Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

V Českém Švýcarsku vypukl požár a zničil historické lovecké chaty Na Tokáni. Příčina bude známa po víkendu

Česko

  8:51aktualizováno  18:52
Rynartice - V Národním parku České Švýcarsko u Rynartic v pátek shořely dvě historické chaty, které jsou kulturní památkou. Hasiči vyhlásili vysoký třetí stupeň požárního poplachu. Na místě byly desítky hasičů, pomáhal i vrtulník. Oheň se rozšířil do lesa ve špatně přístupném skalnatém terénu, hasiči jej před 14:00 dostali pod kontrolu. ČTK to řekl mluvčí hasičů Lukáš Marvan. V pondělí chtěl majitel otevřít chaty pro turisty. "Je to šok,"

Historické chaty Na Tokáni, NP České Švýcarsko foto: Facebook NP České Švýcarsko

Požářiště chat podle aktuálních informací ohledávají vyšetřovatelé, budou pokračovat i v sobotu ráno. Na místě zůstane přes noc jednotka dobrovolných hasičů z Hřenska na Děčínsku. Hasiči podle Marvana ukončí zásah v sobotu. Škodu v pátek nejspíš nevyčíslí. Mluvčí policie Veronika Hyšplerová večer řekla, že příčinu vzniku požáru policie vyšetřuje, známa by měla být po víkendu.

Hořící chaty Na Tokáni, NP České Švýcarsko
Hořící chaty Na Tokáni, NP České Švýcarsko

Požár objevili revírníci parku v pátek ráno, hasiči na místo vyjeli před 7:00. Je tam 16 jednotek. Oheň zcela zachvátil historické dřevěné chaty soukromého majitele. „Požár budov je prakticky zlikvidovaný, moc z nich nezbylo,“ uvedl Marvan. Jejich dosavadní podoba pocházela z 30. let 20. století. Fotoreportér ČTK na místě viděl, že z jedné chaty zůstal prakticky jen komín, z druhé obvodové zdi a měděná střecha.

V Českém Švýcarsku shořela mimořádná architektura, říká památkářka. Popisuje, co se bude dít dál

Další objekty v lokalitě oheň nezasáhl. „Hasí se teď lesní porost, protože požár se rozlezl nahoru do skal a zdolávání je poměrně obtížné,“ uvedl Marvan.

Ohledání místa kriminalisty bude možné až po vychladnutí požářiště. „Zatím nevíme, co bylo příčinou zahoření,“ řekl mluvčí policie Dan Vítek. „Informace o příčině nemáme, je na to brzo,“ řekl ředitel národního parku Pavel Benda. „Byly zasaženy dvě lovecké chaty, které jsou památkově chráněné, z tohoto důvodu je ta ztráta v podstatě nevyčíslitelná,“ uvedl.

Místo požáru zvané Na Tokáni je oblíbeným cílem turistů. Bývalá hájovna a skupina přilehlých objektů byly postaveny v alpském stylu. „Revírníci vyrazili do lesa, protože z něj viděli stoupat kouř. Hledali původně lesní požár a zjistili, že hoří tyto dvě chaty, které donedávna sloužily jako ubytovací a restaurační zařízení,“ řekl mluvčí parku Tomáš Salov.

V pondělí v chatách chtěli provozovatelé přivítat první hosty. „Čekali jsme s otevřením na pondělí. Měli jsme i spoustu rezervací, to teď budeme muset všechno vyřešit,“ řekl za majitele Miroslav Keller. „Když mi zavolali v sedm ráno, že hoří penzion, byl to šok, ale hlavně, že tam nikdo nebyl,“ uvedl. Škoda podle něj bude velmi vysoká, vyčíslit si ji netroufl.

Objekty Na Tokáni nechal postavit rod Kinských. Celkem je to šest staveb, které se později staly kulturní památkou, dvě z nich shořely. „Budovy jsou zajímavé tím, že působí jako sruby, ale vesměs jsou to zděné stavby obložené dřevem. To lze vidět bohužel i z ohořelého torza, vystupují zdi a komíny,“ řekl Antonín Kadlec z Národního památkového ústavu (NPÚ). „Ztráta je to velká,“ dodal.

