Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

12:47
Slovo si bere kontroverzní opoziční polský publicista Bronislaw Wildstein, který tvrdí, že "polská média jsou součástí vládnoucí moci". Polské média podle něj začínají připomínat komunistickou propagandu. Současnou vládu nazývá "nomenklaturou". Tvrdí, že média sloužící vládě pronásledují ty, kteří provádí pátrání po katastrofě smolenské. Šum mezi "provládními" polskými delegáty. Obviňuje i soudy, které jsou podle něj v Polsku zmanipulované. Podle jeho tvrzení jsou novináři v celé Evropě "levicově-liberální". Ale v Polsku se jim podle něj nepodařilo zvítězit. Polští opoziční delegáti nadšeně tleskají.
12:30
  • Jefim Fištejn

    Jefim Fištejn

12:29
Začíná panel věnovaný Disentu a svobodným médiím. Diskusi vede pověřený šéfredaktor Veselin Vačkov. Slova se ujímá Jefim Fištejn, který byl šéfredaktorem Lidových novin v polovině devadesátých let. "Tehdy dávaly Lidové noviny přednost komentářům před zprávami," uvádí Fištejn, podle něhož to bylo pro bývalé disidenty typické. Odmítá ale názor, že se disidenti nezasloužili pádu komunismu. Malý počet českých disidentů oproti 10 miliónům Poláků v protikomunistické Solidaritě není podle Fištejna mínusem, protože Češi to podle něj prostě dělají jinak než Poláci. "Čeští disidenti prahli po svobodné společnosti," uvedl Fištejn. Podle něj je přirozené i to, že se disidenti po roce 1989 názorově rozešli, nejen ti čeští ale podle něj i ti polští. "Kde je dnes Lech Walesa a kde Jaroslaw Kaczynski, jaký společný pozitivní program nabízejí," říká Fištejn. Uzavírá však optimisticky. "Ten, kdo byl svědkem událostí v roce 1989, nemůže být pesimistou," dodává Fištejn.
12:28
  • Veselín Vačkov zahajuje blok Disent a svobodná média na konferenci LN Co jsme udělali se svobodou?

    Veselín Vačkov zahajuje blok Disent a svobodná média na konferenci LN Co jsme udělali se svobodou? / Autor: MAFRA: Petr Topič

11:37
Blok o ekonomice končí.
11:36
"Já jsem doplul jako Kolumbus na ten kontinent, na jaký jsem chtěl," říká po vyhrocené polsko-polské debatě o úspěšnosti penzijní reformy Dlouhý a vyslouží si potlesk na otevřené scéně. "Neřekl bych, že se Polsku podařila transformace více než jiným," konstatuje Dlouhý. "Polsko má své ekonomické kostlivce ve skříni," dodává Dlouhý s tím, že Varšavu čekají ještě významné změny.
11:33
Diskuse se opět mění na polsko-polskou debatu. Člen Státního tribunálu Zbigniew Romaszewski tvrdě kritizuje polskou penzijní reformu, zatímco Stefan Kawalec ji naopak tvrdě brání, podle kterého byly penzijní fondy jedním z hlavních důvodů úspěchů polské cesty privatizace. Hádají se i o čísla. "Za peníze fondech byly nakoupeny akcie firem," tvrdí Kawalec. Kawalec přiznává, že vláda se rozhodla řešit současné problémy s nemožností růstu dluhu tím, že použije část peněz z penzijních fondů.
11:10
Lenka Zlámalová předává slovo Pavlu Kysilkovi, kterému děkuje za finanční pomoc České spořitelny a společnosti Erste za finanční podporu konference. Sálem se ozývá potlesk. "Zatímco my jsme o transformaci vedli na konci osmdesátých let diskuse, v Polsku se na transformaci v té době už tvrdě pracovalo," připomíná tehdejší atmosféru. "České náklady transformace byly až 15 % HDP," přiznává Kysilka s tím, že to mohlo být méně, ale ne víc než o třetinu. "Byly jsme uhranuti úspěchem koruny," konstatuje k tehdejší době Kysilka. "Privatizace bank byla zbytečně odsunuta." "Máme zdravé tělo, ale nemocný duch," diví se Kysilka stavu české společnosti.
11:04
  • Ekonom a bývalý ministr průmyslu Vladimír Dlouhý a moderátorka diskuze novinářka Lenka Zlámalová.

    Ekonom a bývalý ministr průmyslu Vladimír Dlouhý a moderátorka diskuze novinářka Lenka Zlámalová. / Autor: MAFRA: Petr Topič

10:50
Jan Rulewski, senátor za Občanskou platformu a bývalý odborář Solidarity říká, že jak nastolení demokracie, tak ekonomická reforma byla úspěchem, byť menším. "Bavili jsme se i o jugoslávské variantě privatizace," říká Rulewski o modelu, kdy by továrny přešli do rukou dělníků a jejich samosprávy. "Objevení se Balcerowiczovy koncepce bylo štěstím, my ze Solidarity jsme plány neměli," říká Rulewski. Příznivci PiS v hledišti si opět polohlasně vyměňují kritické názory.
10:46
"Jedna věc se zcela určitě povedla, to byl návrat ke svobodě a demokracii," říká k roku 1989 Vladimír Dlouhý. "Základní kroky Balcerowiczovy reformy, nebo první kroky české reformy, byly správné kroky," uvádí Dlouhý. "Mám jednu zásadu, nekritizuji kroky vlády, které jsem byl členem," říká Dlouhý ke kuponové privatizaci. "Nechci ale zpochybňovat chyby, kterých jsme se dopustili," dodává ale Dlouhý. "Není uspokojení z výsledků privatizace mezi lidmi. Privatizace jako symbol podvodu. Z tohoto hlediska to byl neúspěch," říká na konci svého vystoupení.
10:30
Když Stefan Kawalec spoluautor Balcerowiczova plánu chválí úspěchy polské ekonomické reformy, například penzijní reformu a penzijní fondy, díky nimž se podařilo poměrně rychle privatizovat, vysmívají se mu polští účastníci z řad opozice tak nahlas, že je polští provládní účastníci musí okřikovat. "Nevysmívejte se mu, prostě má jiný názor," vyzývá je Jan Litynski, poradce polského prezidenta. Když Kawalec na konci vystoupení kritizuje euro, vyslouží si na konec potlesk i od polských příznivců opoziční PiS. Slovo si bere Vladimír Dlouhý, že přibližně rok před listopadem 1989 jel na konferenci do Gdaňsku ještě s jedním ekonomem. "Tím byl Václav Klaus."
10:29
  • Jan Rulewsk (vpravo) (senátor za Občanskou platformu, bývalý odborář Solidarity a Pavel Kysilka (generální ředitel České spořitelny, ekonom).

    Jan Rulewsk (vpravo) (senátor za Občanskou platformu, bývalý odborář Solidarity a Pavel Kysilka (generální ředitel České spořitelny, ekonom). / Autor: MAFRA: Petr Topič

10:14
Druhý den konference začíná česko-polskou debatou o Ekonomické reformě. Zastoupení je opět reprezentativní - generální ředitel České spořitelny Pavel Kysilka, bývalý ministr hospodářství z devadesátých let Vladimír Dlouhý a z polské strany Stefan Kawalec spoluautor Balcerowiczova plánu, který nastartoval polskou ekonomickou reformu na počátku devadesátých let a Jan Rulewski, senátor za Občanskou platformu a bývalý odborář Solidarity. "Polsko byl nejveselejší barák v socialistickém táboře, ale u vás zase byly plné obchody," uvádí ve svém vystoupení Kawalec. "Polská transformace se ukázala překvapivě nejúspěšnější. To jsme nečekali," uvádí Kawalec. Vladimír Dlouhý se netváří zrovna nadšeně.
17:43
Konference pro dnešek končí a my se přihlásíme zítra dopoledne v deset hodin, kdy bude probíhat diskuse právě o úspěších ekonomické reformy v Česku a Polsku. Děkujeme za pozornost.
17:40
Poslední slovo si bere Pavel Rychetský, který konstatuje, že zatímco Poláci považují za největší úspěch své země privatizaci a vývoj ekonomiky po roce 1989, tak u nás je to zcela naopak, kdy za největší neúspěch je třeba označit kuponovou privatizaci pod vedením Václava Klause.
17:30
Posledním vystoupením bývalého poslance Jana Rokity, která označil představy představitelů Solidarity v roce 1989 o budoucím vývoji za "utopické a směšné" konference s půlhodinovým zpožděním končí.
17:12
Vondra připomněl i omluvu za okupaci Těšínska v roce 1938, kterou vyslovil Adam Michnik už v roce 1989 a později oficiálně i dnes už zesnulý polský prezident Lech Kaczynski. "Lech Walesa a Václav Havel na sebe sice žárlili, ale zároveň spolu skvěle spolupracovali," popsal období před rozšířením NATO. Bez toho by se aliance nerozšířila. Polsko podle Vondry prosadili, aby se vstupovalo do Evropské unie společně. "Nám se podařilo potlačit vzájemné animozity, podařilo se nám narušit vzájemné předsudky, že Čech se zbabělec a Polák chudák."
17:08
"Jediná možnost, kde bylo v osmdesátých letech možné se nadechnout svobody, bylo Polsko," vzpomíná Vondra na cesty do Polska v době před pádem totality. "Kdyby si Poláci neodmakali deset let boje proti komunismu, tak by to v Praze netrvalo deset dní, ale mnohem déle," charakterizoval Vondra, předlistopadový disident a bývalý místopředseda vlády, průběh revolucí ve střední a východní Evropě v roce 1989.
17:07
  • V panelové diskusi hovoří předseda polského Státního tribunálu Zbigniew Romaszewski.

    V panelové diskusi hovoří předseda polského Státního tribunálu Zbigniew Romaszewski. / Autor: MAFRA: Petr Topič