Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

13:56
"Lustrace se staly největším sporem mezi různými tábory opozice," připomíná Spiewak spor o bývalé agenty Státní bezpečnosti a bývalých komunistů. "Ten spor trvá dodnes a jde v něm o tom, zda název předchozího systému jako totalitární má skutečně reálný základ".
13:50
  • Polský sociolog Paweł Śpiewak a Petr Pithart na Česko-polské konferenci.

    Polský sociolog Paweł Śpiewak a Petr Pithart na Česko-polské konferenci. / Autor: MAFRA: Petr Topič

13:45
Po přestávce na oběd vystoupil slavný polský sociolog Pawel Spiewak a připomněl znovu esej Václava Havla Moc bezmocných a problém aktivity občanské společnosti. "Je to dodnes důležitá otázka, protože došlo k oligarchizaci politické scény." Velmi vážný problémem je podle Spiewaka nízká účast polského obyvatelstva na parlamentních volbách. "Čtyřicet dva procent je nejhorší účast v celé Evropě."
12:30
Konference bude přerušena hodinovou přestávkou.
12:28
Jeden z diskutujících připomíná jeden negativní fakt. "Bude zrušen jeden ze dvou přímých vlaků mezi Prahou a Varšavou," stěžuje si. Další Polák žijící v České republice připomíná titulek LN z doby metanolové aféry: "Jed přichází z Polska".
12:26
"Je třeba pracovat i na mediálním propojení Česka a Polska," říká v diskusi náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider. Karel Schwarzenberg připomíná filmovou spolupráci. "Ta se podceňuje," říká Schwarzenberg. Na poznámku, že by bylo třeba dostat česko-polské vztahy na úroveň vztahů s Německem, kde existuje Česko-německý fond budoucnosti, nebo Česko-německé diskusní forum, říká Schwarzenberg, že by i česko-polské vztahy by takové instituce potřebovaly. "Ale na to jsou potřeba prachy," dodává.
12:15
  • Bývalý a současný ministr zahraničí. Jan Kohout (vlevo) promluvil s Karlem Schwarzenbergem.

    Bývalý a současný ministr zahraničí. Jan Kohout (vlevo) promluvil s Karlem Schwarzenbergem. / Autor: MAFRA: Petr Topič

12:07
"V Polsku panuje skutečná čechofilie, je to nebývalé a je třeba to podporovat," říká šéf Českého kulturního centra ve Varšavě Petr Janyška, jeden z bývalých novinářů Lidových novin v sále. "V Polsku existuje daleko více pozitivních stereotypů o Češích, než obráceně."
11:53
Diskuse se účastní překvapivě i polská náměstkyně ministra Henryka Moscicka-Dendys."Polsko v Česku musí a bude muset bojovat se stereotypy," říká náměstkyně. Připomíná, že v EU má Visegrádská čtyřka má stejně velkou sílu při hlasování, jako Francie a Německo společně. Polsko chce dosáhnout, aby vznikl ve Visegrádu společný trh s plynem, který jak uvádí by mohl snížit cenu plynu. "Achilovou patou je infrastruktura," přiznává ministryně, ale podle ní se i na tom pracuje.
11:45
Společný české a polský zájem podle něj je, aby i Německo zůstalo "atlantickou zemí", tedy spojencem USA. Připomíná téma energetiky, energetického propojení a energetické bezpečnosti, které je podle něj velmi zásadní. "V intelektuální oblasti mezi Českem a Polskem existuje určitá asymetrie," přiznává Schneider menší zájem Čechů o Poláky. "Velmi důležitá je i téma vzájemného obchodu, které není prosto konfliktů," poukazuje na velký význam obchodu mezi Českem a Polskem, který dosahuje 15 miliard euro ročně. Polsko podle Schneidera může hrát pro Česko důležitou roli i svými přístavy. "Vždy jsme toužili mít přístup k moři," říká první náměstek českého ministra zahraničí.
11:44
  • Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (vlevo) se zdraví s Veselinem Vačkovem, šéfredaktorem LN.

    Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (vlevo) se zdraví s Veselinem Vačkovem, šéfredaktorem LN. / Autor: MAFRA: Petr Topič

11:43
"Vidím tu celou řadu lidí, kteří představují kolektivní paměť minulých desetiletí česko-polských vztahů," říká další účastník diskuse, náměstek českého ministra zahraničí Jiří Schneider. "Chtěl bych zdůraznit nesamozřejmost dobrých sousedských vztahů. Bez neustálé vztahy držet ty vztahy na dobré úrovni, ty vztahy dobré zůstat nemusí," uvádí. "Vztah s Polskem je naprosto klíčový."
11:26
Lidové noviny
Konference Lidových novin ukazuje, že je ale vůle hledat společné řešení současných problémů našich společností, oceňuje setkání senátor Pinior. "V Polsku je velký zájem o českou kulturu. Nevím, jak je to v Česku," říká senátor. "Připojuji se ke gratulantům k výročí Lidových novin," končí svoje vystoupení.
11:25
Slovo dostává jedna z legend polského disentu, senátor Józef Pinior, který mimo jiné ve Slezsku zakládal Polsko-českou Solidaritu. Připomíná plány Sikorského a Beneše za druhé světové války o vytvoření poválečné konfederace mezi našimi státy. Kritizuje Visegrádskou čtyřku, která podle jeho slov "není nic výjimečného".
11:19
  • Poradce prezidenta Polské republiky Jan Lityński.

    Poradce prezidenta Polské republiky Jan Lityński. / Autor: MAFRA: Petr Topič

11:11
Štouchl si i do Václava Klause, jehož ekonomická reforma byla "daleko méně radikální" než polská. Připomíná, že Polsko zůstává dodnes asi nejvíce proevropskou zemí, Česko dělalo za vlády Václava Klause opačný dojem. "Polsko prodělalo jednoznačnou civilizační změnu," říká Litynski po desetiletí po vstupu Polska do EU.
11:11
Jako první z polských hostů dostává slovo Jan Litynski, disident a dnes poradce prezidenta Bronislawa Komorowského.Připomíná, že polský podzemní tisk publikoval už v sedmdesátých letech texty českého disentu, například esej Václava Havla: Moc bezmocných. "Spolupráce disidentů nebyla po roce 1990 "plně využitá", říká Litynski a připomíná například problém otevření hranic, který nebyly zcela otevřené ani po listopadu 1989.
10:54
"Polsko-česká spolupráce se vyvíjí celkem dobře. Pořád mám ale dojem, že o sobě víme příliš málo...Musíme se lépe znát, abychom si i lépe rozuměli....Byl jsem vždy pln obdivu k polské vůli bojovat za svobodu," končí Schwarzenberg za potlesku sálu.
10:54
Srozumitelnost a blízkost češtiny a polštiny dokazuje, že velká část polských účastníků nepoužívá sluchátka s překladem.
10:53
V sále jsou hned tři šéfové diplomacie. Vedle současného ministra zahraničí Jana Kohouta a jeho předchůdce Karla Schwarzenberga je tu i exministr Jan Kavan.