Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi vymysleli bezpečnou bránu k internetu. Fanoušci jim na projekt dali 21 milionů

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Router je branou k internetu. Podle českých inženýrů z firmy CZ.NIC se jde ale připojovat bezpečněji. Jejich projekt Turris Omnia vybral od komunity přes crowdfundingovou kampaň 21 milionů a stal se druhým nejúspěšnější českým projektem v komunitním financování. „Takový úspěch nikdo z nás nečekal,“ tvrdí vedoucí výzkumného oddělení CZ.NIC Bedřich Košata.

Kampaň projektu Turris Omnia. foto: omnia.turris.cz

Lidovky.cz: Čím je projekt Turris Omina výjimečný? Na trhu je přeci mnoho firem, které vyrábí routery.
Chtěli jsme především ukázat, že zařízení, přes které tečou veškerá data z domácí či firemní sítě, si zaslouží lepší zabezpečení. Proto má náš router několik unikátních vlastností. Umí se sám aktualizovat bez nutnosti zásahu člověka, obsahuje pokročilý firewall, který využívá informace z řady zdrojů a má i další pokročilé bezpečnostní funkce. Dá se také říci, že Turris Omnia je nejen router ale i malý domácí server, který jistě najde uplatnění i v malých a středních firmách.

Co je crowdfunding?

Server Indiegogo umožňuje pomocí veřejné sbírky získat peníze na rozjíždějící se projekty.Většinou bývají stanoveny "ceny" příspěvku, za které mohou dárci získat buď samotný produkt nebo službu za sníženou cenu. Je to podobné, jako předobjednávky v e-shopu.

Sbírka trvá většinou měsíc.Během té doby se musí vybrat autory určené množství peněz.Pokud se nevybere dostatečný obnos, peníze jsou dárcům vráceny. Z každé úspěšné sbírky si Indiegogo účtuje poplatek.

Lidovky.cz: Nakonec jste v kampani vybrali 860 tisíc dolarů (přes 21 milionů korun) a stali jste se druhým českým nejúspěšnějším projektem na poli crowdfundingu. Očekávali jste, že vyberete tolik ? Cíl jste měli určený na 100 tisíc dolarů.
Samozřejmě jsme doufali, že cíl překonáme, ale že to bude takto výrazně, nikdo z nás nečekal. S routerem Turris Omnia jsme vystoupili na mnoha konferencích u nás i v zahraničí a vždy se setkal s velkým ohlasem. Dokud ale nepřijde test ohněm, kdy musí lidé opravdu sáhnout do peněženky, je těžké zájem hodnotit.

Lidovky.cz: Kolik přispěli Češi?
Ti nás podpořili neuvěřitelnými 250 tisíci dolary.

Lidovky.cz: První zařízení se mají dostat k zákazníkům už v dubnu. Stihnete za pár měsíců rozjet výrobu zařízení?
Přípravu výroby jsme mohli spustit okamžitě, jakmile bylo jasné, že je projekt zafinancovaný. Takto velká akce má samozřejmě řadu úskalí, ale zatím se neobjevily žádné příčiny, které by měly vést ke zpoždění našeho plánu. Určitě výjimečný je také fakt, že Turris Omnia bude na rozdíl od většiny konkurence vyráběn v Evropské unii.

Lidovky.cz: Může podle vás projekt oslovit i laické uživatele?
I ve výchozím nastavení je Turris Omnia připraven chránit uživatele pomocí automatických aktualizací a pokročilých bezpečnostních funkcí, což považujeme za jednu z nejdůležitějších vlastností našeho routeru.

Lidovky.cz: Jak se vyvíjí trh s komunitně financovaný projekty, nestačí už jen produkt představit a čekat na peníze. Jak jste se na složitou kampaň připravovali?
Nechali jsme se samozřejmě inspirovat řadou předchozích úspěšných kampaní a to i těch českých.

Tým CZ.NIC, který stojí za projektem Turris Omnia.

Lidovky.cz: A proč jste si zrovna vybrali službu Indiegogo?
Turris Omnia od začátku směřujeme na mezinárodní trh a tak bylo jasné, že i pro kampaň bude třeba využít celosvětovou platformu. Indiegogo patří mezi největší hráče a proti konkurenci má pro ryze českou společnost vhodnější podmínky. Například konkurenční Kickstarter neumožňuje firmě z ČR přímo vytvořit kampaň, což se obchází třeba založením dceřiné společnosti v USA nebo Velké Británii. To je něco, co jsme jako patrioti a nechtěli dělat.

Lidovky.cz: Využijete v budoucnu i u dalších projektů komunitní financování?
Pro nás byla kampaň Turris Omnia první zkušeností s tímto druhem financování. Otestovali jsme si ji na vlastní kůži a víme už, jaké jsou její výhody a slabé stránky. Určitě budeme o této možnosti uvažovat i u dalších projektů, a pokud pro ně bude vhodná, nemohu vyloučit, že ji použijeme znovu.

Co je Turris Omnia?

Turris Omnia je chytrý router, který se sám dokáže aktualizovat a učinit používání internetu bezpečnější. Uživatelé ho také mohou využít jako jednoduchý domácí server. Přístroj je navíc modifikovatelný a uživatel si ho může upravit a přizpůsobit podle svého.

Router Turris Omnia

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!