Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

ČEZ vydělal ’jen' 22 miliard. Elektřina byla levnější a lidi méně topili

Ekonomika

  8:33
PRAHA - Energetické skupině ČEZ se loni meziročně snížil čistý zisk o 36 procent na 22,4 miliardy korun. Tržby jí klesly o osm procent na 200,7 miliardy Kč. Auditované hospodářské výsledky zveřejnila polostátní firma v úterý.

Jaderná elektrárna Temelín. foto: © ILUSTRAČeská pozice

Za poklesem zisku je podle mluvčí Barbory Půlpánové snížení cen elektřiny, loňská mimořádně teplá a suchá zima a také pokles výroby v uhelných zdrojích.

Tržby jsou v souladu s očekáváním analytiků, čistý zisk předpokládali vyšší.
“V položce čistého zisku, zejména čistého zisku očištěného o vybrané negativní jednorázové položky, ČEZ sice převýšil svá celoroční očekávání, trh byl však ještě o něco optimističtější, možná až příliš,“ řekl analytik BH Securities Petr Hlinomaz.

ČTĚTE TAKÉ:

Provozní zisk EBITDA (před odečtením zdanění, odpisů a úroků) se loni firmě snížil o dvanáct procent na 72,5 miliardy korun. Pro letošek očekává ČEZ zisk EBITDA na úrovni 70 miliard korun, a čistý zisk 27 miliard. Loni čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy vykázal ČEZ ve výši 29,5 miliardy korun, což bylo půl miliardy nad předpokladem firmy.

Dobrá zpráva

„Oba výsledky jsou velmi dobrou zprávou pro investory a akcionáře,“ řekl dnes na tiskové konferenci k výsledkům generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Hlinomaz upozornil, že dosažený čistý zisk za standardních pravidel výplaty dividendy nestačí na dividendu 40 korun na akcii, kterou ČEZ akcionářům vyplatil loni. 

„Při standardním výplatním poměru 60 procent by hrubá dividenda na jednu akcii činila něco málo přes 33 korun na akcii, což by byl nemalý pokles proti poslední dividendě ve výši 40 korun na akcii. Její navýšení, například na 35 korun/akcii, by znamenalo výplatní poměr o něco zvýšit, což ale ČEZ v průběhu loňského roku v principu nevyloučil,“ uvedl Hlinomaz.

Podle analytika J&T Banky Bohumila Trampoty ale výsledky výši dividendy neovlivní. „Očekáváme, že management navrhne stejnou dividendu jako v předchozích dvou letech, 40 Kč na akcii. To by znamenalo výplatní poměr 73 procent,“ uvedl Trampota. Beneš dnes uvedl, že informaci o dividendové politice oznámí firma v dubnu.

Uškodilo podnikání v Rumunsku

Dodal, že informace o dividendě ale zazní z úst vedení firmy patrně až při výsledcích za první čtvrtletí roku 2015. Základem pro stanovení dividendy za rok 2014 by měl být očištěný zisk.

Na loňské výsledky měla podle společnosti negativní vliv také omezení podpory větrných parků v Rumunsku. Pozitivně působily dohoda o narovnání s albánským státem, úspory ve stálých provozních nákladech, započtení pohledávek s bulharskou státní energetickou společností NEK a úhrada pohledávek rumunskými státními drahami a poštou.

Výroba elektřiny skupině ČEZ loni klesla o pět procent na 63,1 terawatthodiny. Prodej elektřiny koncovým zákazníkům se snížil o čtyři procenta, u plynu klesl o 11 procent. Prodej tepla se snížil o 14 procent. Zaměstnanců ke konci roku meziročně ubylo o 300 na 26.300 pracovníků.

Na letošní hospodaření bude mít podle firmy ČEZ pozitivní vliv modernizace uhelných elektráren v Česku, zvýšení výroby v jaderných zdrojích a další úspory v provozních nákladech. Nepříznivě má působit trend klesajících cen elektřiny a jednorázové výnosy v roce 2014, které letošní výsledek v meziročním srovnání zhorší.

Dukovany a Ledvice

Beneš dnes připomněl, že tématem pro ČEZ bude letos i Aktualizace státní energetické koncepce a navazující Národní akční plán pro jadernou energetiku, které má schvalovat vláda. Mezi hlavní cíle firmy v letošním roce podle něj patří například získání povolení k provozu Jaderné elektrárny Dukovany po roce 2015 a zprovoznění nové uhelné elektrárny elektrárny v Ledvicích.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.


Autoři: ,

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...