Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česká hra vydělala už desítky milionů. S chutí ji hraje i tvůrce Minecraftu

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Pochválil je i tvůrce slavné hry Minecraft a několik týdnů figurovali v žebříčku nejprodávanějších titulů na největší digitální distribuci her Steam. Malý český tým dokázal prodat za měsíc přes 200 tisíc kusů budovatelské hry Factorio a utržil téměř 50 milionů korun.

Hra Factorio od českých vývojářů. foto: youtube.comReprofoto

Nápad na hru Factorio se zrodil před čtyřmi lety v hospodě. Původně mělo jít o malý projekt, u kterého stačí prodat 10 tisíc kopií, aby se zaplatil. Práce na něm neměla trvat déle než čtyři měsíce.

Nyní se už vývoj protáhl na tři roky, a stále není hotovo. Mezitím však vývojáři z Wube Software LTD. prodali už 300 tisíc kopií. Z toho 200 tisíc za poslední měsíc, když se hra začala prodávat na největší digitální distribuční kanál na světě Steamu.

„Když už jsme šli na Steam, tak jsme čekali, že to bude menší úspěch, ale netušili jsme, že to někoho takhle zaujme,“ přiznává zakladatel herního studia Michal Kovařík. K propagaci jim prý nepomohla tradiční média, ale právě youtubeři.

Díky nim je totiž prý až 95 procent prodejů Factoria na Steamu. Jejich titulu si všiml i tvůrce hitu Minecraft Markus Persson. „Když zavřu oči, vidím pásy. V poslední době jsem moc flámoval s Factoriem,“ napsal Persson na svůj twitterový účet.

Hra Factorio je totiž založena podobně jako lego na skládání jednotlivých dílků k sobě. Díky tomu se mohou vytvářet složité továrny a automatizované procesy výroby. Hra je téměř nekonečná. Každý ji může hrát, jak dlouho chce a zdokonalovat svůj podnik, aby byl co nejvíce efektivní.

Tvůrci hry Factorio (zleva) Michal Kovařík a Tomáš Kozelek.

Kolik vývojáři přesně vydělali, nechtějí přesně říct. Jen za poslední měsíc ale utržili zhruba 50 milionů korun. „Z každé prodané kopie máme něco přes deset dolarů. Spočítat si to může každý,“ nabádá Kovařík.

Nyní Wube Software rozšiřuje tým. Plány jsou však zatím poměrně nejasné. „Chceme dělat, co nás baví a je fajn se nebát o budoucnost. Co teď? Mohu postavit rodině barák,“ zavtipkoval Kovařík.

Rozhovor s tvůrci hry Factorio čtěte o víkendu na serveru Lidovky.cz.

Autor: