Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brněnští divadelníci chystají scénický časopis věnovaný krizi

Média

  7:00
BRNO - Brněnští divadelníci se popáté sejdou při tvorbě scénického časopisu Rozrazil. Tentokrát vznikne představení věnované tématu ekonomické i společenské krize. Síly při tom spojí přední dramatici a režiséři.

Divadlo Husa na Provázku foto: Jiří PeňásLidové noviny

Časopis Rozrazil je specifická forma publicistického a dokumentárního divadla. První číslo scénického časopisu "vyšlo" v roce 1988 na téma demokracie. Pod pseudonymem se na něm podílel i dramatik a tehdejší disident Václav Havel. Příprava nového čísla Rozrazilu dnes začala slavností v divadle Husa na provázku.

Zatím poslední Rozrazil připravili divadelníci v roce 2006 a ze všech možných úhlů v něm pohlíželi na město Brno a život v něm.

Příští Rozrazil se na jeviště dostane 25. ledna 2013. Podílejí se na něm tradičně Divadlo Husa na provázku a HaDivadlo. "Tentokrát se zapojí také Divadlo U stolu, jedním z režisérů bude František Derfler," řekl v úterý novinářům dramaturg Josef Kovalčuk.

ČTĚTE DÁLE:

Nové vydání Rozrazilu bude podle Kovalčuka cestou labyrintem současné společnosti, ale zároveň i procházkou bludištěm divadelní budovy. "Využijeme osm různých prostorů, aby se diváci nakonec sešli k závěrečnému finále ve velkém sále," uvedl Kovalčuk.

K dalším režisérům scénického časopisu patří Marián Amsler, Jan Mikulášek, Vladimír Morávek, Břetislav Rychlík a Anna Petrželková. Ke spolupráci divadelníci přizvali také představitele satirického webu Žít Brno Matěje Hollana.

Příspěvky do scénického časopisu i tentokrát připraví známí dramatici, například Pavel Kohout nebo Ondřej Novotný, vítěz soutěže o Cenu Konstantina Trepleva. Další příspěvky vzniknou na základě dokumentárních materiálů.

Autoři: ,

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...