Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko může podpořit 200 miliony výzkum související s koronavirem, schválila Evropská komise

Ekonomika

  18:17
BRUSEL - Česko bude moci podpořit 200 miliony korun výzkum a inovace související s koronavirovou pandemií. Státní pomoc pro české firmy z různých odvětví schválila Evropská komise jako již třetí českou žádost v rámci uvolněných pravidel hospodářské soutěže. Unijní exekutiva o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Čeští výzkumníci a firmy dokončili nový typ respirátoru nejvyšší třídy pro sériovou výrobu. Ta se má naplno rozběhnout příští týden. foto: CARDAM/ M. Okénka

„Tento český program ve výši 7,3 milionu eur podpoří výzkum a vývoj, který je potřebný k vyřešení aktuální zdravotní krize,“ komentovala schválený program místopředsedkyně EK pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

‚Šleháme mrtvého koně‘. Vývoj české vakcíny proti covid-19 provází kritika lékařů a vědců

O podporu mohou žádat firmy, které přijdou s jakýmikoli inovacemi, jež pomohou proti nemoci covid-19. Patří mezi ně lékařské a jiné zdravotnické technologie, například systémy 3D tisku nebo logistické aplikace. Stát je bude podporovat formou přímých grantů a zaplatí jim až tři čtvrtiny nákladů.

Komise pravidla pro státní pomoc v rámci série koronavirových opatření uvolnila v polovině března s cílem pomoci financovat zdravotnictví a firmy nejvíce zasažené krizí. Státy od té doby mohou soukromému sektoru finančně pomáhat způsobem, který za běžných podmínek není povolený.

Brusel už takto schválil více než stovku žádostí, které přišly z většiny členských zemí. Česku tento týden komise potvrdila státní podporu za 142 miliard korun pro velké exportéry, jejichž podnikání zasáhla koronavirová omezení. Již v dubnu Praha uspěla se žádostí o poskytnutí miliardy korun malým a středním podnikům, které vyrábějí zdravotnické a ochranné prostředky pro boj s pandemií.

Ochranná polomaska RP95-M vychází z modelu vyvinutého v březnu na ČVUT, který...
Čeští výzkumníci a firmy dokončili nový typ respirátoru nejvyšší třídy pro...
Autor: