Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Českém Švýcarsku shořela mimořádná architektura, říká památkářka. Popisuje, co se bude dít dál

Česko

  12:06
PRAHA - Páteční požár dvou historických chat v Českém Švýcarsku bolí památkáře. „V této oblasti jde o zcela mimořádný typ architektury,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz Věra Brožová z územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem. Mimořádný architektonický počin podle ní na základě dosavadních fotografií přijde o všechny dřevěné výjimečné prvky. Chaty ale možná půjde v původní podobě obnovit.

Hořící chaty Na Tokáni, NP České Švýcarsko foto: Twitter HSZ Ústeckého kraje

Lidovky.cz: Které výjimečné rysy staveb Na Tokáni z nich učinily kulturní památku?
Jedná se o soubor šesti srubů vznikajících ve 30. letech 20. století jako lovecký zámeček rodu Kinských. V této oblasti jde o zcela mimořádný typ architektury, jejíž jádro je zděné, obložené dřevem, takže působí jako celodřevěné. Tímto se zcela vymyká regionálním stavbám. Významná je pak i podoba a vybavenost interiérů. Ty jsou obkládané dřevem a za pozornost stojí uměleckořemeslné zpracování detailů.

Historická fotografie chat Na Tokáni, NP České Švýcarsko
Historická fotografie chat Na Tokáni, NP České Švýcarsko

Lidovky.cz: Je při požárech šance, že se něco z těch cenných aspektů stavby zachrání?
Vždy záleží na konkrétním případu. Zde se však dá dle aktuálních fotografií předpokládat zánik veškerých dřevěných prvků a patrně i zásadní poškození zděného jádra. Řemeslně zpracované detaily, jako okna, schodiště atd., patrně zanikly spolu se zbytkem výbavy.

Lidovky.cz: Jak v takových případech památkáři postupují - co se bude na místě dít, až bude požár uhašen?
Jakmile dojde k dohašení požáru, navštíví pracovníci ústecké pobočky Národního památkového ústavu po dohodě s příslušnými složkami integrovaného záchranného systému památku, respektive to, co z ní zůstalo. Následně bude provedena dokumentace všech existujících konstrukcí, zhodnocen bude jejich technický stav a případná možnost záchrany. Dále se bude situace odvíjet od toho, v jakém stavu nebo v jak velkém rozsahu se podaří objekty či jejich části zachovat.

Historická fotografie chat Na Tokáni, NP České Švýcarsko

Historická fotografie chat Na Tokáni, NP České Švýcarsko

Lidovky.cz: Bude například záležet na rozsahu škod, zda se chaty obnoví?
Naším primárním cílem bude učinit všechny kroky, které po dohašení zabrání jejich další destrukci a umožní získat čas pro plánování obnovy památky, což znamená, že teoreticky lze uvažovat o provizorním zastřešení torz, statickém zajištění pomocí podpěr nebo výdřev atd. Následovat by měly konzultace s majitelem a projektantem o způsobu obnovy památky. V případě fatálního poškození lze uvažovat o zániku objektu či o výstavbě repliky památky.

Lidovky.cz: Jakým způsobem se toto bude řešit s majitelem? Mají v dalším využití místa památkáři nějaké slovo?
Naši zástupci začnou s majitelem komunikovat hned po uhašení požáru. Jednak veškeré práce, ale i práce týkající se zajištění případných torzálních konstrukcí, podléhají podle zákona o státní památkové péči schválení orgánů státní památkové péče, a také je naším zájmem s vlastníkem na dané věci co nejvíce spolupracovat a zabránit tak dalšímu případnému poškození památky, například kvůli realizaci neodborného zajištění.

Lidovky.cz: Dá se taková památková tragédie srovnat s něčím podobným v posledních letech?
Ze známých památek v ústeckém regionu, které byly zasaženy požárem, to byl např. v předloňském roce lovecký zámeček Dvojhradí ve Mstišově na Teplicku. Jinak dochází k požárům v řádu jednotek, a to hlavně u památkových objektů, které nejsou stabilně obydleny, slouží třeba k rekreačním účelům či jsou opuštěné.

Lovecká chata Na Tokáni

  • Lovecký zámeček a roubené chaty ve švýcarském stylu ve skalách nedaleko Rynartic na Děčínsku (asi tři kilometry severovýchodně od Jetřichovic) nechal postavit v 19. století kníže Kinský. Objekty nevznikly najednou, výstavba se protáhla až do 30. let minulého století. Na stejném místě stával již v roce 1563 strážní domek a lovecká chata. Stavby poničil v roce 1905 požár, při němž byla mimo jiné zničena zdejší sbírka loveckých trofejí.
  • Budovy původně sloužily jako středisko zábavy a odpočinku pro účastníky knížecích honů pořádaných především pro lov tetřevů (od toho pochází i název).
  • V roce 1938 na chatě pobýval anglický lord Walter Runciman, který přijel na pozvání české a moravské prohenleinovské šlechty zhodnotit soužití Čechů a Němců. Bez hlubších znalostí a zájmu o skutečné poměry ve státě se Runciman postavil na stranu sudetských Němců.
  • V lokalitě jsou roubené chaty s moderními pokoji, restaurace a další turistická zařízení.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat