Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Česká pošta prodává dvě historicky významné budovy. Peníze poslouží jako injekce napnutému rozpočtu

K mání je smíchovská centrála na rohu ulic Preslova a V Botanice (vlevo, poštovní pobočka). foto:  Česká pošta

Mezi nemovitostmi, které Česká pošta nabízí k prodeji v Praze, je úřad na Smíchově i bývalá mezinárodní pošta v Plzeňské ulici. Společnost v rámci úspor rozprodává nevyužívaný majetek. Tentokrát se její vedení rozhodlo vzdát se dvou významných budov v hlavním městě, které by dohromady měly do napnutého rozpočtu státního podniku přinést nejméně 328 milionů korun.
  12:25

Doba extrémně levného nakupování v Číně skončila. Přesto existuje několik způsobů, kterak výrazně ušetřit

Obě budovy se přitom pyšní bohatou historií, jedna z nich ještě začátkem letošního roku sloužila jako mezinárodní pošta.

Jednou z budov, jež aktuálně státní podnik nabízí v dražbě za 168 milionů korun, je sídlo pošty na rohu ulic Preslova a V Botanice na pražském Smíchově. Tamní poštovní pobočka by měla být i po prodeji zachována. „Ostatní prostory jsou nevyužité, proto jsme se rozhodli nedržet tak velký objekt, platit jeho režijní náklady a budovu nabízíme k odkupu,“ řekl webu Lidovky.cz mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Drahé a nevyužívané

Stejné důvody podle něj vedly i k rozhodnutí vydražit další ze svého času významných poštovních budov – bývalou mezinárodní poštu. Vyvolávací cena rozsáhlého objektu v pražské Plzeňské ulici činí 160 milionů korun. Mezinárodní pošta, která zpracovává všechny zásilky pro adresáty v České republice ze zemí mimo Evropskou unii, přitom na adrese v Plzeňské fungovala ještě zkraje letošního roku.

„Nová mezinárodní pošta má sídlo v pražských Štěrboholech a pro Plzeňskou již není využití. Prostory byly nevyhovující, problém byl i s parkováním pro klienty,“ popisuje Vitík.

Obě budovy se budou nabízet formou elektronické aukce. Do té se zájemci mohou přihlásit do 1. prosince, samotná dražba je naplánovaná o týden později.

Nejde však o první majetek, kterého se pošta vzdala. „Státní podnik nabízí k odkupu řadu nemovitostí a pozemků, které historicky vlastní a pro které už dnes nemá využití. Jde o pestrou paletu objektů od malých až po velké komplexy,“ uvedl Vitík.

K mání je smíchovská centrála na rohu ulic Preslova a V Botanice (vlevo, poštovní pobočka).

Největší sumu Česká pošta zatím utržila za areál bývalého kláštera svatého Gabriela na pražském Smíchově, který loni v lednu prodala za 353 milionů korun. Mezi další významné nemovitosti, které podnik prodal, byly třeba budovy v pražské Opletalově ulici za 133 milionů korun nebo funkcionalistická budova pošty u hlavního nádraží v Brně, která se minulý týden vydražila za 117 milionů korun. „Zde se musí ještě podepsat kupní smlouva,“ upřesnil Vitík.

Obří betonová budova na nedaleké Plzeňské ulici, která ještě nedávno sloužila jako mezinárodní celní pošta.

Velké stěhování do Vysočan

Českou poštu ale kvůli úsporám čekají daleko větší otřesy, a to přímo v základech. Její vedení se totiž chystá prodat také většinu svého sídla v centru Prahy. Jak již dříve zmínil v rozhovoru pro Lidovky.cz ředitel podniku Roman Knap, jen běžný provoz historického domu v Jindřišské ulici stojí přes 40 milionů ročně. Nová moderní centrála by měla vzniknout ve Vysočanech.

„Ačkoli mě to mrzí, tak je zřejmé, že sestěhování do vlastního baráku, který bude fungovat moderně a ekonomicky jednoduše, přinese značné úspory. Zároveň bychom chtěli sestěhovat i administrativu z Prahy 6 a z Prahy 4,“ řekl Knap. Hlavní poštovní pobočka v Jindřišské ulici i se zázemím ale podle něj zůstane zachována.

Zpátky k zisku

Prodej majetku je mimo jiné pro státní podnik zdrojem příjmu v době, kdy se snaží optimalizovat napjatý rozpočet. Loňský rok totiž pro Českou poštu, která zároveň finalizovala proces restrukturalizace, skončil ztrátou téměř 1,4 miliardy korun. V hospodaření totiž už čtvrtým rokem chybí státní podpora, která v součtu představuje šest miliard korun, ale dosud ji neposvětila Evropská komise.

I tak by se už letos chtěla pošta vrátit k zisku. To se jí podle Knapa zatím podařilo v prvním pololetí. Výsledek za celý rok však zatím jistý není.

„V současné době se soustředíme zejména na zvládnutí vánočního provozu. Hospodářský výsledek bude ovlivněn i tržbami za předvánoční období,“ dodal Vitík. Ujistil, že na vánoční nápor je pošta připravena.