Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prodej triček s masovými vrahy Hitlerem nebo Heydrichem povolen. Není to propagace nacismu, tvrdí policie

Česko

  16:30
PRAHA - Prodávání předmětů s podobiznou nacistického vůdce Adolfa Hitler či generála SS Reinharda Heydricha není trestným činem. S takovým závěrem uzavřela pražská policie prošetřování nakladatelství Naše vojsko, které nabízí trika či hrnky s portréty diktátorů.

Tričko s Reinhardem Heydrichem z knihkupectví Naše vojsko foto: Yan ReneltMAFRA

Hrnek či triko s Heydrichem za tři stovky. Policie řeší 25 'udání’ na Naše vojsko

„Policejní orgán došel k závěru, že se prodejem takovýchto propagačních předmětů, v tomto konkrétním případě nejedná o protiprávní jednání,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

„Ve věci nebylo prokázáno, že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička, bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti,“ dodal se slovy, že kriminalisté případ odložili. V českém právním řádu totiž není zakotvený obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů nebo osob.

Hrníček s Reinhardem Heydrichem z knihkupectví Naše vojsko
Triko nakladatelství Naše Vojsko s Jiřím Kajínkem.

Kriminalisté se o nakladatelství začali zajímat v dubnu loňského roku. Šéf nakladatelství Naše Vojsko Emerich Drtina tehdy serveru Lidovky.cz řekl, že předměty s nacistickými personami začal nabízet, neboť po nich byla poptávka.  Doslova uvedl, že předměty s Adolfem Hitlerem „měly povyrazit veřejnost“. To se údajně podařilo. Podle zástupců společnosti jsou vůbec nejprodávanější z celého sortimentu, jak řekl jeden z nich redaktorce serveru Lidovky.cz  letos v únoru.

Vedle výrobků s Hitlerem a Heydrichem se v jeho nabídce objevují i předměty s podobiznami Karla Hermanna Franka, Josifa Vissarionoviče Stalina, Vladimíra Putina, Saddáma Husajna či omilostněného vraha Jiřího Kajínka. 

Nabídka triček z Našeho vojska.

Prodej předmětů loni kritizovala například Federace židovských obcí či spisovatel Jiří Padevět, jenž se zaměřuje na protektorátní a poválečnou historii českých zemí.

„Je to nevkusné. Prodávat hrníčky, na nichž je Heydrich, Stalin, Hitler či K. H. Frank a další vrazi nejen českého národa, ale civilizační vrazi, je přinejmenším nevkusné. A tvrdit, že jde o sběratelské předměty, je výmluva hodná malého chlapce,“ řekl Padevět pro Lidovky.cz.

Autor:

Mohlo by vás zajímat