Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rekonstrukce vyhořelé chaty Libušín je u konce. Veřejnosti se otevře v červenci, muzeum hledá nájemce

Magazín

  12:34
Rožnov pod Radhoštěm (Vsetínsko) - Rekonstrukce chaty Libušín na Pustevnách v Beskydech je u konce. Veřejnosti by se měla otevřít po několikaleté rekonstrukci ve druhé polovině července. Chata postavená v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče vyhořela v noci na 3. března 2014, sloužila jako jídelna.

Detail okna chaty Libušín na radhošťských Pustevnách,1897–1899. Pohádková architektura Jurkovičova raného tvůrčího období. V roce 2014 byl Libušín prakticky zničen požárem, nyní dochází k jeho obnově foto: Zdeněk Lukeš

Objekt společně se sousedním hotelem Maměnka spravuje Národní muzeum v přírodě, které nyní hledá nájemce obou objektů. ČTK to v úterý sdělil mluvčí muzea Tomáš Gross.

Vyhořelý Libušín čeká rekonstrukce za 83 milionů. Začne až za rok

„Předmětem výběrového řízení je uzavření smlouvy o nájmu prostor sloužících k podnikání objektu Maměnky a objektu Libušína v katastrálním území Prostřední Bečva, a to k provozování hostinské činnosti v případě Jídelny Libušín a ubytovacích služeb u hotelu Maměnka,“ uvedl generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš. Nabídky mohou zájemci předkládat do 20. května. „Umožňujeme také prohlídku objektů v místě, a to ve čtvrtek 14. května od 12:00,“ uvedl ředitel. Informace k soutěži jsou na webu muzea.

Libušín v lešení
Chata Libušín po požáru

Libušín, symbol Pusteven spolu s dalšími objekty, byl v roce 1995 prohlášen národní kulturní památkou. Na jeho interiérech, které zdobily motivy z valašských i slovenských pověstí, spolupracoval Jurkovič s Mikolášem Alšem. Muzeum po požáru rozhodlo o obnově objektu. Stavba nového Libušína začala v létě 2017, šlo o vědeckou rekonstrukci, při které se používaly původní technologie.

Libušín je na Valašsku něco jako Národní divadlo, lidé po požáru nabízejí pomoc

Objekt je téměř hotový. „Dodělává se již jen nábytek a části gastro zařízení a nějaké dokončovací práce. V podstatě je hotovo,“ řekl v úterý ČTK technický náměstek Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Milan Gesierich. Obnova Libušína podle něj vyšla na 117 milionů korun. Objekt má mírně jiné barvy, vrátil se do podoby v roce 1925, kdy byly dostavěny všechny jeho části. Muzeum již dříve dokončilo také opravu fasády sousedního objektu Maměnka, který rovněž navrhl Jurkovič. Maměnce se také vrátila původní barevnost.

Požár památkově chráněného Libušína stále řeší vsetínský okresní soud. Podle obžaloby způsobil požár muž, který v roce 2007 zanedbal opravu komína. Za obecné ohrožení z nedbalosti mu hrozí až osmileté vězení.

Autor:

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...