Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brusel poslal první miliardy na nové metro. Stavbu vyšetřuje policie

Ekonomika

  11:30
PRAHA - Několik měsíců po otevření nových stanic metra A začala Praha čerpat evropské dotace na stavbu. Dopravní podnik v červnu dostal více než tři miliardy korun.

Bohuslav Sobotka a Adriana Krnáčová otevírají novou trasu metra A. foto:  Michal Šula, MAFRA

Do konce roku by měl obdržet i zbytek z celkových zhruba sedmi miliard. Čtyři nové stanice vyšly město na zhruba 20 miliard korun.

Šéf pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš připustil, že financování projektu prověřují ministerští úředníci, ale i policisté.

Prahu láká dražší varianta. Metro D bude bez řidiče a se stěnou proti sebevrahům

„To, že se projektem zabývá ministerstvo dopravy, ministerstvo financí a policie a další kontrolní orgány, to je asi normální, je to standardní, protože je to obrovský projekt,“ řekl Ďuriš. „I v této době probíhá policejní vyšetřování... Nebrání to ale čerpání dotace,“ dodal.

Ministerstvo dopravy, které evropské peníze na projekt přerozděluje, v roce 2013 kvůli údajným chybám dopravnímu podniku snížilo maximální možnou částku pro čerpání dotací o 25 procent. Podnik nadále usiluje o snížení takzvané korekce. 

Ředitel Ďuriš už dřív řekl, že pokud se snížení nepodaří vyjednat, pak hrozí, že podnik nebude moci vyčerpat dotaci celou.

Bohuslav Sobotka a Adriana Krnáčová se projeli novou trasou metra A.
Nová stanice metra A.

Navíc pokračuje kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu a znovu se stavbou zabývá i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. A právě na jeho rozhodnutí závisí, zda Praha dostane na dostavbu metra dlouho očekávanou poslední tranši z jedenáctimiliardového úvěru od Evropské investiční banky (EIB).

Na šestikilometrové trase prodlouženého metra jsou čtyři stanice - Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Stavba začala v roce 2009. Ve zkušebním provozu se metro rozjelo v dubnu.

Autor: