Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Koronavirus našli výzkumníci v Česku i ve splašcích. Prozradit místa nálezu zatím nechtějí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha  Analýza tuzemských odpadních vod, které byly podrobeny testům na přítomnost viru SARS-CoV-2, poskytla první výsledky. Potvrdila, že ve splašcích byl zjištěn výskyt nového typu koronaviru, jenž způsobuje onemocnění covid-19.

„V první etapě testů jsme odebrali a zanalyzovali v úhrnu 37 vzorků ze 17 odběrných míst po celém Česku. Přítomnost specifických genových segmentů viru SARS-Cov-2 byla prokázána ve čtyřech vzorcích, každý byl odebrán z jiné monitorované lokality. Jmenovat místa nálezu zatím nechceme,“ uvedla pro server Lidovky.cz Věra Očenášková z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka, jenž se na projektu, který odstartoval v polovině dubna, podílí, účastní se jej také analytická laboratoř Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně.

Monitoring má sloužit jako nástroj včasného varování před případně rozvíjející se epidemií, pokračovat má nejméně do konce května.

Už předběžné výsledky analýzy podle Očenáškové naznačují, že zvolený přístup zacílený na průkaz výskytu viru SARS-CoV-2 v odpadních vodách je pro daný účel využitelný a že na správnost zvolené metodiky je spolehnutí.

„Metoda cílí na úsek RNA (ribonukleová kyselina – pozn. red.), který je specifický právě pro virus SARS-CoV-2,“ vysvětlila Očenášková s tím, že výsledky upozorňují na relativně nízký záchyt pozitivních nálezů. „To lze vysvětlit malým počtem nakažených osob ve sledovaných oblastech. Gastrointestinální symptomy nemoci covid-19, které jsou podle dosavadních zahraničních výzkumů doprovázeny vylučováním virových částic stolicí, se projevují nejvýš u každého druhého infikovaného,“ uvedla pro server Lidovky.cz výzkumnice.

Není důvod přehnaně se bát

Fakt, že byl koronavirus odhalen i ve splašcích, podle odborníků nezavdává důvod k přehnaným obavám a reakcím. Ve svém důsledku spoléhají na účinnost tuzemských čistíren odpadních vod.

„Virus je velmi citlivý k běžným procesům dezinfekce a antiseptickým prostředkům, proto se předpokládá, že čistírenský proces viry odstraní. Dlužno ale dodat, že tato problematika zatím nebyla studována,“ uvedla pro Lidovky.cz Hana Mlejnková, vedoucí oddělení mikrobiologie vody Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka. Doplnila, že současná sledování v odpadních vodách se provádí metodou, která neprokáže životaschopný virus, ale jen segment genomu viru.

Systematický monitoring odpadních vod může přinést důležité informace o výskytu koronaviru v Česku. Předpokládá se jeho využití coby nástroje včasného varování před nástupem případné další vlny šíření covid-19 v populaci a poté jeho využití při sledování vývoje epidemie či účinnosti zavedených opatření. „Data si necháváme spíše pro sebe, případně je poskytujeme na vyžádání čističek, ale nikdo jiný, tedy například Ústřední krizový štáb či hygienické stanice, o ně zatím neprojevily zájem,“ řekla pro server Lidovky.cz Mlejnková.

Na přítomnost koronaviru v lidských exkrementech a moči upozorňovali už v únoru čínští lékaři, kteří ošetřovali pacienty ve Wu-chanu, epicentru nákazy v Asii. Pacienti dle nich vylučovali virus v nejrůznějších tělních sekretech, i když neměli žádné symptomy. Zahraniční studie, které se již uskutečnily kupříkladu v Nizozemsku a ve Spojených státech, potvrzují, že virus se v odpadních vodách našel. V Nizozemsku dokonce už několik týdnů před ohlášením prvního případu.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...