3. srpna 2018 16:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Švédská policie zastřelila mladíka s Downovým syndromem. Plastovou hračku omylem vyhodnotila jako zbraň

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Švédská policie zastřelila muže s Downovým syndromem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédská policie zastřelila muže s Downovým syndromem. | foto: Expressen

STOCKHOLM K tragické události došlo ve Stockholmu ve čtvrtek okolo čtvrté hodiny ranní. Dvacetiletý Eric Torell se během noci vytratil z domova s plastovou hračkou, která připomínala samopal. Přivolaní policisté vyhodnotili Torella jako nebezpečného útočníka a po varování na něj začali pálit. Torell, který trpěl Downovým syndromem a autismem, v nemocnici zraněním podlehl.

„Vstal jsem z postele, protože jsem zjistil, že je Eric pryč,“ řekl Erickův otec pro švédské noviny Expressen. „Šel jsem se po něm podívat ven, na ulici jsem uviděl policejní auta,“ popsal okolnosti tragické události. „Tři policisté ho střelili do břicha.“

Eric Torell se uprostřed noci rozhodl vyjít z bytu, kde s rodiči bydlel a projít se po městě. S sebou si vzal plastovou hračku, která vypadala jako samopal. Obyvatelé stockholmské čtvrti Vasastan, kde k celému incidentu došlo, nahlásili policii, že se po ulici pohybuje ozbrojený muž. Podle očitých svědků policisté na Torella nejprve křičeli, aby odložil zbraň a lehl si na zem. Když mladík na výzvy nereagoval, začali střílet.

02.srpna 2018 v 22:08, příspěvek archivován: 03.srpna 2018 v 15:58

Pappan frågade polis efter Eric – då fick han dödsbeskedet. https://t.co/61BxW6O5Gq https://t.co/8BRN8hKTrE

Podle Torellovy matky Katariny Söderbergové trpěl její syn Downovým syndromem a poruchou autistického spektra. Jeho mentální vývoj se údajně zastavil na úrovní tříletého chlapce. Závažné psychické onemocnění navíc zásadně ovlivnilo Torellovy komunikační schopnosti. Řeč údajně neovládal, domlouval se pouze pomocí jediného slova „mum“.

Místo, kde policejní kulka prostřelila rám kola.
Místo, kde byl zastřelen chlapec s Downovým syndromem.

„Jsme úplně zničení a v šoku. Nemůžu uvěřit, že je to pravda,“ řekla Söderbergová pro švédské noviny Aftonbladet. „Jistě že je nešťastné, že u sebe měl z nějakého důvodu zbraň, ale proč jste ho museli zabít, proč jste ho třeba jen nepostřelili do nohy? A od tří policistů? Nemůžete být přece zastřeleni kusem plastu,“ vzkázala policii.

Regionální policejní šéf  Ulf Johansson oznámil brzy po incidentu, že zákrok se bude prošetřovat jako možné pochybení policistů. „Je to strašná událost a v myšlenkách jsem s jeho (Torellovou) rodinou a pozůstalými,“ vzkázal Johansson. „Je to hrozná tragédie pro všechny, kteří jsou s událostí spojeni. Rád bych zmínil, z vlastní zkušenosti, že někdy musí být přijata velmi těžká rozhodnutí v nejasných a stresových situacích. Občas na ně zbude jen několik sekund a jsou přijímána na základě okamžitého posouzení situace,“ prohlásil.

okr
  • 4Diskuse