Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Chlazení jaderných elektráren běží naplno, přesto je výkon v Temelíně kvůli horku nižší

Ekonomika

  6:00
TEMELÍN/PRAHA - Na vysoké teploty v letošním roce reagují i jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Chladící věže u obou elektráren jsou už od května „přepnuté“ na nejvyšší možný režim. Všechny reaktory jedou i přesto na 100 %, oproti zimnímu období je ale výkon turbogenerátoru v Temelíně zhruba o 2 % menší.

Chladící věže temelínské elektrárny ožily díky očím umělce Milana Caise. foto: David Peltán, MAFRA

Extrémní vedra trápí celou Českou republiku, letošnímu horkému počasí se nevyhne ani jaderná elektrárna Temelín. Ta musela už v květnu najet na hlavní letní režim chlazení. Chladící věže zde operátoři mohou zapnout na pět různých režimů, které se volí podle venkovní teploty. V zimě si mohou vybrat ze tří a v létě ze dvou možností chlazení. Jaderným elektrárnám je v celku jedno, zda je venku 25 stupňů nebo 35, výkon zůstává v létě stejný. Oproti chladnému období a obzvlášť zimním měsícům výkon ale klesá. „Obecně platí, že v chladném počasí je elektrický výkon turbogenerátorů jaderných elektráren vyšší než v letním počasí,“ řekl pro Lidovky.cz Marek Sviták, mluvčí Jaderné elektrárny Temelín.

ČEZ letos investuje v Temelíně téměř miliardu korun

Při letním hlavním režimu se voda rozprašuje po celé ploše chladící věže, tak aby se co nejlépe ochlazovala. Naopak v zimě se voda rozprašuje po obvodu, tím zabrání vstupu studeného vzduchu dovnitř a technologie v chladící věži tak netrpí námrazou.

V létním období se vyrábí méně elektřiny

Výkon jednoho turbogenerátoru v běžném počasí je 1080 MWe, v létě se toto číslo ale může zmenšit až o 2 %. Momentálně turbogenerátor prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín jede na výkon 1061 MWe. To může znamenat pokles výroby elektřiny až o několik tisíců MWh za měsíc. „Při nízkých zimních teplotách se lépe ochlazuje voda v chladicích věžích. Díky tomu pak turbogenerátor může dosáhnout vyššího výkonu,“ popsal Sviták. Elektrárna ale naopak v létě nespotřebuje tolik elektřiny jako v zimě. „Proto jsou odstávky temelínských bloků plánovány právě na letní období,“ dodal Sviták.

Jaderná elektrárna Temelín.
Lidské oči na jaderné elektrárně Temelín.

Podle mluvčího temelínské elektrárny Marka Svitáka nemají v souvislosti s tropickými teplotami v Dukovanech ani v Temelíně žádné problémy. V Dukovanech mají od roku 2016 dokonce nové chladící věže. Připravenost věží v obou elektrárnách potvrdily i zátěžové testy, které nařídila Evropská komise po havárii ve Fukušimě v roce 2011. 

Jaderná elektrárna Dukovany rozlišení na letní a zimní provoz chladicích věží nepoužívá. Podle teploty a dalších parametrů regulují množství vody, které pouští do chladicí věže.

Větší teplo, více chladících věží

V první provozované jaderné elektrárně v Česku, v Dukovanech, jedou momentálně všechny čtyři reaktory na 100 %, v Temelíně je na 100 procentech pouze jeden reaktor prvního bloku, na druhém temelínském bloku totiž probíhá od 30. června pravidelná odstávka kvůli výměně paliva. Při extrémním počasí může Temelín využít všechny čtyři chladící věže pouze na jeden funkční blok. Tím se zvýší účinnost chladicího cyklu. Naposledy k tomu došlo v roce 2016. Standardně jsou přitom ke každému bloku připojené dvě věže. Momentálně ale na dvou chladících věžích probíhá údržba. Podle mluvčího Jaderné elektrárny Temelín zatím dvě věže chlazení zvládají.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!