Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Informace pro řidiče: silnice se daří udržet sjízdné. Přesto pozor na ledovku

I takový pohled se mohl v noci či po ránu naskytnout řidičům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I takový pohled se mohl v noci či po ránu naskytnout řidičům. | foto: ČTK

Ledovka nekomplikuje situaci jen na dráze či v městské hromadné dopravě. S počasím svádějí souboj i silničáři. Server Lidovky.cz připravuje a aktualizuje informace pro řidiče.

Moravskoslezský kraj

Všechny klíčové silnice v Moravskoslezském kraji jsou v současnosti průjezdné. Řidiči by ale měli při jízdě dodržovat zvýšenou opatrnost. Místy sněží nebo prší, silnice jsou chemicky ošetřovány. Informovala o tom policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Dopravu na území kraje od pondělního odpoledne komplikovala ledovka, kvůli které se staly desítky nehod. Záchranáři ošetřili také desítky zraněných chodců, kteří na ledu spadli. Ledovka hrozí i dnes. V noci byl kvůli ní zhruba na tři hodiny zcela uzavřený hlavní tah z Frýdku-Místku k hranicím s Polskem a Slovenskem. Nyní je silnice v obou směrech průjezdná.

 „Momentálně máme sjízdné všechny silnice první, druhé i třetí třídy. Přestalo pršet, ale začal jemně poletovat sníh. Všechny silnice jsou prosolené, je na nich neskutečné množství soli,“ řekla dispečerka Správy silnic Moravskoslezského kraje ve Frýdku-Místku. Právě na Frýdecko-Místecku byla v pondělí situace nejhorší.

DŮLEŽITÉ ODKAZY:

Olomoucký kraj - Kalamita na Přerovsku a Prostějovsku

 Silničáři na Přerovsku a Prostějovsku i dnes ráno bojují s ledovkou a v těchto dvou okresech kvůli mrznoucímu dešti a sněžení stále platí kalamitní stav. Tři úseky silnic byly po pádu stromů a větví obalených námrazou uzavřeny. Řidiči by na Přerovsku a Prostějovsku raději neměli vyjíždět. V ostatních částech Olomouckého kraje je situace na silnicích lepší, avšak i tam se ráno může místy tvořit ledovka. Kvůli nehodám a hlavně popadaným stromům a větvím se v noci nezastavili hasiči. Za sebou mají dosud přes 250 výjezdů.

“Padá déšť se sněhem a teploty jsou dva až tři stupně pod bodem mrazu, takže na silnicích se stále tvoří ledovka. Na území okresu i nadále platí kalamitní stav,“ řekl dispečer přerovské správy silnic. Uzavřena byla silnice mezi Přerovem a Prosenicemi. Na vozovku totiž spadly stromy, které neunesly tíhu námrazy. Přerovští silničáři jsou v jednom kole od pondělního dopoledne, kdy okres zasáhl mrznoucí déšť. Snaží se udržet sjízdné především hlavní tahy a příjezdy do obcí. „Silnice první, druhé i třetí třídy jsou sice sjízdné se zvýšenou opatrností, bude ale lepší, když i dnes řidiči raději nevyjedou,“ podotkl dispečer.

Kalamitní stav je stále vyhlášen také na sousedním Prostějovsku, kde byla kvůli spadeným stromům a větvím uzavřena silnice mezi obcemi Myslejovice a Otaslavice a komunikace druhé třídy spojující Drahany s Nivou. „Situace se od pondělí nezlepšila. Chvíli prší, chvíli zase mrholí a nad ránem začalo i sněžit. Vozovky chemicky ošetřujeme, stále se ale tvoří ledovka a místy i ledová tříšť. Sjízdné jsou pouze se zvýšenou opatrností,“ řekla ČTK dispečerka prostějovské správy silnic. Ledovka se může ráno tvořit také na Olomoucku, kde opět prší a místy sněží. Silnice jsou po chemickém posypu většinou holé a mokré. Místy se může tvořit ledovka. Na Šumpersku a Jesenicku jsou silnice po nočním sněžení díky chemickému posypu většinou holé a mokré.

Karlovarský kraj

Mrznoucí déšť, který nad ránem přešel v drobné sněžení, může komplikovat dopravu na silnicích v Karlovarském kraji. Na silnicích nižších tříd také v noci padaly stromy. Uzavřena je kvůli nim silnice z Černavy do Tatrovic, informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Podle dispečinku krajských silničářů jsou silnice ošetřené, ale sjízdné se zvýšenou opatrností.

“Všude se dá jezdit. Nemáme nyní žádné problémy. V noci spadly sice nějaké stromy, ale to je v tomto počasí normální a dopravu to nikde nezastavilo,“ řekl po 06:00 ČTK dispečer zimní údržby krajských silničářů. V kraji bylo ráno mezi jedním až třemi stupni pod nulou a drobně sněžilo. Řidiči museli před jízdou oškrábat vrstvu ledu z aut. Podle varování meteorologů hrozí ledovka až do dnešního večera.