Stavby zasazené do krajiny pod pískovci jsou zvláštní právě kombinací dřeva a zdiva. „Takový typ stavby nemá v regionu obdoby,“ řekl Kadlec. Památkáři se na místo pojedou podívat příští týden, pořídí dokumentaci toho, co z objektů zbylo. „Patrně se zachovalo zděné torzo a budeme zjišťovat, zda zůstalo něco dalšího,“ uvedl.

Výběr kulturních památek v ČR, které v posledních letech poničil požár

2. dubna 2002 - Plameny zničily dřevěný kostel svaté Kateřiny v Ostravě-Hrabové z 16. století. Požár, který zřejmě vznikl v důsledku závady na elektroinstalaci, způsobil škodu asi za 20 milionů korun. V roce 2004 byl kostel obnoven, a to jako dobová kopie.

30. ledna 2003 - Vyhořel zámek v Zahrádkách u České Lípy. Objekt z druhé poloviny 16. století sloužil jako hotel a studijní středisko Univerzity Karlovy. Škody dosáhly 150 milionů korun, požár se podařilo uhasit po více než třech dnech.

29. srpna 2003 - V kostele kladrubského kláštera na Tachovsku poničil požár v té době restaurovaný barokní oltář svatého Benedikta. Požár zřejmě zavinil jeden z restaurátorů.

15. dubna 2005 - Požár zničil bývalou sýpku a přilehlou čtvrtou bránu hradu Pernštejn na Brněnsku. V sýpce, která sloužila jako depozitář, oheň zničil 700 historických předmětů. Neštěstí způsobilo samovznícení nátěrových hmot, které používali dělníci pracující na opravách podlah. Obnova hradu přišla na 59 milionů korun.

7. září 2011 - Opuštěnou budovu bývalého pivovaru v Jindřichově Hradci, která je součástí památkově chráněného zámeckého areálu, poškodil požár. Podle policie ho svou neopatrností způsobily tři děti. Škoda byla vyčíslena na více než milion korun.

3. března 2014 - Na Pustevnách v Beskydech shořela chata Libušín z roku 1899 navržená Dušanem Jurkovičem. Obnova kulturní památky by měla vyjít na 100 milionů korun, nový Libušín se veřejnosti otevře letos. Požár řeší vsetínský okresní soud. Podle obžaloby za požár může muž, který v roce 2007 zanedbal opravu komína.

11. října 2016 - Požár zasáhl střechu jedné z budov zámeckého areálu v Plumlově na Prostějovsku, škoda byla vyčíslena na pět milionů korun. Zámek byl postaven původně jako hrad na přelomu 13. a 14. století.

2. srpna 2017 - V Třinci-Gutech na Frýdecko-Místecku shořel dřevěný kostel Božího těla z 16. století. Úmyslně založený požár způsobil škodu přes 20 milionů korun, historická škoda je ale nevyčíslitelná. Soud v této kauze potrestal tři mladé muže vězením na tři a půl, osm a devět let. Na místě cenného kostela vzniká jeho replika.

11. listopadu 2017 - Požár zchátralého zámku v Plané na Tachovsku napáchal škodu 1,6 milionu korun. Jeho majitelem byl soukromník, v době požáru byl na objekt vydaný exekuční příkaz. Zámek byl v druhé polovině 20. století využíván jako kasárna, od roku 1989 chátral.

20. prosince 2017 - V Krnově na Bruntálsku zachvátil požár budovu bývalé textilky Karnola. Někdejší přádelna s dílnou vzorkovny byla kulturní památkou. Policie ze žhářství podezřívala dva čtrnáctileté chlapce. Případ odložila, kvůli věku nebyli trestně odpovědní.

2. července 2018 - V Dolních Studénkách na Šumpersku poničil rozsáhlý požár objekt bývalého zámku Třemešek. Dvoupatrový objekt je památkou renesanční architektury z roku 1587, později byl přestavěn. Sloužil jako ubytovna. V září 2018 začala rekonstrukce objektu.

19. srpna 2018 - V Horním Maršově na Trutnovsku hořel chátrající barokní zámek. Oheň zničil střechy, dvě věže a půdní vestavbu. Škoda byla odhadnuta zhruba na pět milionů korun. Loni v listopadu podal vyšetřovatel návrh na podání obžaloby šesti lidí; kromě požáru zámku jsou podle policie zapleteni i do požáru autobazaru v Humpolci.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!