Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chystáme kvůli kalamitě speciální odškodnění, tvrdí ČD

Evropa

  12:59
PRAHA - Ledová kalamita, která v úterý způsobila kolaps vlakové dopravy, zkomplikovala mnoha cestujícím život. Někteří uvízli přes noc ve vlacích, jiní ráno a dopoledne dlouhé hodiny čekali na zpožděné vlaky. České dráhy (ČD) chystají pro uvízlé cestující speciální odškodnění.

Kolaps železniční dopravy v Brně. Dav se snaží od osamělého pracovníka nádraží získat jakékoli informace. foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Odškodnění se týká cestujících, kteří uvízli přes noc ve vlaku,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Těch, kteří ráno čekali za zpožděné spoje, se prý už netýká. „V noci jsme vydávali upozornění, že doprava bude významně omezená a cestující nemají vlakem cestovat,“ uvedl dále mluvčí s tím, že zpráva se objevila na webu ČD a v médiích.

Kalamita v Česku

ČD v oficiálním vyjádření uvedly, že odškodnění poskytují i přesto, že tuto povinnost ze zákona nemají. Česká republika má v tomto ohledu mezi státy EU výjimku, podle níž se odškodné za nepříznivé počasí neuděluje. Rozsah vyplacených náhrad bude znám až v horizontu několika týdnů až měsíců.

Vlak v Drahotuších „zamrzl“ a dál už nejel.
Zamrzlý vlak ve stanici v Drahotuších.
Vyprošťování vlaku v Radňovicích.
V Radňovicích kromě ledovky padaly na vlaky stromy.

Večerní a noční komplikace se dotkly řádově až stovky tisíc cestujících a stovek osobních vlaků v různých místech ČR, především na střední Moravě, v okolí Prahy ale i jinde. S ohledem na stále probíhající kalamitní situaci není v současné chvíli možné vyčíslit ani přesný počet spojů ani případné škody. 

ČD se podle svého vyjádření snažily především dopravit uvízlé vlaky do nádraží, aby je cestující mohli opustit. V postižených oblastech zůstaly otevřené železniční stanice, jejich čekárny a haly. Například na Masarykově nádraží v Praze byl mimořádně otevřen Masarykův salonek, protože v této stanici není běžná vytápěná čekárna.

Regiojet i Leo vrátí peníze

Na kalamitu zareagoval i další vlakový dopravce, Leo Express. „Již včera jsme cestujícím oznámili, že jim vrátíme jízdné v plné výši. Zároveň jim nabízíme kompenzaci ve výši 50% z ceny jízdenky do kreditu. Tato opatření se týkají cestujících ze zrušených spojů i těch, kteří včera večer ve vlacích uvízli,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí společnosti Petra Valentová s tím že cestující byli v noci evakuováni autobusy.

„Cestující byli po celou dobu v teple, ve vlaku fungovaly toalety a byly k dispozici nápoje i jídlo,“ dodala mluvčí.

Podobně reagoval i Regiojet, respektive mateřská společnost Student Agency. Za zrušené spoje bude cestujícím vracet jízdné v plné výši a to i přesto, že se jedná o tzv. „zásah vyšší moci“, který společnosti ze zákona neukládá cestující odškodňovat. 

„RegioJet se rozhodl pro kompenzaci - svým cestujícím vrátí jízdného v plné výši. Klient si částku může vyzvednout po předložení jízdenky na prodejním místě RegioJet či STUDENT AGENCY a kompenzace mu bude proplacena hotově, dále může zůstatek na jízdence využít pro další cestování,“ řekla PR manažerka společnosti Student Agency Petra Nováková.

Objemné plenky mohou způsobit horší paměť
Objemné plenky mohou způsobit horší paměť

Není asi velkým překvapením, že dostatek vhodného pohybu je pro správný vývoj miminka naprosto zásadní. Jen málokdo si ale dokáže představit, co...