Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Česko

Koronavirus našli výzkumníci v Česku i ve splašcích. Prozradit místa nálezu zatím nechtějí

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Praha - Analýza tuzemských odpadních vod, které byly podrobeny testům na přítomnost viru SARS-CoV-2, poskytla první výsledky. Potvrdila, že ve splašcích byl zjištěn výskyt nového typu koronaviru, jenž způsobuje onemocnění covid-19.
  9:47

Odborníci analyzují splašky, hledají virus. Vzorky naberou po celém Česku

„V první etapě testů jsme odebrali a zanalyzovali v úhrnu 37 vzorků ze 17 odběrných míst po celém Česku. Přítomnost specifických genových segmentů viru SARS-Cov-2 byla prokázána ve čtyřech vzorcích, každý byl odebrán z jiné monitorované lokality. Jmenovat místa nálezu zatím nechceme,“ uvedla pro server Lidovky.cz Věra Očenášková z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka, jenž se na projektu, který odstartoval v polovině dubna, podílí, účastní se jej také analytická laboratoř Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně.

Monitoring má sloužit jako nástroj včasného varování před případně rozvíjející se epidemií, pokračovat má nejméně do konce května.

Už předběžné výsledky analýzy podle Očenáškové naznačují, že zvolený přístup zacílený na průkaz výskytu viru SARS-CoV-2 v odpadních vodách je pro daný účel využitelný a že na správnost zvolené metodiky je spolehnutí.

„Metoda cílí na úsek RNA (ribonukleová kyselina – pozn. red.), který je specifický právě pro virus SARS-CoV-2,“ vysvětlila Očenášková s tím, že výsledky upozorňují na relativně nízký záchyt pozitivních nálezů. „To lze vysvětlit malým počtem nakažených osob ve sledovaných oblastech. Gastrointestinální symptomy nemoci covid-19, které jsou podle dosavadních zahraničních výzkumů doprovázeny vylučováním virových částic stolicí, se projevují nejvýš u každého druhého infikovaného,“ uvedla pro server Lidovky.cz výzkumnice.

Není důvod přehnaně se bát

Fakt, že byl koronavirus odhalen i ve splašcích, podle odborníků nezavdává důvod k přehnaným obavám a reakcím. Ve svém důsledku spoléhají na účinnost tuzemských čistíren odpadních vod.

„Virus je velmi citlivý k běžným procesům dezinfekce a antiseptickým prostředkům, proto se předpokládá, že čistírenský proces viry odstraní. Dlužno ale dodat, že tato problematika zatím nebyla studována,“ uvedla pro Lidovky.cz Hana Mlejnková, vedoucí oddělení mikrobiologie vody Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Doplnila, že současná sledování v odpadních vodách se provádí metodou, která neprokáže životaschopný virus, ale jen segment genomu viru.

Stav nouze skončí a co dál? Vláda chce i potom regulovat život, bojí se druhé vlny epidemie

Systematický monitoring odpadních vod může přinést důležité informace o výskytu koronaviru v Česku. Předpokládá se jeho využití coby nástroje včasného varování před nástupem případné další vlny šíření covid-19 v populaci a poté jeho využití při sledování vývoje epidemie či účinnosti zavedených opatření. „Data si necháváme spíše pro sebe, případně je poskytujeme na vyžádání čističek, ale nikdo jiný, tedy například Ústřední krizový štáb či hygienické stanice, o ně zatím neprojevily zájem,“ řekla pro server Lidovky.cz Mlejnková.

Na přítomnost koronaviru v lidských exkrementech a moči upozorňovali už v únoru čínští lékaři, kteří ošetřovali pacienty ve Wu-chanu, epicentru nákazy v Asii. Pacienti dle nich vylučovali virus v nejrůznějších tělních sekretech, i když neměli žádné symptomy. Zahraniční studie, které se již uskutečnily kupříkladu v Nizozemsku a ve Spojených státech, potvrzují, že virus se v odpadních vodách našel. V Nizozemsku dokonce už několik týdnů před ohlášením prvního případu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!