Zlínský kraj - uzavřené cesty

Ledovka komplikuje dopravu ve Zlínském kraji. Podobně jako v pondělí je situace zřejmě nejhorší na Kroměřížsku, kde silničáři museli dva méně frekventované úseky vozovek uzavřít. Ostatní silnice jsou sjízdné, řidiči by však měli dbát zvýšené opatrnosti. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

“Snažili jsme se vozovky celou noc upravovat. Rozsolilo se to, kolony se rozjely. Auta v příkopech ale ještě nějaká budou. Někteří řidiči si musejí zvyknout na to, že začíná zima,“ řekl dispečer Správy a údržby silnic Kroměřížska David Zabloudil. Podle něj jsou vozovky první třídy holé a mokré, silnice nižších tříd namrzají a je třeba jet po nich opatrně.

Silničáři již v pondělí uzavřeli silnice třetí třídy z obce Sulimov ve směru na Kvasice a ze Zdounek na Kroměřížsku do Modré na Uherskohradišťsku. „V prvním případě to bylo kvůli popadaným větvím a stromům, ve druhém v kopcovitém terénu uvízlo asi 20 osobních aut,“ řekl Zabloudil. Na spadlé větve si musejí dát řidiči pozor i v jiných lesních úsecích.

Na Vsetínsku jsou silnice první třídy mokré po chemickém ošetření, na vozovkách druhé a třetí třídy leží zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Na Zlínsku a na Uherskohradišťsku jsou silnice většinou holé, mokré a chemicky ošetřené. Řidiči by však i v těchto regionech měli jet s ohledem na možnou námrazu opatrně.

Jihomoravský kraj

Všechny silnice na jižní Moravě jsou po mírném nočním sněžení a pondělní ledovce sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Tři silnice jsou uzavřeny, neboť tam hrozí, že na ně popadají stromy. Jde o cesty Pohořelice - Smolín, Tišnov - Svatoslava a Moravský Krumlov - Jezeřany - Maršovice, řekli pracovníci údržby silnic.

Teploty v regionu se nad ránem pohybovaly od nuly do minus čtyř stupňů Celsia. Kvůli občasnému sněžení je snížená viditelnost. Největší komplikace mohou být ve výše položených místech, na Blanensku a Vyškovsku. Řidiči musejí počítat s tím, že hůře průjezdné budou silnice protínající přírodně chráněná území. Nelze je udržovat chemicky.
Leoš Chasák z vedení podniku Brněnské komunikace, který má silnice v Brně ve své správě, řekl, že firma má od noci v terénu všech svých 21 posypových vozů. Veškerou techniku vyslali do terénu také správy silnic v ostatních oblastech jižní Moravy.

Středočeský kraj

Dopravu ve středních Čechách dnes ráno komplikují ledovka a sníh. Potíže jsou zejména na železnici, silnice jsou s opatrností sjízdné, včetně dálnic a rychlostní silnic.

Sněžení bylo podle informací Ředitelství silnic a dálnic po ránu hlášeno na Benešovsku, Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku, Příbramsku a v okrese Praha-východ. Mrznoucí déšť ztěžoval jízdu na Berounsku a Kladensku, déšť se sněhem padal v okrese Praha-západ a na Rakovnicku. Zvýšenou opatrnost cestáři doporučují i na hlavních tazích. Na silnicích druhé a třetí třídy zejména na Benešovsku a Příbramsku leží rozbředlý sníh.

Pardubický kraj

Na mnoha místech v Pardubickém kraji silnice namrzají. Často je pokrývá ledovka nebo slabá vrstva sněhu. Počasí komplikuje i MHD v Pardubicích.

Královéhradecký kraj

Situace na silnicích v Královéhradeckém kraji, na kterých se v pondělí odpoledne vytvořilo po mrznoucím mrholení náledí, se dnes výrazně zlepšila. Všechny komunikace jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, k 07:30 neměli silničáři v kraji hlášeny žádné nesjízdné úseky ani srážky, které by situaci mohly zkomplikovat, řekl Ladislav Jiroušek ze Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje.

“Situace se zklidnila, hlavní silniční tahy jsou po chemickém ošetření mokré, problémy by ještě mohly být na menších silnicích, které nejsou ošetřovány posypem,“ řekl Jiroušek. Mrznoucí mrholení zasáhlo hradecký kraj v pondělí odpoledne, kvůli náledí se stalo několik nehod, problémy měli motoristé například na silnici z Náchoda do Nového Města nad Metují či v obcích v okolí Hradce Králové.

Podle silničářů předpověď meteorologů pro hradecký kraje před možností ledovky nevarovala. „Nebylo možné provést preventivní posyp předem. Po plošném mrznoucím mrholení na velkém území kraje bylo obtížné rychle zasáhnout, naše sypače často stály v kolonách,“ řekl Jiroušek.

Plzeňský kraj

Se zvýšenou opatrností jsou v Plzeňském kraji sjízdné všechny silnice. Během noci na dnešek odstraňovali silničáři spolu s hasiči popadané větve na Tachovsku a severu Plzeňska. Všechny údržbové vozy jsou v terénu, teploty se v regionu pohybují kolem nuly, stejné to zůstane také během dne.

“Největší pozor by si řidiči měli dát v místech silných přeháněk, kde se sůl naředí, anebo se spláchne do příkopu a povrch vozovky v minutách namrzá,“ uvedl dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. Jde o lokální problémy ve všech okresech, nejvíce na Tachovsku a Klatovsku. Silničáři nejsou schopni se na kolizní místo dostat okamžitě, ale situaci řeší nejdéle do hodiny.

Liberecký kraj

Silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Mrznoucí mlhy se mohou objevit na některých úsecích Semilska a Jablonecka, místy se může během dne vyskytovat i mrznoucí déšť, vyplývá z informací od silničářů a meteorologů. Provoz na železnici je zatím bez komplikací.

Silnice 14 a 35 na Semilsku a části Jablonecka i některé úseky vozovek nižších tříd na Liberecku jsou po chemickém ošetření mokré. Zvýšenou opatrnost doporučují motoristům i silničáři z Českolipska, silnice jsou tu vlhké. Teploty se ráno pohybují od minus pěti do plus jednoho stupně, je zataženo, ale zatím beze srážek. Meteorologové pro dnešní den předpovídají pro Liberecký kraj občasný déšť nebo déšť se sněhem, zpočátku místy mrznoucí. Teploty přes den budou od jednoho do čtyř stupňů, na horách od minus dvou do jednoho stupně.

Kraj Vysočina

Na Vysočině jsou kvůli spadlým stromům dnes ráno uzavřeny čtyři silnice. Stromy na trati zastavily také provoz několika vlaků, hlavně na Žďársku. Silnice jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Sněhové přeháňky se objevují na Pelhřimovsku, Havlíčkobrodsku a Žďársku. Řidiči musejí jízdě věnovat nejvyšší možnou pozornost.

Stromy spadlé kvůli silné námraze zastavily provoz na silnicích mezi Ostrovem nad Oslavou a Bohdalcem, z Kněžic do Zašovic, ze Smrčné do Větrného Jeníkova a z Velké Bíteše do Jinošova. Na železniční trati Jihlava - Brno jezdí kvůli stromům na trati náhradní autobusová doprava mezi Zastávkou u Brna a Kralicemi nad Oslavou. Autobusy nahradily vlaky také mezi Žďárem nad Sázavou a Tiškovem, kde spadlé stromy poškodily trakční vedení. Mezi Velkým Meziříčím a Studencem je provoz zcela zastaven, podle webu Českých drah nelze v místě kvůli náledí nasadit autobusy.

Na odstraňování spadlých stromů a zprůjezdnění silnic pracují silničáři společně s hasiči. Hasiči vyjeli podle mluvčí Petry Musilové na Vysočině v noci na dnešek ke 120 zásahům. „Problémy byly hlavně na Třebíčsku a Žďársku, zasahovali jsme například u Rapotic, Želetavy, Jemnice nebo u Moravských Budějovic,“ řekla mluvčí. Na rozdíl od jiných krajů silničáře na Vysočině v noci náledí příliš netrápilo. „Kvůli náledí se ozvali řidiči pouze ze Štěpánova nad Svratkou na Žďársku,“ řekl dispečer krajských silničářů.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji jsou dnes ráno sjízdné, na některých úsecích si ale řidiči musí dát pozor na možnou tvorbu ledovky. Ledovka se vyskytla na silnici I/13 v obcích Přestanov, Chlumec, Telnice a Libouchec na Ústecku. Nebezpečí námrazy hrozí i na dálnici D8 z Ústí nad Labem směrem ke státní hranici. Výstraha meteorologů před ledovkou a námrazou platí pro celý Ústecký kraj dnes do 18:00.

Dopravní situaci na dálnici D8 před hranicí se SRN zkomplikuje ještě částečná uzavírka tunelů Libouchec a Panenská z důvodu pravidelné údržby a servisu. Dnes od 8:00 do 16:00 bude uzavřena pravá část obou tunelů, ve středu ve stejném čase levá polovina. Rychlost bude po dobu částečné uzavírky omezena na 60 kilometrů za hodinu.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Advantage Consulting, s.r.o.
LINUX AUTOMATION GEEK BRNO (75. – 85.000 CZK)

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 75 000 - 85 000 Kč