Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Byznys potřebuje lidská práva. Kritizovat nás však budou i Číňani, třeba za silnice’

USA

  7:07
PRAHA - Spolupráce s Čínou musí být oboustranně výhodná. Česku přinese investice, pokud bude mít co nabídnout. „A Číňanům jde i ­o ­to, podívat se skrze Českou republiku, jaké je podnikat v ­Evropské unii, jak tady vypadá administrativa a regulace,“ hodnotí ­uplynulé dny viceprezident Svazu průmyslu a ­dopravy Radek Špicar.

Si Ťin-pching a Miloš Zeman. foto:  Petr Topič, MAFRA

LN: Řekl jste, že vůči velmocím je potřeba vystupovat sebevědomě, nikoliv patolízalsky. Podařilo se to?
To pro mě bylo velké téma celé návštěvy. Díky studiím a následné práci jsem měl možnost pracovat v těch nejsilnějších zemích v globální ekonomice, USA i Číně. A tam jsem opravdu viděl, že si váží hlavně sebevědomých zemí, které k nim přistupují partnersky a se kterými mohou navazovat skutečně partnerské vztahy. Z jednoduchého důvodu, asymetrické vztahy nejsou dlouhodobě udržitelné ani v životě, ani v byznysu. Věřím na dlouhodobost jenom ve vztahu, kde jsou dva rovnocenní partneři a vidí v něm zisk oba padesát na padesát, jinak to dlouhodobě bude těžko fungovat. Pokud jste v baru, kde je slečna, o kterou mají všichni zájem, tak jí také nemůžete nadbíhat jako všichni ostatní, musíte se chovat sebevědomě a ukázat, že jí máte co nabídnout. Jen tak ji dokážete získat a hlavně udržet.

LN: Byli jsme tedy dost sebevědomí?
S napětím jsem čekal, jak se k tomu česká vláda postaví, a jsem tím příjemně překvapen. Jsem produkt anglosaského školství, kde věnovali hodně pozornosti, aby nás naučili oddělovat formu od obsahu. Když v Anglii třeba řešil kolega se špatnou angličtinou nějaký problém, kdy mu ani profesoři pomalu nerozuměli, ale měl skutečně dobré myšlenky, které byly jedinečné, nikdo se nad formou nepozastavil. Všem šlo o to, co říká. Dovedu si tedy představit, že pro spoustu lidí návštěvu provázela řada věcí, které byly diskutabilní nebo přímo špatné, ale soustředil jsem se hlavně na ten obsah. Čekal jsem s ­napětím, jestli se třeba aktuální a pro český průmysl velmi důležité téma, přiznání statusu tržní ekonomiky Číně, stane součástí té smlouvy o strategické spolupráci. A ukázalo se, že ne. Nebo jestli důležité téma naší zahraniční diplomacie, což jsou lidská práva, tady vůbec zazní. A ukázalo se, že ano. Z tohoto pohledu mě česká vláda a její postoj mile překvapily. Vystupovali jsme jako sebevědomý partner, který ví, co chce a je připraven si chránit svoje zájmy. Tak to má být.

Česká vláda mě mile překvapila, pochvaluje si Radek Špicar. Během návštěvy čínského prezidenta jsme vystupovali jako sebevědomý partner, který ví, co chce

LN: Neměla být ale přece jen více zdůrazněna otázka lidských práv?

Nevidím rozpor mezi obchodem a ­lidskými právy. Naopak si myslím, že jedno potřebuje druhé. Byznys potřebuje, aby tam, kde podniká, byla lidská práva respektována. Typickým příkladem je vymahatelnost práva. Je důležité, že člověk podniká v zemi, kde nemůže o firmu přijít přes noc, kde se dovolá ochrany, kde je chráněno i jeho duševní vlastnictví. Platí to ale i obráceně. Zastánci lidských práv by si měli uvědomit, že je v jejich zájmu, aby spolu státy obchodovaly. Když se díky obchodu stanou dva státy na sobě vzájemně závislými, mají mnohem větší motivaci se poslouchat. Pokud spolu nebudeme mluvit, jaký pak budeme mít vliv na to, co se v té druhé zemi děje?

Zároveň ale musíme být i my připraveni na kritiku z jejich strany. A opravdu doufám, že to z jejich strany přijde. Jsem vždy vděčný, když se bavíme s japonskými investory a říkáme jim, co se nám nelíbí, že zase oni kritizují nás. Přestože s tím měli na začátku problémy. Doufám, že Číňané na tom budou stejně a je pravděpodobné, že budou zaznívat ty samé věci. Že od nich uslyšíme, jak jim vadí nedostatečně se rozvíjející infrastruktura, nedostatek lidských zdrojů či neefektivní výdaje na výzkum a vývoj. Tak je to v pořádku.

Autoři: ,