Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Bílý hranol v Olomouci. Vilka Loosova žáka Paula Engelmanna se dočkala kvalitní rekonstrukce

Pohled Zdeňka Lukeše

  5:37
Byl žákem Adolfa Loose a dočkal se uznání i za našimi hranicemi, své stavby realizoval ve Vídni nebo Izraeli. Ne všechna díla Paula Engelmanna v dobré kondici vydržela dodnes, přesto jedno takové najdeme na Hané.

Raumplan Paula Engelmanna v Olomouci. Interiér obytné haly ve vilce Vladimíra Müllera v olomoucké čtvrti Letná, postavené v letech 1927–1928. foto: MARKÉTA LEHEČKOVÁ

Rok 2020 byl vyhlášen rokem Adolfa Loose – slavného brněnského rodáka, jehož 150. výročí narození si připomeneme v prosinci. Už v minulosti jsem slíbil, že se této významné osobnosti naší architektury i jeho českým žákům budeme věnovat častěji, nedávno jsem zde připomněl jeho pražský Winternitzův dům (viz Orientace 25. ledna). Dnes si představíme vilku jeho žáka Paula Engelmanna, která stojí v Olomouci. Za připomínku stojí také proto, že právě skončila její úspěšná rekonstrukce.

Müllerův dům po rekonstrukci. Na fotografii jídelna
Müllerův dům po rekonstrukci. Zahradní průčelí

Olomoucký rodák Engelmann (1891–1965) pocházel ze středostavovské židovské rodiny, výtvarně činní byli i jeho mladší sourozenci Peter a Anny. Paul studoval architekturu na vídeňské technice, školu však po dvou letech opustil a navštěvoval proslulé kurzy Adolfa Loose, podobně jako jeho olomoucký druh Jacques Groag. Střídavě žil a pracoval v rakouské metropoli Vídni, kde se spřátelil třeba s literátem Karlem Krausem nebo filosofem Ludwigem Wittgensteinem, a ve svém rodném městě, pro něž se mu v roce 1913 dokonce podařilo zprostředkovat Loosovu přednášku.

Těžký osud cenných staveb

Světového ohlasu Engelmann dosáhl především svým projektem vily pro Margaret Wittgenstein-Stonboroughovou ve Vídni, na níž spolupracoval s jejím bratrem Ludwigem. Ve vile se později scházeli významní umělci i filosofové té doby (dnes ve vzorně udržovaném domě najdeme bulharské velvyslanectví).

Po nástupu nacistů mladý projektant, který byl židovského původu, odešel do Palestiny, kde dál pracoval jako architekt a designér. V tvorbě ho silně ovlivnil Loosův bezozdobný a minimalistický styl i jeho vynález tzv. prostorového plánu (Raumplan), tedy složitou kompozici místností různých proporcí, ukrytých v prostém kubusu stavby.

Pojďme se však nyní zaměřit na Engelmannovu tvorbu na našem území. Na jejím znovuobjevení mají zásluhu zejména olomoučtí badatelé Vladimír Šlapeta a Pavel Zatloukal.

Pozoruhodný je například společný návrh Engelmanna a jeho učitele Loose na vilu drážního inspektora Hermanna Konstandta v Olomouci, který vznikl v letech 1916–1919. Stavba kubického tvaru nepostrádala antikizující dekor, uvnitř se však již objevil zárodek Loosova prostorového plánu, k realizaci vily však nikdy nedošlo. Samostatně pak Engelmann navrhl v roce 1932 dům Josefa Guttmanna ve Slezské Ostravě a menší stavbu pro Ellinor Goldmannovou v Olomouci, oba domy však byly v pozdějších letech necitlivě přestavěny.

Olomoucká perla

Naštěstí je tu ještě dům třetí – vilka úředníka Vladimíra Müllera v Olomouci, jejíž projekt vznikl v roce 1927 a o rok později došlo k realizaci. Prostá kubická stavba s bílou omítkou opět vychází z loosovského pojetí architektury, jež klade důraz především na pohodlný interiér, samozřejmě v pojetí prostorového plánu, který Vladimír Šlapeta charakterizuje takto: „Vybrané proporce stavby uvnitř i zvenčí a ušlechtilé detaily (zejména ve dřevě), charakteristické jemným až měkkým výrazem, jsou vzácným dokladem o Engelmannově zasněné básnické bytosti i o jeho tvůrčích architektonických schopnostech.“

Sám jsem měl možnost vilku navštívit v osmdesátých letech, kdy v ní bydlel architekt Zdeněk Hynek, a byl to mimořádný zážitek. Současný vlastník, pan David Voda, nechal dům pečlivě zrekonstruovat, včetně omítky i vnitřních detailů. Autory obnovy byli architekti Michal a Marie Sborwitzovi a Karel Prášil.

K nejnovější éře ikonického olomouckého domu jeho majitel poznamenává: „Na podzim roku 2011 jsme s manželkou koupili od vnučky Vladimíra Müllera dům stojící již od roku 1928 v olomoucké vilové čtvrti Letná. Zasněný šedivý kubus v divoké zahradě plné břečťanu a tújí – ač vzorně udržován dcerou stavebníka Jitkou Hynkovou-Müllerovou a jejím chotěm arch. Zdeňkem Hynkem – byl pro rodinu s malými dětmi téměř nevyužitelný, přesto jsme jej takřka ihned začali obývat.

Müllerův dům po rekonstrukci. Pohled z Černochovy ulice

Počáteční pocit Pipi Dlouhé Punčochy řádící ve Vile Vilekule vystřídalo vědomí, že jsme pokusnými králíky v jakési skurilní hře, že jsme se stali subjekty psychoanalytického experimentu: uvnitř radikálního loosovského prostoru, pod vlivem vzpěčujícího se a tvrdohlavého domu-uměleckého díla, proměnit denní návyky a rituály.

Objevování Engelmanna, architekta, filozofa a básníka, a zároveň jeho bratra Petera, průkopníka rakouského animovaného filmu a poťouchlého dadaisty, a také jejich sestry Anny, talentované ilustrátorky dětských knih, nás s manželkou po léta naplňovalo a stalo se programem málem na celý život. Podobně jako nikdy nekončící rekonstrukce domu a přilehlé zahrady.“

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...