Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Češi zase utrácí za auta. Třetinu všech nákupů tvoří škodovky

Výroba v mladoboleslavské továrně Škody Auto. foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA - Lidé v Česku začali významně utrácet za auta. Prodej nových osobních vozů vyskočil v prvních třech měsících roku bezmála o čtvrtinu. Firmy i běžní řidiči si koupili 53 265 aut.
  13:45

Téměř 76 procent ze všech zmíněných aut se staly posilou firemních flotil. Nejprodávanější jsou vozy ze Škody Auto s podílem skoro 32 procent. Výsledky oznámil v pátek Svaz dovozců automobilů.

Automobilka z Mladé Boleslavi zvýšila prodej na domácím trhu o téměř 29 procent na 16 884 vozů. 

Následuje Volkswagen se zvýšením odbytu o 65 procent na 6 493 aut a třetí je Hyundai s růstem o 17 procent na 4 615 vozů. Na dalších místech jsou Ford a Dacia.

Nejprodávanějším modelem byla Škoda Octavia s 5 811 vozy, následuje Fabia s 3 326 auty a další model od Škody Rapid (3212). 

Následuje Volkswagen Golf a Hyundai i30. Nejlépe se prodávaly vozy nižší střední třídy s podílem přes 24 procent, následují terénní vozy s osmnácti procenty a malá auta se zhruba stejným podílem. Celkem 26 procent prodejů tvořily kombíky, pětinu hatchbacky a liftbacky.

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...