. To je jedna z hlavních pravomocí tohoto kontrolního orgánu.

Miroslav Kupec měl dosud ve vedení Českých drah na starosti úsek techniky, servisu a majetku.

Se změnami začala začala dozorčí rada o dva měsíce později. Ačkoliv její předseda Petr Moos i ministr dopravy dříve avizovali volbu členů skrze výběrové řízení, postu předsedy představenstva se tento postup netýkal. Dozorčí rada odvolala Pavla Krtka rovnou a místo něj jmenovala do čela firmy jiného člena představenstva - Miroslava Kupce.

Jde  o manažera, který v uplynulých letech působil jako šéf pražských dep ČD a vedl také firmy ČKD Slaný, Škoda Machine Tool nebo Škoda Vagonka. V představenstvu ČD měl od prosince roku 2016 na starosti oblast majetku, techniky a servisu.

Češi ‚proklepnou‘ vlaky čínského obra. Firma se chystá na dobývání Evropy

„Pan Kupec má zkušenosti z velkých firem a osvědčil se jako výborný manažer. Uvidíme, jak si povede,“ řekl LN v úterý předseda dozorčí rady Petr Moos. Na další dvě uvolněná místa v představenstvu po Ludvíku Urbanovi a Martinu Bělčíkovi nechá vypsat výběrová řízení.

O odvolaném Krtkovi mluvil Moos s velkým respektem. „Práce pana Krtka si velmi vážíme, proto jsme chtěli, aby zůstal v představenstvu firmy,“ řekl Moos. Ministr Ťok se připojil s prohlášením, že Krtkovo setrvání chápe jako „potřebu zachovat kontinuitu a stabilitu vedení“.

Pavla Krtka - za jehož vedení se například zlepšil rating ČD - však tyto hlasy nepřesvědčily a v pátek dal po třech dnech rozhodování Českým drahám definitivní sbohem.

Autor: