Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Češi nahrazují v práci nedostatkové cizince. Kvůli pandemii berou i podřadnější pozice

Ekonomika

  5:00
Praha - Čeští zaměstnanci, zejména z oblastí, které to kvůli pandemii koronaviru „schytaly“ jako první, tedy ti z cestovního ruchu, hotelů, restaurací či kaváren, často řeší svou situaci odchodem do jiných oborů. Včetně těch, které kvůli typu práce i nízkému platu byly doménou zahraničních pracovníků. Jako třeba práce za pokladnou v supermarketu, ve skladu zásilkového obchodu, v dopravě či třeba ostraha objektů.

ilustrační snímek foto: Amazon

Polovina lidí v Česku i kvůli špatnému hospodaření nevychází s výplatou v průběhu měsíce

Čeští zaměstnavatelé i nadále řeší nedostatek lidí. I přes nárůst nezaměstnanosti. Jedním z důvodů je, že na trhu práce stále chybějí cizinci. Ti na jaře kvůli začínající pandemii koronaviru hromadně odjeli do svých domovských zemí. Česko takto podle odhadů opustilo asi sto tisíc ukrajinských zaměstnanců, kteří jsou pro české podniky nejdůležitější, a část z nich se ještě nevrátila. Ukrajinci spolu se Slováky tvoří největší část v Česku pracujících cizinců i podle statistik ministerstva vnitra.

Z čísel, která serveru Lidovky.cz poskytla Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a jež vycházejí z její širší ekonomické analýzy, vyplývá, že u nás na konci letošního června pracovalo o 53,4 tisíce cizinců méně než ke konci loňského roku.

Kraje s nejvyšším a nejnižším počtem pracovních nabídek září 2020.

„V současné chvíli nelze úplně přesně vyčíslit, kolik zahraničních zaměstnanců českým zaměstnavatelům chybí. Ale zaměstnavatelé už nyní poptávají stejné množství pracovníků z ciziny jako před covidem,“ řekl serveru Lidovky.cz ředitel odboru usnadňování obchodu a služeb Hospodářské komory ČR Tomáš Zelený.

Komora odhaduje, že ve stavebnictví chybí 50 tisíc lidí, stejný počet podle ní postrádá automobilový průmysl a podnikatelé v dopravě a logistice hledají deset až 15 tisíc lidí. „Poptávali jsme informace také od oborových asociací. Cílem sběru těchto dat je kromě jiného i snaha vyvrátit tvrzení ministerstva práce a sociálních věcí, že s ohledem na data z Úřadu práce o tom, kolik je volných pracovních míst a že nezaměstnanost roste, není dovoz zahraniční pracovní síly nutný,“ argumentuje Zelený, který má na starosti vyřizování dlouhodobých víz pro zahraniční zaměstnance.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV)  v pátek zveřejnilo čerstvá data o nezaměstnanosti. Ta podle něj v září zůstala na srpnové hodnotě 3,8 procenta. Práci shánělo zhruba 277 tisíc lidí a nabízených pracovních míst bylo bezmála 317 tisíc. Ve čtvrtek zveřejnil čísla za srpen i Český statistický úřad (ČSÚ), podle něj byla nezaměstnanost 2,8 procenta. ČSÚ nicméně používá jinou metodiku výpočtu než MPSV.

Desítky pilotů a letušek chystají rozlučkový večírek s profesí. Kvůli covidu rozváží zeleninu nebo jsou bez práce

„Je nutné říci, že tři čtvrtiny volných pracovních míst jsou určeny pro lidi se základním či nižším vzděláním,“ zhodnotil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Ukrajinští zaměstnanci u nás vykonávají zejména manuální práce, hlavně ve stavebnictví, ale i v průmyslu a také ve službách, například v maloobchodu či ve zdravotnictví. Společným jmenovatelem je, že zastávají pozice, o něž není mezi obyvateli Česka dlouhodobě zájem.

Časy se ovšem začínají měnit. Řada českých zaměstnanců už totiž kvůli koronavirové krizi přišla o zaměstnání a hledá si práci i v oblastech, které pro ni dříve byly nezajímavé.

„Současná situace spojená s pandemií výrazně obměnila strukturu zájemců o pracovní pozice v SSI Group. Nejvíce volných pozic máme v oblasti ostrahy, kde se nám nyní hlásí dvakrát až třikrát více zájemců než před covidem. Podobně je to také v oblasti úklidových služeb, kam se před covidem hlásilo minimum uchazečů s českou národností. Dodnes jich je téměř polovina ze všech zájemců,“ říká například Radek Škrabal, provozní ředitel společnosti, která se stará o bezpečnost, údržbu, energetiku a úklid obchodních center a kancelářských prostor. Ostraha i úklidové služby přitom v Česku dlouhodobě patří mezi nejhůře placená zaměstnání.

Z kuchařů skladníci

Češi nahrazují chybějící ukrajinské zaměstnance také v maloobchodě, ve skladech i v dopravě. Velká část jich je podle informací napříč celým trhem práce z oblasti cestovního ruchu, hotelů a restaurací. Podle Václava Stárka, prezidenta Asociace hotelů a restaurací (AHR), se celkové stavy zaměstnanců v pohostinství snížily o 15 procent. A podle dat Grason Solutions, která má AHR k dispozici, bylo až 69 procent kuchařů nuceno si během koronakrize najít obživu jinde. Zejména v obchodech, kde doplňovali zboží nebo byli na pokladnách, dále rozváželi jídlo nebo pracovali ve skladech.

Hospodští hledají pomoc u vlády, navrhují nižší DPH a větší propagaci. Reakce resortů je ale vlažná

Do restaurací se jich ovšem po jejich znovuotevření vrátilo jen 29 procent a celých 14 procent zůstalo mimo obor. Z obav, že by v souvislosti s dalšími potenciálními vlnami pandemie mohli ze dne na den přijít o práci.

„Předseda Odborového svazu pohostinství a cestovního ruchu Ernest Vachtl potvrzuje, že velká část zaměstnanců z hotelů a restaurací výrazně závislých na zahraniční klientele už dostala výpovědi. Ostatní, kteří vidí nejistotu, musí splácet hypotéky, hledají uplatnění jinde sami. Našli ho v hypermarketech, e-commerce i v logistice či zdravotních službách,“ uvádí mluvčí ČMKOS Jana Kašparová.