2. srpna 2018 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švédsko má nový nejvyšší vrcholek. Horko rozpustilo ledovcovou špičku hory

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Měření na vrcholku hory Kebnekaise | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Měření na vrcholku hory Kebnekaise | foto: University of Stockholm

STOCKHOLM/PRAHA Vedra, která letos zasáhla Evropu, se stoprocentně zapíší do učebnic minimálně ve Švédsku. Neobvykle vysoké teploty totiž způsobily, že ledovcový vrcholek tamní nejvyšší hory roztál, a země tak má nový nejvyšší vrchol.

Jižní štít hory Kebnekaise se vždy pyšnil svým ledovcovým vrcholkem. Donedávna byl nejvýše položeným místem v zemi. Kvůli velkým vedrům, která během července zasáhla celou Evropu, však tento ztratil titul, protože slunce rozehřálo ledovec a jeho špička tak poklesla o několik metrů. Průměrně dokonce o 14 cm denně.

Nejvyšším místem Švédska se tak stal severní vrcholek té samé hory, jehož špici tvoří skály. Jižní ledovcový štít ještě na začátku července čněl do výšky 2101 metrů nad mořem, ale již 31. července měřil pouhých 2097 metrů. 

Skalnatá špička na severu sice měří jen 2096,8 m. n. m., podle výzkumné stanice však během posledních dvou dní ledovec opět roztál a severní štít se tak stal nejvýše položeným místem Švédska.

„Nikdy jsem neviděl tak rychlé tání sněhu na jižním vrcholku, jako jsme zaznamenali během letošního léta,“ uvedla v prohlášení profesorka geografie Gunhild Ninis Rosqvistová z Univerzity Stockholm, která vede výzkumnou stanici Tarfala.

Teploty lámaly rekordy

Červencové teploty lámaly během letošního roku v mnoha částech Švédska rekordy. Země zaznamenala největší sucha a nejhorší lesní požáry v celé historii. Průměrně bylo tepleji o tři až pět stupňů Celsia. Některé monitorovací stanice na severu země, který vzhledem ke své geografické poloze bývá tradičně chladný, zaznamenaly průměrné teploty přes dvacet stupňů.

Výška ledovce na hoře Kebnekaise se měří od roku 1880 a porovnávají se hodnoty z konce léta, kdy je ledovec nejnižší, a konce zimy, kdy výška hory opět naroste díky sněhové pokrývce. Výška hory se pak určuje zprůměrováním těchto hodnot. Ledovec na vrcholu hory za posledních dvacet let poklesal průměrně o jeden metr ročně.

  • 0Diskuse


Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky