Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Češi prahnou po kempování na cizích pozemcích. Zájem o službu, která to umožňuje, vzrostl o 1 500 procent

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Nejistota Čechů ohledně možnosti zahraničních cest je vrací zpět do krás tuzemské přírody. Důkazem je i služba Bezkempu.cz, o kterou je za letošní květen 15krát větší zájem oproti stejnému období v loňském roce.

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Málokteré oblasti podnikání se koronavirová krize vůbec nedotkla. Některé firmy ohrozila existenčně, ba jim dokonce vydláždila cestu k zániku. Naopak jiné služby výrazně nabyly na důležitosti a musí se vyrovnat s mnohonásobným nárůstem zájmu.

V posledních měsících strmě stoupá popularita webového portálu Bezkempu.cz.  Za odpočinkem od každodenních povinností prchá stále více Čechů. „Za květen máme meziroční nárůst neuvěřitelných 1 500 %,“ potvrdil pro server Lidovky.cz jeden ze zakladatelů služby Michal Strnad. „Těžko můžeme posoudit, zda za tento růst může situace kolem koronaviru a nebo roste oblíbenost naší služby,“ sdělil.

Server je určen pro cestovatele s karavany nebo obytnými auty, případně pro ty, kteří cestují se stanem a touží dovolenou v Česku trávit v přírodě. Avšak jinak než v přeplněných kempech, ale zároveň legálně. Snadný přivýdělek v náročné době pak nabízí vlastníkům soukromých pozemků, kteří je prostřednictvím Bezkempu.cz dávají k dispozici. 

Podle jednoho ze tří zakladatelů Bezkempu.cz Michala Strnada našinec jezdí všude, kam to jde. „Nemáme oblíbené a méně oblíbené lokality. Lidé u nás prostě vyhledávají odpočinek a klid. Kdekoliv,“ říká. Prostřednictvím serveru si lze pronajmout například soukromí u lesa či rybníku, na horách nebo u vinohradu. Cestovatelé si mohou půjčit také potřebné vybavení, včetně stanu nebo karavanu. Přes server je nabízí soukromí vlastníci za cenu, kterou si sami nastaví. Bezkempu.cz si účtuje 20procentní marži. Zcela legální pobyt v přírodě vyjde na stokoruny. 

Pravidla i v lese

O levnější alternativě klasického kempu se tedy nedá mluvit. Pro takzvané „bezkempaře“ je hlavní prioritou klid a kouzlo čisté přírody, takové výsady s příchodem pandemie a teplého počasí lákají stále více Čechů. „Věříme, že naše motto ,UTEČ´ vystihuje aktuální pocity většiny lidí,“ říká Strnad.

Návalu poptávky firma musí adekvátně vyhovět také zvýšenou nabídkou pozemků. „Na jednu stranu jsme rádi, na druhou stranu jsou to pro nás nové výzvy,“ sdělil Strnad. „Letošní sezónu jsme začínali s 200 pozemky, nyní jich máme aktivních již 350 a další jsou v procesu. Některé v rámci zachování kvality musíme zamítnout,“ popisuje pro Lidovky.cz. Vlastníci soukromých pozemků si tak v době, kdy o práci přicházejí tisíce lidí, mohou poměrně bezstarostně přijít na tisíce korun měsíčně.

Omezení, která mají zabránit šíření koronaviru, se přesto dotkla i rádoby bezstarostných cestovatelů. S ohledem na možné šíření nákazy jsou nabádáni, aby si s sebou dovezli vlastní hygienické zázemí, omezit by měli kontakt s místním obyvatelstvem a zároveň dodržovat i zákaz návštěv.

Služba Bezkempu.cz na českém trhu funguje už přes dva roky, založili ji bratři Petr a Pavel Nohejlovi společně s kamarádem Michalem Strnadem. Nadšenci „svobodného“ cestování přišli s nápadem, který na trhu zatím nemá konkurenci.