Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Celníci zbrojí na černý benzin. Koupí mobilní laboratoře

Ekonomika

  13:30
PRAHA - Celní správa urychlí odhalování pančovaného či nezdaněného paliva. Plánuje nákup dvou mobilních laboratoří, které v řádu minut zjistí přímo na místě podrobné složení vzorku benzinu či nafty a odhalit nezákonné příměsi. Nově přijdou i na původ paliva.

Měřicí auto společnosti SGS. foto: SGSLidovky.cz

Technologie takzvaného infračerveného spektrometru, kterou představila firma SGS minulý týden na konferenci Petrol summit v Praze, dokáže během čtvrt hodiny zjistit, která rafinerie testovaný vzorek vyrobila a případně jakou látkou je palivo pančované.

Dosavadní vyhodnocování odebraných vzorků – celníky nebo Českou obchodní inspekcí – totiž trvá hodiny až několik dnů.

PSALI JSME:

 Technologii skoro dva roky vyvíjel český a světový lídr v certifikaci a testování materiálů firma SGS společně s pražskou Vysokou školou chemicko-technologickou a celní správou.

Vychází z databáze 900 vzorků benzinů a nafty, pocházejících z českých rafinerií v Litvínově a Kralupech, bratislavského Slovnaftu, polské rafinerie Orlenu ve Wroclawi a firmy Total v německé Leuně.

Vzorky dosud pokrývají 85 procent všech pohonných hmot vyskytujících se v Česku. A další do databáze přibývají. Speciální software a technologie pak porovnává testovaná paliva odebraná z pump, podobně jako se porovnávají vzorky v genobance nebo otisky prstů u kriminalistů.

„Mobilní laboratoře budou online napojeny na tuto databázi. Když se prakticky okamžitě můžete dovědět původ kontrolovaného paliva, pomůže to při rychlejším odhalovaní případných daňových úniků,“ říká k projektu mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...