Neděle 8. září 2024, svátek má Mariana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Proč nejsou ve středověké hře z Čech žádní černoši? ptají se v zámoří

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Vývojáři počítačových her se musejí často potýkat s kuriózními požadavky investorů i fanoušků. V případě připravované tuzemské hry Kingdom Come: Deliverance, která si zakládá na důsledném zachování středověkých reálií, jsou připomínky mnohdy přínosné. Vedle toho se ale objeví podněty, které jsou hodně „mimo“.

Obrázky ze hry Kingdom Come: Deliverance. foto: kingdomcomerpg.com

Kolik černochů žilo počátkem 15. století ve středních Čechách? Asi každý Evropan by odpověděl, že velmi málo, zdali vůbec nějací. V zámoří ale někteří nad takovou otázkou přemýšlejí a neváhají se pustit s „domácími“ do pře.

České vývojářské studio Warhorse tak čelilo dotazu fanouška z Japonska, který si stěžoval, že v připravované hře odehrávající se v roce 1403 za vlády Václava IV. v okolí dnešního města Rataje nad Sázavou, najdeme pouze bělochy.

Fanoušek na svém webu tvrdí, že v té době zde žili například Mongolové – vždyť s nimi středoevropské národy dvě stě let před tím válčily. Poté ale vytáhne ještě silnější argument – dobové iluminace a fresky se svatým Mořicem nebo královnou ze Sáby.

Iluminace královny ze Sáby pocházející z Čech raného 15. století.

„Podle mě je velmi pokrytecké obhajovat absenci rozdílných ras 'historickou přesností'. Zvlášť, když je tolik příkladů z dobových uměleckých děl, které dokazují, že cizí rasy byly umělcům důvěrně známé,“ napsal českým vývojářům uživatel s přezdívkou Tengokujin.

„Cizí rasy jsme vyřadili jen proto, že v Čechách tehdy prostě nebyly. To je celé. Nebo lépe: byly, ale velmi zřídka. Hra se odehrává na devíti kilometrech čtverečních, takže není reálná šance, abyste tam nějaké potkali,“ odpovědělo studio Warhorse.

Žádné bílé slepice a červené kabáty

České vývojáře čekají ještě dva roky práce, které je ještě stále hodně. Kvůli historické přesnosti se dokonce jeden člen týmu stará pouze o rešerši historických pramenů.

„Na některé nepřesnosti nás upozorňují i hráči. Někdo nám například napsal, že máme špatnou barvu slepic, protože bílé slepice v té době nebyly. Nebo uděláme správný kabát, ale někdo, kdo tomu rozumí, napíše, že nemůže mít ani žlutou barvu, protože žlutá byla symbol prostitutek, ani červenou, protože ta byla strašně drahá a daná postava by si ji nemohla dovolit,“ řekl Lidovým novinám otec projektu Dan Vávra.

Jak se tvoří herní postava. Klikněte pro zvětšení.

Fanoušci hrají při vývoji významnou roli. Záměr udělat počítačovou hru, která by se odehrávala zhruba v době husitských válek, se sice vydavatelům líbil, o jeho financování ale neměli zájem. I když projekt zaštítil miliardář Zdeněk Bakala, Vávra a jeho tým se museli hledat financování i jinde. A právě hráči přispěli na pokračování projektu více než milionem britských liber – v přepočtu více než 36 miliony korun.

A úspěch vnímají vývojáři jako velký závazek. „Množství vybraných peněz jsem trochu očekával. Víc mě překvapila neuvěřitelně pozitivní reakce herní komunity,“ komentoval to pro server Lidovky.cz Vávra.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!